Jump to content



Windows 10 και χρήση μνήμης


Recommended Posts

Έχω τα windows 10 και μου εμφανίζει χρήση 15.9gb από τα 16gb που είναι σύνολο. Το σύστημα μου είναι Asus rampage v extreme Asus gtx 980 matrix corsair 16gb στα 3200mhz ssd os Kingston predator m2 240gb Samsung 850 evo 500gb γνωρίζει κάποιος γιατί το κάνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πού στο εμφανίζει αυτό;

Εδώ;

gqpfk3A.png

 

Τρέχεις κάτι στο pc ή το κάνει κ λίγο μετά από όταν ανοίγει, μετά από ένα restart π.χ.;

Στην καρτέλα λεπτομέρειες, αν τα sortάρεις με βάση τη μνήμη που πιάνουν... τι βλέπεις;

N8SQ54b.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι, 2.2GB λέει σε χρήση... κανένα σου πρόγραμμα δεν χρησιμοποιεί μνήμη παραπάνω του φυσιολογικού, όλα καλά :)

Δεσμευμένη/διαθέσιμη/cache μη σε απασχολούν. Αρκεί που λέει 15.9 ή 16GB πάνω δεξιά. Τη "βλέπει" όλη.

Link to comment
Share on other sites

Βάρεσα 5 εγκεφαλικά.

Βλέπω χρήση 15.9 από τα 16.

Βλέπω Wizard! να λέει ότι μην αγχώνεσαι αδειάζει μόνη της. Λέω μπας και μπήκα στο θέμα για android? Ποιο android έχει 16gb ram?

Ξανα κοιτάω τίτλο, κοιτάω section. Ξαναδιαβάζω το θέμα εξαρχής.

 

Και ο Delijohn έφερε την ισορροπία στο κεφάλι μου. :D

 

Πάντως μην σε αγχώνει το 0.1 που λείπει σωστά είναι. Τώρα γιατί δε γράφει 16gb ακριβώς δεν γνωρίζω να σου πώ. Νομίζω ότι είναι μαθηματικό το θέμα. Αλλά σε όλους κλέβει 0.1 τα Win 10. 

Να δώ τι θα τα κάνει τόσα 0.1 η Microsoft.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν το τρέξεις σε Parallels για OSX, ενώ τα 8.1 με το που ανοίγουν δείχνουν 3-4GB μνήνη, τα 10 ανεβάζουν κατευθείαν 16. Τη γεμίζει με διάφορα και τη χειρίζεται όπως νομίζει. Καιρός ήταν να αρχίσει να χρησιμοποιεί τη μνήμη που κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν το τρέξεις σε Parallels για OSX, ενώ τα 8.1 με το που ανοίγουν δείχνουν 3-4GB μνήνη, τα 10 ανεβάζουν κατευθείαν 16. Τη γεμίζει με διάφορα και τη χειρίζεται όπως νομίζει. Καιρός ήταν να αρχίσει να χρησιμοποιεί τη μνήμη που κάθεται.

 

Δε το έχω δεί σε καμία εγκατάσταση αυτό.

Αντιθέτως όταν γεμίζει η δικιά μου μνήμη στο laptop τότε σέρνονται όλα. Ειδικά αν πάει να κάνει και auto win update από πίσω άντε γεια... (Μιλάω για το laptop, στον σταθερό δε πολυ κάθομαι πια)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.