Jump to content



SAMSUNG Galaxy S (GT-i9000)... το πήρα.. τώρα τί;


apotsi

Recommended Posts

Μόλις πήρα από το MediaMarkt το Samsung Galasy S για 249€ που πιστεύω ότι είναι πολύ καλή τιμή. Τώρα το φορτίζω.

Μετά τί κάνω όμως;

Τί πρέπει να κάνω μόλις το ανοίξω;

Το αναβαθμίζω;

Εφαρμογές πώς εγκαθιστώ; Στην αρχή γνήσιες, μετά ... βλέπουμε.

Τί πρέπει να προσέξω να ΜΗΝ κάνω;

Τις επαφές μου από το Nokia N95 πώς τις περνάω;

Κάρτα μνήμης από πού παίρνω; Ελλάδα; ebay ?

Τί κάρτα μνήμης; Θα μου χρειαστεί;

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενημερωμένο σε βρίσκω. :p

Το αν θα σου χρειαστεί κάρτα μνήμης εξαρτάται από το τί θες να κουβαλάς μαζί σου. Εγώ με 8GB είμαι υπερκαλυμμένος. Αν δεν κουβαλάς ταινίες ας πούμε δεν έχεις θέμα.

Για τις επαφές θα πρέπει να δεις πώς γίνονται export απ'το nokia ώστε να τις περάσεις στο android. Από κει και πέρα, αυτό θα σου ζητήσει να κάνεις / ρυθμίσεις τον google λογαριασμό σου με τον οποίο θα συγχρονίζονται και δε θα τις χάσεις εύκολα.

Update, officialy, μπορείς να κάνεις με το παρεχόμενο λογισμικό, το kies. Ίσως καλύτερα να κάνεις αυτό πριν οτιδήποτε άλλο (όχι πως θα χάσεις ρυθμίσεις, αλλά καλού κακού).

Από κει και πέρα οι μη-επίσημες roms οργιάζουν Σημειωτών χάνεις εγγυήσεις κτλ κτλ. Βέβαια έχει γίνει τόσο πολύ δουλεια στη βελτιστοποίηση τους που προσωπικά του έχω βγάλει τα ματάκια και δε το μετάνιωσα στιγμή. Το κινητό γίνεται πολύ πιο αποκρίσιμο. Για αρχή καλύτερα όμως μη μπλέξεις.

Εφαρμογές στο android υπάρχουν τόσες πολλές δωρεάν που λίγες φορές θα μπεις σε πειρασμό. Όλες από το android market.

Για τις πρώτες φορτίσεις τα κλασσικά, αφήνεις να φορτίσει-ξεφορτίσει (χωρίς να καίγεται ο κόσμος αν δεν τα κάνεις κατά γράμμα).

Έχει πολύ πράγμα να σκαλίσεις, ετοιμάσου να καείς τις προσεχείς μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Για την εγκατάσταση εφαρμογών εκτός του market πρέπει να ενεργοποιήσεις τη δυνατότητα αυτή:

Settings -> Applications -> Unknown Sources [x]

Που θα τις βρεις, γιατί και τί δικό σου θέμα.

Root/mods -> xda-developers

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Έβαλα ήδη τρεις χρήσιμες εφαρμογές...

Need for Speed SHIFT

Asphalt 6

UNO HD

Πρέπει τώρα να βρώ πώς μπαίνει και το iGO... Καμιά βοήθεια εδώ;

Άλλο πρόγραμμα για GPS με ενσωματομένους χάρτες, για να μην χρεώνομαι;

χα χα χα... εύκολο φαίνεται. Αξίζει τώρα να ασχοληθώ με άλλες rom, με root/ξε-root, κτλ, κτλ ???

Link to comment
Share on other sites

Το αν αξίζει εξαρτάται από σένα και πόσο θες να "μπλέξεις".

Για GPS σε τζαμπέ καταστάσεις 2 πράγματα μπορώ να σου προτείνω.

1. Το Maps επιτρέπει μέσω του Labs->Pre-caching να φορτώσεις κάποια περιοχή πριν φύγεις απ'το σπίτι. Αλλά για αναζητήσεις κτλ χρειάζεσαι data.

2. OsmAnd. Πατάει σε user contributed mapping / διευθύνσεις / routing. Δεν είναι τέλειο, δεν έχει τα πάντα, αλλά μπορείς να κατεβάσεις χάρτες και οδούς. Προσωπικά το χρησιμοποιώ ως βασική εφαρμογή για χάρτες. Αν θες κάτι πιο εταιρικό, πχ για το αυτοκίνητο κτλ θα πρέπει να στραφείς σε επί πληρωμή εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μπλέξω και πολύ. Για ώρα τουλάχιστον... Σήμερα το πήρα. Αργότερα... βλέπουμε.

"Βρήκα" το iGO, αλλά δεν ξέρω πώς να το εγκαταστήσω. Εκτός από το apk είχε και ένα φάκελο. Αυτόν πού τον βάζω;

Link to comment
Share on other sites

:) :)

Μα ακριβως αυτο επιτρεπει ενα ροοταρισμενο κινητο.

καταρχην προσβαση σε ποσες χρησιμες εφαρμογες που χωρις ροοτ δςν θα ετρεχαν και επειτα μπορεις να περασεις αλλες ρομ που εχουν βελτιστοποιησει την CPU, ram, SD card, προσφεροντας παραλληλα μια χρηση φτιαγμενη στα μετρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.