Jump to content



Στατικός ηλεκτρισμός ή κάτι άλλο?


Necro

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω για κάτι πολύ παράξενο. Όταν κάθομαι μπροστά στον Η/Υ για πολύ ώρα, από κάποιο σημείο και μετά, για τις πρώτες 2-3 φορές που "κουνηθώ" μπρος πίσω στη θέση μου(για να καθίσω καλύτερα ας πούμε) ακούγεται ένα τσαφ σαν στατικός ηλεκτρισμός είτε από την οθόνη, είτε από τα ηχεία. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω απο που. Έχω κλείσει την οθόνη και τα ηχεία και πάλι ακούγεται. Δεν είναι ούτε ενοχλητικό, ούτε σοβαρό, απλά μου κάνει εντύπωση γιατί παρατηρώ κάτι τέτοιο πρώτη φορά σε τέτοια εξαρτήματα, και είναι καινούργια τα πήρα την άνοιξη, οπότε φοβάμαι μήπως χαλάνε σιγά σιγά. Δεν είναι ότι φοράω κάτι περίεργο μάλλινο και τους κάνω βλακείες... μιλάμε για απόσταση μισού μέτρου από την οθόνη και τα ηχεία. Αν μπορεί κανείς να μη καθησυχάσει ή να με προειδοποιήσει, θα μουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία ή οικία που μένεις είναι πολύ παλιά? Όχι δε θέλω να αποκλείσω το ενδεχόμενο κάποιου φαντάσματος που σε παρενοχλεί αλλά αυτό είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει λόγω έλειψης γείωσης στην οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Του 2006, θεωρητικά καινούργιες... και δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο. Αξίζει να σημειωθεί οτι άλλαξα πρόσφατα κάρτα ήχου από onboard στην asus xonar dg, αλλα χρησιμοποιώ και ακουστικά που δεν παρουσιάζουν τίποτα τέτοιο οπότε αποκλείω να έχει κάποιο θέμα η κάρτα. Τέτοιος ήχος έχει ακουστεί και σε βιντεάκια(πχ μόλις είδα ένα τώρα στο utube, και όταν πήγαινα στο επίμαχο σημείο ακουγόταν ένα "κρακ" από τα ηχεία), αλλά πρώτη φορά πριν λίγες μέρες συνειδητοποίησα οτι σε άκυρες φάσεις, μετά από ώρες λειτουργίας των ηχείων, κάνει το αριστερό(μάλλον) ηχειάκι αυτό το πράγμα. Δεν είναι κάτι σπαστικό, αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι μπορούσε να γίνει αναπαραγωγή του 2-3 φορές απλά με το να αλλάζω τη θέση μου(δηλαδή κουνιέμαι μπρος πίσω σε μια απόσταση μισού μέτρου από το ηχείου, και ακούγεται το "τσάφ)

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία είναι καινούρια. Εγω μιλούσα για οικοδομές πάνω από 30-35 χρονών (εκτός αν ο εργολάβος ήταν μεγάλο λαμόγιο και δεν έβαλε γείωση).

Με ακουστικά είπες δε το κάνει οπότε πιθανόν δε φταίει ο υπολόγιστης ή η καρτα ήχου.

Δοκίμασε να συνδέσεις τα ηχεία σε ένα Mp3 player ή στο κινητό σου να δουμε αν θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία είναι καινούρια. Εγω μιλούσα για οικοδομές πάνω από 30-35 χρονών (εκτός αν ο εργολάβος ήταν μεγάλο λαμόγιο και δεν έβαλε γείωση).

Με ακουστικά είπες δε το κάνει οπότε πιθανόν δε φταίει ο υπολόγιστης ή η καρτα ήχου.

Δοκίμασε να συνδέσεις τα ηχεία σε ένα Mp3 player ή στο κινητό σου να δουμε αν θα το κάνει.

Αν εννοείς από το line in πάνω τους θα το δοκιμάσω με τη πρώτη ευκαιρία. Αν εννοείς από το δικό τους καλώδιο που συνδέεται στη κάρτα ήχου, πραγματικά βαριέμαι με τη βαβουρα των καλωδίων. Ευτυχώς δεν είναι κάτι το σοβαρό, απλά με ξένισε. Στη χειρότερη να χειροτερέψει και να τα στείλω με εγγύηση ξέρω εγώ... περισσότερο για την οθόνη ανησυχούσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ganja φίλε μου σρυ τώρα το είδα. Η οθόνη είναι LG. Πήρα σήμερα το support τηλέφωνο, και μου είπαν πως πρόκειται για παρεμβολή και δεν αποτελεί κίνδυνο με την οθόνη.

Το είχα αφήσει για κάμποσες μέρες,αλλά χθες παρακολουθώντας στο VLC, μπορούσα να το αναπαράξω κατά το δοκούν αρκετές φορές και είπα να ασχοληθώ σήμερα. Πραγματικά πολύ περιέργο, άλλες φορές ακουγότανο ήχος με κλειστήν την οθόνη, άλλες φορές με τα ηχεία κλειστά. Δεν βγάζω νόημα. Αν δε μου καεί κάτι, θα με θεωρώ εντάξει. Τουλάχιστον από οτι φαίνεται το πρόβλημα μάλλον έχει να κάνει με τους δορυφόρους παρά με την οθόνη. Ωστόσο δεν βγάζω νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.