Jump to content



Προβλημα με λαπτοπ dell


Recommended Posts

Εχω προβλημα με το dell studio 1557 κλεινει η οθονη (μαυριζει) και πρεπει να τον βγαζω απο την πριζα για να ξανα ανοιξει. Εχω κανει ολα τα διαγνωστικα απο την σελιδα της dell και τα βγαζει ολα καλα. Τι μπορει να φταει;

Link to comment
Share on other sites

λές "κλεινει η οθονη (μαυριζει)

πότε το κάνει? στην εκκίνηση? έτσι ξεκάρφωτα? στο παιχνίδι πάνω που το ζορίζεις?

Ποιό Bios έχεις φορτωμένο?

 

Επίσης δοκίμασε το παρακάτω:

turn on το laptop και κούνησε μέσα έξω το καπάκι στις 160 μοίρες που έχει "διαδρομή" 

καμιά φορά είναι και η "καλωδιοταινία" από την ΜΟΒΟ στην οθόνη...

 

Αλλά σε παρακαλώ, λίγες (για να μην πώ πολύ) περισσότερες πληροφορίες πρέπει να μας αναφέρεις... και όχι 1,5 γραμμές...

Για να τρέξεις διαγνωστικά μέσα από το site της Dell πάει να πεί ότι έχεις οθόνη για ... "αρκετό" διάστημα τουλάχιστον 30 λεπτά...

Οπότε, πές μας πότε και κάτω από ποιές συνθήκες "μαυρίζει" η οθόνη.... και αναλυτικά όπως τα έχεις "ζήσει"


λές "κλεινει η οθονη (μαυριζει)

πότε το κάνει? στην εκκίνηση? έτσι ξεκάρφωτα? στο παιχνίδι πάνω που το ζορίζεις?

Ποιό Bios έχεις φορτωμένο?

 

Επίσης δοκίμασε το παρακάτω:

turn on το laptop και κούνησε μέσα έξω το καπάκι στις 160 μοίρες που έχει "διαδρομή" 

καμιά φορά είναι και η "καλωδιοταινία" από την ΜΟΒΟ στην οθόνη...

 

Αλλά σε παρακαλώ, λίγες (για να μην πώ πολύ) περισσότερες πληροφορίες πρέπει να μας αναφέρεις... και όχι 1,5 γραμμές...

Για να τρέξεις διαγνωστικά μέσα από το site της Dell πάει να πεί ότι έχεις οθόνη για ... "αρκετό" διάστημα τουλάχιστον 30 λεπτά...

Οπότε, πές μας πότε και κάτω από ποιές συνθήκες "μαυρίζει" η οθόνη.... και αναλυτικά όπως τα έχεις "ζήσει"

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Α09 bios αυτο το κανει οταν ζοριζεται λιγο συνηθως οταν ανοιγω το android studio μετα απο κανενα μισαωρο.

Η οθονη μαυριζει ενω το λαμπακι του υπολογιστη ειναι αναμμενο.

Οταν μαυριζει η οθονη συνδεσα και την τηλεοραση πανω για να δω αν δειχνει και δεν βρισκει σημα επισης περασα και τα linux και παλι εχω το ιδιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτά είναι σε idle όπως φαίνεται είσαι πολύ ψηλά.

Θέλεις λύσιμο και καθάρισμα άμεσα στο laptop με νέες πάστες και thermalpads. Δεν ξέρω μήπως τα έχει φτύσει και ο ανεμιστήρας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.