Jump to content



Video player


alcohol

Recommended Posts

Αναζητω εναν video player που να παιζει καλα ολους τους τυπους των ταινιων και ιδιαιτερα τα HD που εχουν περισσοτερες απαιτησεις.

Βασικα χρησιμοποιω τον Media Player Classic, αφου με εξυπηρετει ο χειρισμος του (η εικονα παγωνει με ενα κλικ - η θεαση γινεται σε τηλεοραση). Αλλα o MPC μετα απο το pause παγωνει την εικονα για 1-2 δευτερολεπτα, πραγμα που δεν γινεται με το VLC. Μηπως γιατι ο VLC ειναι διαφορετικα ρυθμισμενος? Αν ο MPC μπορει να ρυθμιστει ωστε να μην υπαρχουν παγωματα μπορειτε να μου πειτε πως, διαφορετικα να μου προτεινετε εναν αλλον player που να προβαλει ομαλα και να μπορεις να παγωνεις με ενα κλικ:-)

Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα είναι το Media Player Homecinema και VLC κατεμέ.

Παρόμοια θεματα υπάρχουν πολλά και φυσικά έχει να κάνει με το τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στον MPC.

Δες και εδώ:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=52874

και εδώ

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=46364

Link to comment
Share on other sites

Το ΜP-HC το χρησιμοποιω οπως ειπα, γιατι με εξυπηρετει στο χειρισμο του(κανεις pause τη ταινια με ενα κλικ επι της οθονης). Αλλα στις HD μετα το pause παρατηρειται συχνα στιγμιαιο παγωμα εικονας. Το VLC δεν παγωνει αλλα δυστυχως δεν μπορεις κα κανεις pause την ταινια με τον ιδιο τροπο, οποτε δεν με βολευει να το χρησιμοποιω.

Υπαρχει ρυθμιση στον VLC ωστε να μπορεις να κανεις pause με ενα κλικ επι της οθονης?

Τα links που μου ειπες τα διαβασα αλλα δεν απαντουν στο ζητημα αυτο.

Μαλιστα στο ενα ειδα οτι ειχες κι εσυ προβληματα και πολυ περισσοτερα απ τα δικα μου. Τελικα ειπες οτi εβαλες ενα haali και ολα ok... τι ειναι αυτο το haali?

Eβαλα και το AC3Filter που προτεινε ενας φιλος, χωρις να συμβει βελτιωση.

Τελος σημειωνω οτι το ιδιο προβλημα εχω και στο καλο μου pc--> Σε ταινιες πανω απο 720, μετα το pause παιζει 1 δευτερολεπτο, μετα παγωνει για ενα δευτερολεπτο, μετα συνεχιζει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα δίσκου και όχι Player

Mα εχω εναν απ τους ταχυτερους ssd της αγορας! :)

Υποθετω οτι ειναι θεμα player γιατι, οπως ειπα, με τον VLC δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Τον ΚΜP που λες τον ειχα δοκιμασει παλιοτερα, εχει τη δυνατοτητα να παγωνει η εικονα με ενα κλικ επανω της?...

Εμένα πάλι για μπέρδεμα με codecs μου κάνει...

Mαλιστα, δηλαδη πρεπει να βαλω codecs, δεν τους εχει ενσωματωμενους ο MPC-HC?

Kαι ποιους codecs ακριβως να βαλω?

Δε μου ειπες... ποιο ειναι αυτο το haali που ειπες οτι εβαλες και λυθηκαν ολα τα προβληματα σου? Αν ειναι να το βαλω κι εγω τοτε :)

Link to comment
Share on other sites

Οι Players αυτοί δεν χρειάζονται κανονικά codecs για να παίξουν.

Codecs βάζεις αν χρειαστείς κάτι διαφορετικό ή επιπλέον ή το παρόν σύστημα χρειάζεται για κάποιο λόγο κάποιο codec.

Στην δική μου περίπτωση και ίσως λίγο παλιού hardware, χρειάστηκε να βάλω τον Haali που κατεβάζεις από εδώ: http://haali.su/mkv/

Κανονικά σε ποιο νέο σύστημα δεν πρέπει να έχεις θέμα με το παίξιμο MKV.

Επίσης μια και το θέμα έχει να κάνει με Ήχο και Multimedia, το μεταφέρω στην σωστή ενότητα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε, προφανως και δεν ειναι θεμα hardware αφου με τον VLC η κινηση ειναι ομαλη ενω με τον ΜPC υπαρχουν σπασιματα, οποτε ειναι θεμα ρυθμισεων του ΜPC, αν υπαρχουν τετοιες.

Και για να ξαναγυρισουμε στο θεμα του thread, γνωριζετε καποιον player παρομοιο του MPC, δηλ. που να μπορεις να παγωνεις την εικονα με ενα κλικ επανω της?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.