Jump to content



Προταση SSD


squid

Recommended Posts

Θα ανέβαινα τότε στα 240 και θα αγόραζα το 128γβ

http://www.memoryc.com/storage/solidstatedisk.html?Brands=Samsung

και εξηγούμαι ο vertex2 παρόλο το trim έχει παρατηρηθεί ότι έχει πτωτικές τάσεις στα writes στη διάρκεια του χρόνου.

O sammy έχει το καλύτερο garbage collection και ας μην υποστηρίζει trim.

Αλλιώς αναμονή για τον νέο intel

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια :) Μια που αναφερατε και χαρακτηριστικά απο εμπειρία, για τον GSkill Falcon 64 που ηδη εχω τι ξερετε?

Τελικα βολεψε καλυτερα να παρω τον Vertex ΙΙ.

Image (clone system partitions) μεσω Acronis των partition συστηματος (boot sectors και ολα τα σχετικα με boot) απο ΗDD σε SSD και το αντιστροφο γινεται ως συνηθως απο HDD σε HDD ? Kατι που πρεπει να προσεξω ?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω άμεσα SSD 120 -128 GB για το Laptop μου.

Ποιός είναι ο καλύτερος αυτή την στιγμή?

Απο οτι καταλαβα o samsung 470, σαν χρυση τομη ολων των χαρακτηριστικων. Αυτος και ΟCΖ Vertex II και Ιntel X-25 (και οσοι βασιζονται σε αυτους) μαλλον με μικρες διαφορες ειναι οι καλυτερες επιλογες (εκτος απο την καινουρια σειρα 320 της Intel, η οποια ειναι η κορυφη τωρα, αλλα δεν ξερω αν ηρθαν στην ελληνικη αγορα)

squid added 2 Minutes and 48 Seconds later...

κανονικά γίνεται όπως στους μηχανικούς το ακρόνις.

Τα γνωστά να προσέξεις Κόβεςι Indexer δεν κάνεις defrag

Εννοεις για το defrag απενεργοποιω το μονιμο συνεχες "defrag" των windows? (Και κανω ενα manual καθε χρονο ή εξι μηνες ας πουμε?) Τα 7 μου φαινεται απενεργοποιουν αυτοματα το δικο τους συνεχες defrag στους SSD?

Link to comment
Share on other sites

ε όχι του κλώτσου και του μπάτσου, έχω και Corsair X64 (indilinx) και F60 (SF1222) και παίζουν άψογα, τον intel X25-M (80GB) τον αγόρασα για τα 80GB που αυτό υπήρχε πρίν 2 χρόνια~ παρά για να δω μερικά MB παραπάνω σε ταχύτητα.

Ο Corsair F60 στην ουσία ένας vertex 2 είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

.

Υπαρχει περιπτωση να αλλαξω τον Vertex 2 με Vertex 3 με τη βοηθεια πιστωτικου. Το board μου ειναι SATA2 3.0Gb/s , μηπως δεν θα εχει νοημα σε αυτη την περιπτωση ?

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω τον 120αρη 510 της intel.

Μελλοντικά θα μπεί σε sata 3 mobo.Τι λέτε αξίζει;

Aπο οτι ειδα μοιαζει να αξιζει, ιδιως για sata3. Eιναι το αντιστοιχο της Intel του Vertex3, iσως εχουν διαφορετικες μνημες αλλα ο controller νομιζω ειναι ιδιος, με διαφορετικης κατασκευης firmware φυσικα

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.