Jump to content



Sound blaster Z και ηχεια Inspire 5700


Recommended Posts

Kαλησπερα.Εχω το εξης προβλημα:ειπα να αναβαθμισω την on board καρτα ηχου Realtek ALC1150 (M/B ASUS A88X-PRO) μιας και ειχα τα παλια ηχεια Creative Inspire Digital 5700 και δεν τα χρησιμοποιουσα.Επελεξα την Audigy Sound blaster Z αλλα η μονη συνδεση που μπορει να γινει με τα συγκεκριμενα ηχεια ειναι μονο μεσω της οπτικης ινας.
   Πιστευα πως δεν θα ειχα προβλημα μιας και δεν ειμαι γνωστης αλλα δεν υπαρχει δυστυχως η δυνατοτητα διαφορων ρυθμισεων απο το software της καρτας οταν ειναι συνδεδεμενη με την οπτικη ινα (αποστασεις ηχειων,μπασα κλπ).
   Θελω την γνωμη σας,να κρατησω την καρτα ή να την πουλησω και να αγορασω καποια παλιοτερη ; Η ποιοτητα του ηχου απο την οπτικη ειναι εφαμιλλη με το αν ηταν συνδεδεμενα με αλλο τροπο; Παραθετω φωτο του ενισχυτη και του τροπου που προτεινει η Creative για την συνδεση της καρτας της (ο οποιος οπως προειπα δεν ειναι εφικτος με τον συγκεκριμενο ενισχυτη).
Ευχαριστω εκ των προτερων.

post-47000-0-27716300-1444495740_thumb.j

post-47000-0-09211600-1444495766.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα την Sound Blaster Zx και εγώ και έχω τα DTT 3500 με ακριβώς τις ίδιες εισόδους. Έχω συνδέσει με την οπτική και ο λόγος που δεν έχεις τις ρυθμίσεις του software της Creative είναι γιατί θεωρητικά ο ενισχυτής σου μπορεί να κάνει όλες τις ρυθμίσεις που θέλεις.

 

Οι ρυθμίσεις της Creative αφορούν ηχεία με αναλογικές συνδέσεις (πχ αν συνδέσεις στα front/rear για multi-channel)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα την Sound Blaster Zx και εγώ και έχω τα DTT 3500 με ακριβώς τις ίδιες εισόδους. Έχω συνδέσει με την οπτική και ο λόγος που δεν έχεις τις ρυθμίσεις του software της Creative είναι γιατί θεωρητικά ο ενισχυτής σου μπορεί να κάνει όλες τις ρυθμίσεις που θέλεις.

 

Οι ρυθμίσεις της Creative αφορούν ηχεία με αναλογικές συνδέσεις (πχ αν συνδέσεις στα front/rear για multi-channel)

Γιατι να χαραμιζεις την καρτα συνδεωντας τα ηχεια με οπτικη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να χαραμιζεις την καρτα συνδεωντας τα ηχεια με οπτικη;

 

Δεν θεωρώ οτι χάνω κάτι. τι παραπάνω θα μου δώσει το ψευτο surround ή η ρύθμιση του μπάσου στην κάρτα από την στιγμή που τα έχω στον ενισχυτή.

Με βολεύει για το ACM με την υποδοχή των ακουστικών και την σαφώς καλή δουλειά που κάνουν με τα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα η διαφορά στα ακουστικά που χρησιμοποιώ σε μεγάλο βαθμό, οπού μπορείς να εφαρμόσεις όλες τις ρυθμίσεις της κάρτας, αλλά και η ευκολία του ACM αξίζουν για μένα.

 

Επίσης θα μπορώ να την έχω σε όλες τις μελλοντικές αλλαγές Η/Υ ή συστήματος ήχου.

 

Μπορεί για κάποιους να είναι υπερβολή, δεν θα διαφωνήσω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.