Jump to content



Δυνατή κάρτα γραφικών για επεξεργασία Video?


Lefteris1442169079

Recommended Posts

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι για μία δυνατή κάρτα γραφικών NVIDIA για επεξεργασία βίντεο.

Θέλω να φτιάξω ένα δυνατό workstation με

RAID1 2x SSD intel 80Gb

intel Xeon W3505

και κάρτα γραφικών πολύ δυνατή. Μου προτείνανε Quadro FX3800 αλλά η τιμή της στα 800+ euros δεν είναι πολύ ακριβή;

Υπάρχει κάποια nvidia που να στέκεται επάξια στα 300+ €?

Ευχαριστώ πολύ!

Λ

Link to comment
Share on other sites

Για επεξεργασία video με τόσο μικρή χωρητικότητα δίσκων?

Για κάρτα γραφικών μια nvidia gtx 480 με 1,5 giga ram κοστίζει γύρω στα 350 ευρώ. Η quadro fx νομίζω ότι είναι καλές περισσότερο σε 3d και opengl εφαρμογές κι όχι τόσο στην επεξεργασία video.

Link to comment
Share on other sites

η σειρα 4χχ της nvidia ειναι για τα μπαζα για rendering γενικα ακομα χειροτερες κ απο 8800, η fx580 ειναι πολυ καλη καρτουλα κ πολυ οικονομικη, αλλιως επελεξε μια 5770 τα κανει ολα, επισης απο 58χχ κ πανω απλα θα πετας ειδικα σε direct x προτυπα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον Predator7, με μια 6970 θα είσαι υπέρ καλυμμένος!

Για το υπόλοιπο σύστημα, έχουν βγει και 12 πύρηνοι opteron

http://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes.html?keyphrase=opteron+G34

σε σκληρό δίσκο προτίμησε τον samsung F3 500GB, είναι ότι ταχύτερο έχει βγει για μαγνητικό δίσκο, αν κάνεις raid 0 θα πάει σφαίρα!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Βασικά ενδιαφέρομαι μόνο για nvidia. Γιατί έχει πάντα και στο σύνολο μία καλύτερη συμβατότητα με τα περισσότερα προγράμματα. Οπότε κάτι στα 300+/-...

Οπότε ανάμεσα σε FX580 και GTX 570 ποια θα προτιμούσατε; Δεν είναι πολύ δυνατές και οι δύο για video editing;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Βασικά ενδιαφέρομαι μόνο για nvidia. Γιατί έχει πάντα και στο σύνολο μία καλύτερη συμβατότητα με τα περισσότερα προγράμματα. Οπότε κάτι στα 300+/-...

τα σοβαρά προγράμματα video έχουν συμβατότητα με ΑΤΙ, δεν υπάρχουν εξαιρέσεις, ακόμη και σπαστήρια για ασύρματα δίκτυα χρησιμοποιούν ΑΤΙ stream (ενδεικτικά μια 5970 σπάει 1.000.000 κωδικούς/δευερόλεπτο και η GTX 480 τους μισούς). Τα υπόλοιπα προγράμματα που κυκλοφορούν είναι μπαρούφες διαφημιστικές.(βλ κάτι badabom).

H adobe υποστηρίζει κανονικά ΑΤΙ κάρτες γραφικών στις εφαρμογές της, όπως και η Autodesk και ένα σωρό άλλες εταιρίες.

Οπότε ανάμεσα σε FX580 και GTX 570 ποια θα προτιμούσατε; Δεν είναι πολύ δυνατές και οι δύο για video editing;

Ευχαριστώ!!

Η GTX 570 είναι κομμένη έκδοση μιας GTX 480 με περισσότερους cuda cores, τίποτα περισσότερο, η FX 580 είναι βασισμένη σε Geforce 9500, οπότε δεν συμφέρει. Εγώ έχω μια GTX 470 αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος, δεν έχει καλή ανταπόκριση με παλιές εφαρμογές και κάνει σπασίματα. Σε προχωρημένο στάδιο κάνει artifacts λόγω υπερθέρμανσης και fullάρω το fan για να παίξει.

Η μόνη αγορά που συμφέρει είναι μια 6970 η κάποια 6870.

Link to comment
Share on other sites

η καρτα δεν ειναι κ το σημαντικοτερο οσο ο επεξεργαστης κ η μνημη κυριως,τα περισσοτερα γνωστα προγραμματα (autocad,3dmax,mudbox,maya)χρησιμοποιουν direct x προσεξε το αυτο κ εκει η ατι πεταει κ η Nvidia χωλαινει λιγακι.

