Jump to content



Πολυμηχάνημα inkjet ποιό να πάρω;


fonzi

Recommended Posts

Ψάχνω πολυμηχάνημα inkjet για απλή οικιακή χρήση. Είχα ένα εξαιρετικό σε οικονομία μελανιών HP c4340 που το μετέφερα αλλού και τώρα θέλω κάτι αντίστοιχο που προτιμότερο να έχει και θύρα ethernet (και εκτύπωση διπλής όψης ακόμα καλύτερα).

Από μια μικρή έρευνα αγοράς είδα ότι (διορθώστε με αν κάνω λάθος):

Μόνο οι HP σε κάποια μικρά μοντέλα χρησιμοποιούν 2 μελάνια και κάποιοι μικροί canon, epson. Από αυτούς ξέρετε αν μόνο οι HP ενσωματώνουν την κεφαλή στα ανταλλακτικά μελάνια; Ολοι οι άλλοι έχουν χωριστά μελάνια και οι κεφαλές είναι μόνιμες ουσιαστικά στο μηχάνημα;

Από όσα διάβασα όταν τα μελάνια είναι χωριστά τότε συχνά-πυκνά πρέπει να γίνεται καθαρισμός από το μηχάνημα με απολτέλεσμα να εξαφανίζεται σύντομα το μελάνι. Αυτό ισχύει σε όλους όσους έχουν χωριστά μελάνια από κεφαλές; Δηλαδή σε όλους πλην όσων HP έχουν 2 μελάνια;

Επίσης δεν ξέρω αν μπορώ να τυπώνω ασπρόμαυρα όταν πχ σωθεί ένα συγκεκριμένο μόνο χρώμα από τα ξεχωριστά μελάνια.

Είχα έναν canon pixma 4000 και ενώ τύπωνε πολύ καλά τον έβγαλα σε αχρηστία διότι τα μελάνια κατέβαιναν ακόμα και χωρίς να τυπώνω παρά ελάχιστα. Δεν θέλω να την πατήσω έτσι πάλι...

Βρίσκω διάφορα μηχανήματα που φαίνονται καλά στις κριτικές αλλά δεν ξέρω αν πίνουν τα μελάνια για πλάκα ή αν οι κεφαλές βουλώνουν όταν δεν γίνεται συχνή χρήση:

HP c4680

HP f4580

EPSON PX-650

EPSON SX415

CANON PIXMA MP495

Lexmark Prevail Pro 705

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.