Jump to content



Νεο pc


Braveheart1980

Recommended Posts

Καλησπέρες

Μετά από αρκετό καιρό , ψήνομαι να πάρω νέο pc

Δυστυχώς όμως οι υποχρεώσεις είναι πολλές και τα λ7 λίγα

Εχω ηδη οθόνη (19 LG LCD Monitor) & σκληρό keyboard mouse ηχεια κλπ ψιλά

Κοιτάγα κάτι τέτοιο

http://img443.imageshack.us/img443/9781/89871490.jpg

Βασικά αυτό που κάνω τώρα είναι Starcaft 2 gaming , αλλά γενικά το pc-ακι το θέλω για all around.

Αυτο που εμφανώς λείπει είναι το τροφοδοτικό. Δεδομένου ότι δεν ενδιαφέρομαι για OC (τώρα τουλάχιστον) έχετε να προτείνετε κάποιο καλό και φτηνό;

Μήπως στα αυτά λεφτα έχετε κάτι άλλο κατά νου;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα μια 5770 καρτα με λιγοτερα λεφτα για να παρεις τον i5 750,πιστεψε με αξιζει τον κοπο...

Σκεψου μονο οτι ο ι3 530 βγαζει 2700 benchamark και ο αλλος 4200 αξιζει να δωσεις 60 ευρω παραπανω (κανει 200 ευρω στο e-shop αλλα μπορεις να τον βρεις με 180Ε).

Link to comment
Share on other sites

Οταν φτιαχνουμε gaming pc,που αποτι καταλαβα φτιαχνει ο φιλος,προτεραιοτητα στο budget εχει πρωτα η καρτα γραφηκων και μετα ο επεξεργαστης.Η διαφορα στα games μεταξυ τον δυο επεξεργαστων ειναι εξαιρετικα μικρη,με δυο λογια,δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν φτιαχνουμε gaming pc,που αποτι καταλαβα φτιαχνει ο φιλος,προτεραιοτητα στο budget εχει πρωτα η καρτα γραφηκων και μετα ο επεξεργαστης.Η διαφορα στα games μεταξυ τον δυο επεξεργαστων ειναι εξαιρετικα μικρη,με δυο λογια,δεν αξιζει.

Σε αυτο εχεις δικιο,αλλα η 5770 ειναι μια παρα πολυ καλη καρτα,επισης για να δεις τι εννοω http://www.youtube.com/watch?v=waRqjZeaFmI,οποτε (εκτος αν ο φιλος παιζει κι αλλα πιο απαιτητικα games αλλα και παλι αντεχει αυτη η καρτα).

Οσο για τον επεξεργαστη πιστεψε με η διαφορα δεν ειναι μικρη,αν πας να παιξεις bc2 με τον i3 530 και μετα με τον i5 750 στα high θα καταλαβεις διαφορα.Ακομα περισσοτερο αν κανεις recording κτλ.

Οριστε και ενα site για τα benchmarks http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

Link to comment
Share on other sites

Παντα σε φιλικη διαθεση,μπορω να σου πω οτι το passmark και γενικος οποιαδηποτε cpu benches δεν εχουν καμια σχεση με gaming.Δες συγκεκριμενα εδω: http://www.tomshardware.com/reviews/core-i3-gaming,2588-7.html .Φαινεται φανερα οτι τον πρωτο λογο τον εχει παντα η καρτα γραφικων αφου απο τον low-end μεχρι τον 870 οι διαφορες ειναι αμελητεες.Αν δεν υπαρχει budget δεν εξιζει ο ακριβος επεξεργαστης :002: .Καλυτερα η επενδυση να γινεται σε gpu.

Link to comment
Share on other sites

Παντα σε φιλικη διαθεση,μπορω να σου πω οτι το passmark και γενικος οποιαδηποτε cpu benches δεν εχουν καμια σχεση με gaming.Δες συγκεκριμενα εδω: http://www.tomshardware.com/reviews/core-i3-gaming,2588-7.html .Φαινεται φανερα οτι τον πρωτο λογο τον εχει παντα η καρτα γραφικων αφου απο τον low-end μεχρι τον 870 οι διαφορες ειναι αμελητεες.Αν δεν υπαρχει budget δεν εξιζει ο ακριβος επεξεργαστης :002: .Καλυτερα η επενδυση να γινεται σε gpu.

Σου ειπα δικιο εχεις αλλα αναλογος το game,π.χ. games που θελουν τετραπυρηνο επεξεργαστη ισως να ζοριζεται ο αλλος (γι'αυτο ανεφερα το bc2).

Εννοειτε βεβαια πως τον πρωτο λογο τον εχουνε οι καρτες γραφικων.

Aλλα αμα παιζει μονο το starcraft atm ο 530 φτανει και παραφτανει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε.

Σοβαρά σκέφτεσαι να δώσεις 110Ε για διπύρηνο με GPU?

Για το budget σου θα έλεγα να κοιτάξεις για AMD Platform όπως σου πρότειναν παραπάνω.

Ενδεικτικά

[ATTACH]26808[/ATTACH]

Adjustments μπορουν να γίνουν (πχ. CPU -> Athlon II X4 640 / οικονομικότερο PSU (500-650Watt) χωρίς 80+ / την Vapor-X 5770 αντι για την απλή κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας

Στο "ψητό" τώρα !

Θα συμφωνήσω με τον φίλο heloo : Σε ένα pc που κατα 60% - 65% θα είναι για Games (όχι σε τρελλες αναλύσεις με 7.000.000 φίλτρα) το νο1 είναι η κάρτα , και για αυτό επέλεξα την gtx 460. Aπο διάφορα benchmark , στα λ7 της είναι απίστευτο Value for money!

