Jump to content



Μια κουβέντα για το Dynamic Super Resolution (DSR) της Nvidia


Recommended Posts

καλημέρα στο φορουμ,

 

Να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ το σύστημα της υπογραφής για gaming σε οθόνη 1980*1020

 

Είπα λοιπόν να δοκιμάσω το dsr στα παιχνίδια asseto corsa και gta V που ειχα και εύκαιρα.

έβαλα την ανάλυση λοιπόν στα 3840*2160, προφανώς όμως με το σύστημα μου για να γίνουν playable τα παιχνίδια έπρεπε να ρίξω αρκετά τα textures και τα φίλτρα.

Οι πρώτες μου εντυπώσεις λοιπον.  Στο ασσετο, βελτιώθηκε έντονα η εικόνα στο εσωτερικό του αμαξιού με τους αριθμούς στο κοντέρ να γίνονται πλέων ευδιάκριτοι (πιξέλιαζαν, κατι που με ενοχλούσε αρκετά) στο gta δεν είδα κάτι τόσο χτυπητό παρά μόνο μια πιο sharp εμφάνιση της πόλης. 

 

Παρ όλα αυτά δεν έχω πειστεί ότι αξίζει να θυσιάζω textures και φίλτρα για το dsr.

 

θα ήθελα λοιπόν να ακούσω και τις δικές σαν γνώμες-εμπειρίες για την συγκεκριμένη τεχνολογία και κατά πόσο αξίζει να τη χρησιμοποιείς σε ενα mid-range σύστημα σαν το δικό μου.

Έγινε επεξεργασία από Incredible
Link to comment
Share on other sites

Το dsr το δοκιμασα και γω προσφατα. Καποια games δειχνουν πιο καθαρα, αλλα τρως μεγαλο fps drop. Για μενα αστο ενεργοποιημενο στο nvcp και αν παιζεις κανενα ελαφρυ game βαλτο σε 4Κ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγες φορές το ενεργοποιώ να σου πω την αλήθεια. Το UI πολλές φορές δε κάνει scale και η 760, αν και βαστάει ακόμα, δε τραβάει σε DSR στα ΑΑΑ παιχνίδια. Άμα είχα κάμια 390Χ/980+ ίσως να ασχολούμουν παραπάνω, αλλά φτωχαδάκι γαρ...μπα.

 

Για όσους έχουν $ για κάρτες που σηκώνουν DSR, φαντάζομαι ότι μπορούν να πάρουν και ένα σοβαρό monitor 1440p+ (4Κ παίζουν με 4-5 κατοστάρικα πλέον) οπότε να σου πω την αλήθεια λίγα τα ψωμιά του. Άντε άμα έχεις κάνα 144Hz 1080p.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υποψην οτι προσθέτει delay σαν αποτέλεσμα ενα αισθητό lag.
Ο μονος λογος για να ασχοληθείς με αυτο ειναι για να δεις τι ψαρια πιάνει το pc σου σε μεγαλύτερες αναλύσεις ωστε να κανεις μια αγορα αναλογου αναλυσης monitor.
Επίσης θολώνει την εικόνα οταν κανει το downscaling στην αναλυση του monitor σου.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.