Jump to content



Τεράστιο πρόβλημα με σκληρό


GnG1416003205

Recommended Posts

Απο τον slave σκληρό μου λείπει ένας φάκελος.Όλα τα υπόλοιπα τα βλέπω κανονικά.Το περίεργο είναι οτι όταν κάνω επιλογή όλων των αρχείων που βλέπω και ιδιότητες μου λέει οτι τα αρχεία έίναι 33.6gb αλλά όταν κάνω ιδιότητες στον σκληρό μου βγάζει 66gb δεσμευμένος χώρος.

Το άλλο περίεργο είναι όταν κάνω scan με το nod32 το συγκεκριμένο σκληρό μου δείχνει οτι κάνει scan τα αρχεία που μου λείπουν και δεν βλέπω.Ο φάκελος όμως που τα βρίσκει στο scanάρισμα είναι o found.000\dir0002.chk\τα αρχεία μου τον οποίο δεν είχα ποτέ.

p.s:Τα αρχεία δεν τα είχα κάνει ποτέ delete.Ξαφνικά δεν τα εμφάνιζε.

Έχω σηκώσει τα χέρια!Πολύ περίεργο πράγμα!

Βοήθειααααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχουν χαθεί φίλε μου. Τα συγκεκριμένα αρχεία .chk είναι τα αρχεία σου που έχουν χαθεί. Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά. Είναι το σύστημά σου υπερχρονισμένο; Αν ναι βάλτο σε default για να μη χάσεις κι άλλα. Κάνε κι ένα chkdsk το σκληρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GnG

windows xp. και ο δίσκος σε NTFS

Στο σκαναρισμα τα βλέπει στους φακέλους

found.000\dir0002.chk

found.000\dir0003.chk

found.000\dir0004.chk

found.000\dir0005.chk

και πάει λέγοντας...

Από κρασάρισμα που είχες, έγινε έλεγχος στον σκληρό σου και τα αρχεία που καταστράφηκαν (ό,τι μπόρεσε να ανακτηθεί δηλαδή) είναι με αυτή τη μορφή. Δεν έχεις πολλές ελπίδες να τα ανακτήσεις εντελώς, αλλά επιβάλλεται να εντοπίσεις τους λόγους που έγινε αυτό, για να μην ξανασυμβεί.

Ρίξε μια ματιά στο Event Viewer για πρόσφατα μηνύματα σφαλμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 15:42]

Από κρασάρισμα που είχες, έγινε έλεγχος στον σκληρό σου και τα αρχεία που καταστράφηκαν (ό,τι μπόρεσε να ανακτηθεί δηλαδή) είναι με αυτή τη μορφή. Δεν έχεις πολλές ελπίδες να τα ανακτήσεις εντελώς, αλλά επιβάλλεται να εντοπίσεις τους λόγους που έγινε αυτό, για να μην ξανασυμβεί.

Ρίξε μια ματιά στο Event Viewer για πρόσφατα μηνύματα σφαλμάτων.

Με ποιό πρόγραμμα να προσπαθήσω να επαναφέρω όσα μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα πιο πάνω δε νομίζω να μπορείς να επαναφέρεις τα αρχεία αυτά (.chk). Τι μάρκα είναι ο σκληρός σου; Οι περισσότερες εταιρίες έχουν διαγνωστικά εργαλεία, κάνε ένα έλεγχο μ' αυτό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

pass μου έβγαλε στο test.Aρα κανένα πρόβλημα να υποθέσω?Τότε γιατί χάθηκαν τα αρχεία?Ελεος!

Απο την στιγμή που δεν μπορώ να σώσω τίποτα απο τα αρχεία μου σκέφτομαι να κάνω back-up στα αρχεία που ζούν και να κάνω ένα format τον δίσκο.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.