Jump to content



Ναt και ports!


Lewnidas

Recommended Posts

Δεν γνωριζα οτι για να παιξεις καποια παιχνιδια στο gamespy πρεπει να ανοιξεις καποιες πορτες οπως και στο azureus ,το ερωτημα μου ειναι ως εξης το range που εχω βαλει για τις πορτες 8α ειναι παντοτε ανοιχτες? η οταν δεν 8α τις χρησιμοποιω 8α κλεινουν αυτοματα ?

Σας ρωταω για λογους ασφαλειας.

Και αν σας ειναι ευκολο επειδη αντιμετωπιζω προβληματα download speed στο αzureus πειτε μου τι ακριβως πρεπει να κανω.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι και εγω με το τομσον(αλκατελ) 530 , δεν ξερω πως να τις ανοιξω μονο για την συγκεκριμενη εφαρμογη , και καποιες ειναι μονιμα ανοικτες, αλλα τις συνδεεις με την εφαρμογη ευκολα στο Network Acess Manager στο firewall της nvidia.Βαλε custom profile και κανε το "regenerate profile based on" με οποιο θες (medium/high) , επειτα πηγαινε στο Αdvanced configuration \ UDP-TCP port , και κατω κατω πατα add rule .Στο ονομα βαλε το ονομα της εφαρμογης , και συμπληρωσε τα υπολοιπα με τα πορτς, προτοκολα και ακτιονς που θες

ειδα παντως κανοντας πορτ σκαν στον εαυτο μου , οτι εμεναν ανοικτες μονο οταν ηταν ανοικτη και η εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Azureus: port 6881

προβληματα με το Azureus εχω και εγω, αλλα δεν μπορω να τα χαρακτηρισω "ταχυτητας", απλα το Azyreus χρησιμοποιει UPnP και το Sygate μου το μπλοκαρει και ανα 5-30 λεπτα μου πεταει ηχητικα κ γραφικα μυνηματα... πολυ σπαστικο... βεβαια εκλεισα το ηχητικο μηνημα του sygate, αλλα δεν την θεωρω λυση!

Φυσικα και δεν ειναι ανοιχτες οι πορτς, το ΝΑΤ κανει αντιστοιχιση σε local ip!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Azureus: port 6881

προβληματα με το Azureus εχω και εγω, αλλα δεν μπορω να τα χαρακτηρισω "ταχυτητας", απλα το Azyreus χρησιμοποιει UPnP και το Sygate μου το μπλοκαρει και ανα 5-30 λεπτα μου πεταει ηχητικα κ γραφικα μυνηματα... πολυ σπαστικο... βεβαια εκλεισα το ηχητικο μηνημα του sygate, αλλα δεν την θεωρω λυση!

Φυσικα και δεν ειναι ανοιχτες οι πορτς, το ΝΑΤ κανει αντιστοιχιση σε local ip!

Μερικοι isp μπλοκαρουν τα default p2p ports.

Γιατι δεν απενεργοποιηεις το UPnP?

Πως δεν ειναι ανοιχτες?Δηλαδη κατεβαζεις με κλειστες τις πορτες εσυ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lewnidas

το ερωτημα μου ειναι ως εξης το range που εχω βαλει για τις πορτες 8α ειναι παντοτε ανοιχτες? η οταν δεν 8α τις χρησιμοποιω 8α κλεινουν αυτοματα ?

Σας ρωταω για λογους ασφαλειας.

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Φυσικα και δεν ειναι ανοιχτες οι πορτς, το ΝΑΤ κανει αντιστοιχιση σε local ip!

Αρχική απάντηση από defiant

Πως δεν ειναι ανοιχτες?Δηλαδη κατεβαζεις με κλειστες τις πορτες εσυ??

κατι δεν καταλαβες καλα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.