Για το τροφοδοτικό δεν ξέρω αν αξίζει ένα τόσο καλό (και ακριβό) , αν σκεφτείτε πως , αυτη τη στιγμή δε με ενδιαφέρει το oc.

Καλημέρα συνάδελφε.

Σοβαρά σκέφτεσαι να δώσεις 110Ε για διπύρηνο με GPU?

Για το budget σου θα έλεγα να κοιτάξεις για AMD Platform όπως σου πρότειναν παραπάνω.

Ενδεικτικά

[ATTACH]26808[/ATTACH]

Adjustments μπορουν να γίνουν (πχ. CPU -> Athlon II X4 640 / οικονομικότερο PSU (500-650Watt) χωρίς 80+ / την Vapor-X 5770 αντι για την απλή κλπ)

Επίσης από αμέλεια δεν ανέφερα πως δεν με ενδιαφέρει καθόλου η ΑΤΙ ελέω linux (παλαιές αμαρτίες κτλ κτλ κάντε μια αναζήτηση και θα βρείτε πολύ πράγμα... )

Σχετικά με τον AMD δεν είμαι καθόλου αρνητικός , απλά με όρους αναβαθμισιμότητας η mobo του i3 παίρνει και i5/i7 που φυσάνε (και σε € και σε απόδοση)

Προσπαθώντας να ρίξω περαιτέρω το κόστος σκεφτόμουνα να πάρω 2gb ram τωρα και να βάλω σε κανα μηνα άλλο ένα dimm-ακι (συνολικά στα 4)

Ερχεται συνολικά στα 510€

Δηλαδή :

post-1176-1442175665,9809_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το τροφοδοτικό δεν ξέρω αν αξίζει ένα τόσο καλό (και ακριβό) , αν σκεφτείτε πως , αυτη τη στιγμή δε με ενδιαφέρει το oc.

Επίσης από αμέλεια δεν ανέφερα πως δεν με ενδιαφέρει καθόλου η ΑΤΙ ελέω linux (παλαιές αμαρτίες κτλ κτλ κάντε μια αναζήτηση και θα βρείτε πολύ πράγμα... )

Σχετικά με τον AMD δεν είμαι καθόλου αρνητικός , απλά με όρους αναβαθμισιμότητας η mobo του i3 παίρνει και i5/i7 που φυσάνε (και σε € και σε απόδοση)

Ωραία. Άρα για κάρτα με την 460 είσαι καλυμένος.

Στα τροφοδοτικά έχουμε αρκετές επιλογές low budget. Το πρώτο το έχω δοκιμασμένο σε αρκετά συστήματα.

-1- -2-

Εχουν τα απαραίτητα και 2χ6 pin για την κάρτα... και απο κεί και πέρα ότι € βάλεις παραπάνω στο τροφοδοτικό αξίζει, γιατί αυτό στηρίζει τα πάντα, ασχέτως του overclocking, μιλάμε για σταθερότητα, efficiency, αξιοπιστία.

Για το cpu, τώρα κατάλαβα την λογική σου, οπότε και αυτό ειναι οκ, κατά κάποιο τρόπο. Αλλά και πάλι (γνώμη μου) για παρόμοια συστήματα, προτείνω AMD mobo/cpu. Ένα 770 chipset σε καλύπτει και για X6 cores, αφού δεν θες SLI και Crossfire.

Με την ίδια λογική (αναβάθμιση cpu) μπορείς να βάλεις επάνω πχ. -1- -2- προς το παρόν.

Πες πως τα βλέπεις μέχρι εδώ :)

edit:

Όσο για τις μνήμες, προτείνω από τώρα 2x2 αν βγαίνει το ποσό τελικά, να ξεμπερδεύεις

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε φυσικε DrYannof ο AMD Athlon II X2 250 μου φαίνεται πολυ low performance....

Βέβαια από την άλλη ο συνδυσμός AMD Mobo + AMD Athlon II X2 250 σε σχέση με i3+mobo είναι κανα πενηντάρικο (όχι λίγα....)

O δε συνδυασμός AMD Athlon II X4 635 + AMD Mobo ειναι στα ιδια λ7 με τον i3+mobo...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε φυσικε DrYannof ο AMD Athlon II X2 250 μου φαίνεται πολυ low performance....

Βέβαια από την άλλη ο συνδυσμός AMD Mobo + AMD Athlon II X2 250 σε σχέση με i3+mobo είναι κανα πενηντάρικο (όχι λίγα....)

Τι να σου πώ, η απόφαση δική σου :)

Το σύστημα που παρέθεσες πιο κάτω στην εικόνα (τώρα το είδα) είναι κομπλέ.

Αλλά και ο X2 250 θα σε βγάλει οκ μέχρι την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε φυσικε DrYannof ο AMD Athlon II X2 250 μου φαίνεται πολυ low performance....

Βέβαια από την άλλη ο συνδυσμός AMD Mobo + AMD Athlon II X2 250 σε σχέση με i3+mobo είναι κανα πενηντάρικο (όχι λίγα....)

Τα υπόλοιπα 50-100 δώσε τα για SSD, περισσότερο κέρδος θα έχεις από οτιδήποτε παραπάνω να προσθέσεις. Έστω και 32GB.
Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα 50-100 δώσε τα για SSD, περισσότερο κέρδος θα έχεις από οτιδήποτε παραπάνω να προσθέσεις. Έστω και 32GB.

Ξεφεύγουμε πολύ είναι η αλήθεια.

Καλό σαν ιδέα, τους έχω δει ,αλλα .... είναι πολλά τα λ7 Άρη......

YΓ Εκ παραδρομής είχα βάλει DDR2 αντί DDR3.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.