για πληροφοριες σχετικα για ατι κ opencl απλα ριξε μια ματια

http://developer.amd.com/gpu/ATIStreamSDK/Pages/default.aspx

Link to comment
Share on other sites

Η ανακρίβεια πάει σύννεφο βλέπω στο thread.

Κατ' αρχάς φίλε Lefteris εξήγησε μας τι ακριβώς εννοείς "επεξεργασία" video.

Capture από κάμερα, και συμπίεση ?

Capture από κάμερα, επεξεργασία σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας video ( Premiere, PowerDirector, etc ) και έπειτα συμπίεση ?

Τι αναλύσεις θα χρησιμοποιείς ?

Απλή SD ? 720p ? 1080i ? 1080p ?

Περισσότερο σημασία στο output video quality ή στο μέγεθος ?

Link to comment
Share on other sites

BillePeppas έχεις απόλυτο δίκιο, δε διευκρίνησα ακριβώς.

Λοιπόν θέλω να φτιάξω ένα ubuntu μηχάνημα το οποίο θα τρέχει:

Gimp, InkScape, για εικόνα και

PiTiVi για Video.

Επίσης, ίσως να φτιάξω partition και για win7 όπου θα χρειαστώ Premier, Photoshop και ένα tool του Nero suite για εικόνα.

Θα κάνω εισαγωγή video από κάμερα high definition και θα τα εξάγω στην καλύτερη δυνατή ποιότητα.. Αυτά θα χρειαστώ.

Λοιπον, προτείνετε 2x 500 μηχανικούς Raid 0? Και μία κάρτα σε nvidia? Μέχρι 250€ καλά είναι;

(Θέλω nvidia γιατί με ATI έχω αντιμετωπίσει προβλήματα πιο παλιά)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η γραφικών θα σε βοηθήσει τμηματικά ( δεν επιταχύνει/τρέχει τα πάντα ) στο Premier, PhotoShop.

Στα του linux δεν ξέρω, δεν πολυασχολούμαι με linux οπότε και δεν μπορώ να σου πω αν θα βοηθήσει και που.

Για γραφικών θα πήγαινα σε κάποια nVIDIA κυρίως λόγω CUDA και της καλής υποστήριξης σε διάφορα προγράμματα του είδους.

Μια πολύ καλή λύση είναι μια GTX 460 1GB.

Για δίσκους προτείνω ανεπιφύλακτα την αγορά 2 Samsung F3 1TB ( ή 500GB αν πιστεύεις ότι θα είσαι καλυμένος πάντα με το 1TB σύνολο ).

Τάχυστοι, πολύ καλοί όσον αφορά την αξιοπιστία, και κυριολεκτικά αθόρυβοι.

Έχε υπόψιν σου ότι για να κάνεις γρήγορα και καλά την δουλειά σου σε HD στον τομέα αυτό θες έναν δυνατό επεξεργαστή ( AMD Phenom Quad-Core & άνω, Intel Core 2 Quad και άνω ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, βασικά μου έχουν προτείνει από την hp (εταιρικά) έτοιμο workstation με CPU Intel Xeon W3505 αλλά απ' ότι είδα σύμφωνα με το συγκεκριμένο benchmark δεν πρέπει να είναι κάτι το ιδιαίτερο οπότε είμαι πιο ζεστός στο να πάρω κάτι custom που θα το φτιάξω μόνος...

ε; :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, βασικά μου έχουν προτείνει από την hp (εταιρικά) έτοιμο workstation με CPU Intel Xeon W3505 αλλά απ' ότι είδα σύμφωνα με το συγκεκριμένο benchmark δεν πρέπει να είναι κάτι το ιδιαίτερο οπότε είμαι πιο ζεστός στο να πάρω κάτι custom που θα το φτιάξω μόνος...

ε; :)

Αν θες custom προτίμησε socket G34, ο Xeon που λες δεν μου γεμίζει το μάτι και είναι λίγο παλιότερος. ΑΝ θες καινούριο - έτοιμο και υπάρχει ρευστό, πήγαινε σε MAC pro.

http://www.skroutz.gr/s/291516/Apple-Mac-Pro-4-Core-2-8-Ghz.html

http://www.skroutz.gr/s/281977/Apple-Mac-Pro-8-Core-2-4GHz.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.