Jump to content



Αγορά SSD 40-60-80GB


Easyrider

Recommended Posts

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Μου ειπε τωρα ενα φιλαρακι ότι με ssd πρεπει καθε μερα να τρεχεις ενα προγραμμα σαν defragment ενα πραγμα, το οποιο ομως ειναι 1-2 λεπτα το πολυ...αλιως αν δε το κανεις αυτο καθε 2-3 μηνες θα θελεις φορματ...

μου ειπε επισης οτι μεχρι τωρα μονο οι Intel το εχουν αυτο και εχει ανακοινωσει οτι θα το βαλει και η OCZ.

Ισχυει κατι τετοιο?Ο φιλος μου επιμενει οτι πρεπει να παρω Intel αλιως μπορει να χω προβληματα...

Δυστυχως ομως ο 80 ειναι λιγος και ο 160 ξεφευγει σε τιμη.Και δεν υπαρχει ενδιαμεση λυση σε Intel.

απ την αλλη οπως λες ο Crucial φαινεται πολυ καλος για τη τιμη του!

Link to comment
Share on other sites

έχω και Corsair και Intel, ο Intel απλά είναι λίγο ταχύτερος, και τους 2 στην ίδια τιμή περίπου τους είχα πάρει τότε, απλά ο Intel ήταν 30Ευρώ ποιο ακριβός και 20% ταχύτερος. Σε αξιοπιστία και οι 2 όταν πρωτοβγήκαν είχαν προβλήματα, και τον intel τον πήρα από πιστωτικό όταν μου χάλασε και ο 2ος corsair X64 (με indilinx), αλλά με το τελευταίο firmware που έβαλα σε όλους δεν παρουσίασαν κάτι μέχρι τώρα.

defragment δεν κάνω και δεν πρέπει, το μόνο που κάνω είναι wipe free space με το ccleaner για να καθαριστούν τα block και να βελτιωθεί η ταχύτητα.

Ο Crucial θα σε καλύψει 1000%. Τα άλλα που λένε ότι και καλά θα έχεις προβλήμματα αν δεν πάρεις Intel είναι προπαγάνδες για να πουλάνε. Εγώ με βαριά καρδιά πήρα τον intel (X25-M 80GB) την εποχή που είχε βγάλει firmware με πρόβλημα και το απέσυρε την άλλη μέρα.(όταν μου χαλάσαν και οι 2 corsair με το 1.0 firmware που είχε πράγματι πρόβλημα και αυτός)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!Βασικα και κατι αλλο μου ειπε.Επηδει εχω παλια μητρικη, συγκεκριμενα την

ASUS P5Q SE με Chipset Intel P45/P43 ισως εχω προβλημα με το firmware update αν δε παρω Ιντελ...

Βεβαια εγω πριν αγορασω θα ρωτησω και τον τεχνικο εκει, και μαλιστα θα συνεννοηθω απο πριν οτι θα μου περασει και το firmware update...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, μεσα στο Σεπτεμβρη θα προβω στην αγορα ενος ssd για το laptop (i7-720)

Εχω μεινει στα δεδομενα του ssd της intel. Εχει αλλαξει κατ ως προς την ταχυτητα; Θα ηθελα εναν απο τους πιο γρηγορους γυρω στα 200+ euro.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.