Jump to content



PSU ερωτησεις


alcohol

Recommended Posts

1. Υπαρχουν στο εμποριο παθητικες ψυκτρες για να βαλουμε σε ενα "πρασινο" psu και να ξεφορτωθουμε τον ανεμιστηρα του?

2. Υπαρχει καποιος τροπος ή καποιος αισθητηρας ωστε να βλεπουμε και τη θερμοκρασια του psu?

Πόσοι βαθμοι οC ειναι αποδεκτη θερμοκρασια για ενα psu?

3. Μια καρτα γραφικων καταναλωνει λιγοτερο ρευμα αν ειναι fanless?

4. Σε ενα psu που χρησιμοποιειται μονο το καλωδιο συνδεσης στη mobo και ενα sata καλωδιο για τον σκληρο, μπορουμε να κοψουμε με το ψαλιδι τα υπολοιπα περιττα καλωδια ωστε να εξοικονομησουμε χωρο, ή ειναι επικινδυνο κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

1. Από όσο ξέρω όχι. Υπάρχουν κάποιες fanless λύσεις στην αγορά όμως.

2. Θα έπρεπε μάλλον να λεχεις κάποιο panel με αισθητήρες θερμοκρασίας και να περάσεις έναν αισθητήρα μέσα στο τροφοδοτικό για να δεις γενικά τη θερμοκρασία που επικρατεί, ή να τον κολλήσεις σε κάποιο component που μπορεί να σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα. Ποιοτικά τροφοδοτικά έχω δει να δουλεύουν με θερμοκρασίες κοντά στους 70 βαθμούς από reviews του jonnyguru[/url.

3. Όχι, εκτός αν έχει ριγμένα ρολόγια. Εκτός αν θεωρείς λιγότερο ρεύμα όποια κατανάλωση μπορεί να έχει ο ανεμιστήρας μιας κλασσικής κάρτας.

4. O_O ΔΕΝ θα το συνιστούσα...

Link to comment
Share on other sites

1. Fanless λυσεις δεν βλεπω να υπαρχουν πλεον, υπηρχε καποτε ενα 300ρι της Silverstone.

Οσο για το αλλο της ιδια εταιριας με τα 450W, το εχω παρει ηδη:-))

Αλλα για κατεβαστηρι χρειαζεται κατι μικροτερο.

2. Οk, εχω ενα τετοιο panel, σε ποιο σημειο να το βαλω? να κολληαω τον αισθητηρα με σελοτειπ στο εξωτερικο μερος ή να το κολλησω μεσα?

Απο κει και περα, στις ποσες στροφες πρεπει να γυριζει ενας 120ρης psu fan? Εχω συνδεσει ρυθμιστηρι και τις παω απο 0-750 (ο ανεμιστηρας ειναι ο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807903)... 300rpm ειναι καλα? Δεδομενου οτι το psu ειναι 380W και συνδεεται μόνο στη μητρικη και σε εναν green σκληρο?

3. Ενα ανεμιστηρακι ενεργοβορας καρτας γραφικων που γυρiζει σα τρελο, πόσα watts χαλαει? οσα και ενα case fan?

4. Eπειδη ειναι επικινδυνο ή επειδη λυπασαι τη συσκευη? :-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.