Jump to content



Ο δίσκος "γεμίζει"ανεξήγητα...


nassosxlvbros

Recommended Posts

Χαιρετώ τη παρέα!

Εδώ και καιρό έχω αυτό το πρόβλημα στον Η/Υ που δεν ξέρω πως να το διορθώσω...Συνέχεια "τιγκάρει"ο δίσκος C και κάνω εκκαθαρίσεις αλλά μάταια...τη μια έχει μόνο 180ΜΒ την άλλη 200 και το πρωί ...980!!!

Είναι ολίγον παλιό το μηχάνημα αλλά οκ δουλεύει...

Έχω κάνει τα εξής:

-σβήσιμο των TEMP

-CCleaner κάθε τρεις και λόγο...

-διαγράφω temp internet files-cookies κλπ ασταμάτητα...

τι άλλο να κάνω; :102:

Link to comment
Share on other sites

Τί λειτουργικό έχεις;

Εχμ,ναι...το ξέχασα...

Windows XP pro EN + Service pack 2

PC: AMD Athlon 1700 XP+

Σκληρός 40GB

Gigabyte 7VTXE

RAM 3X 256 DDR

nVIDIA 64bit

Nαι το ξέρω το σύστημα είναι αρχαίο,αλλά με εξυπηρετεί ακόμα,και πιστεύω για σερφάρισμα και καμιά εκτύπωση στο σπίτι δε χρειάζομα 10πύρηνο!:081:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

1. Απενεργοποιείς το system restore

2. Βάζεις όριο 100ΜΒ cache σε όλους τους browsers που χρησιμοποιείς.

3. Κάνεις ένα disk cleanup (ξε-τσεκάρεις το compress old files) και στην δεύτερη καρτέλα (περισσότερες επιλογές), πατάς το εκκαθάριση κάτω-κάτω.

4. Απενεργοποιείς Hibernation (powercfg -h off)

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ με το μηχάνημα,"συνήλθε" και έχει 980ΜΒ μνήμη σταθερά...:)

Εκείνο το παράξενο που κάνει μερικές φορές είναι πως κάνει restart :089: και όταν είμαι στη μέση κειμένου πάει περίπατο...Nάναι τροφοδοτικό;

Να χτυπάει η κάρτα γραφικών;Να θέλει κι άλλη μνήμη;- RAM 3χ 256 έχω...γενικά αυτό το πισι έχει ένα θέμα με τα τροφοδοτικά του (κάθε 2-2,5 χρόνια θέλει ένα...)εκτός και αν τα τροφοδτικά είναι τόσο χάλια...:100:

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ με το μηχάνημα,"συνήλθε" και έχει 980ΜΒ μνήμη σταθερά...:)

Εκείνο το παράξενο που κάνει μερικές φορές είναι πως κάνει restart :089: και όταν είμαι στη μέση κειμένου πάει περίπατο...Nάναι τροφοδοτικό;

Να χτυπάει η κάρτα γραφικών;Να θέλει κι άλλη μνήμη;- RAM 3χ 256 έχω...γενικά αυτό το πισι έχει ένα θέμα με τα τροφοδοτικά του (κάθε 2-2,5 χρόνια θέλει ένα...)εκτός και αν τα τροφοδτικά είναι τόσο χάλια...:100:

εισαι σιγουρος οτι ειναι τροφοδοτικό?μπας και στο κάνει απο unstable?το εχεις τσεκάρει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.