Jump to content



Z5500 και καρτα X-FI TITANIUM HD προβλημα


Recommended Posts

καλησπερα , εχω ενα προβλημα με τον παραπανω συνδυασμο , ειναι συνδεδεμενα   οπτικα , αλλα μου παρουσιαζει το εξης προβλημα , ενω δειχνει να παιζει δεν εχει ηχο , καποιες φορες εχει αλλα οταν κανω restart λες και χανει τις ρυθμισεις και ξανα δεν εχει ηχο , σαν προεπιλεγμενη συσκευη εχω ( SPDIF OUT )

και συσκευη επικοινωνιας ( Ηχεια ) .

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Windows 10 έχω διαβάσει μερικά κουλά με τον ήχο και κάρτες creative, αναζήτησε μερικά σχετικά θέματα.

Αν δεν έχεις Windows 10 επειδή δεν το κατάλαβα καλά όταν κάνεις restart χάνεις την κάρτα ήχου σαν συσκευή στα windows, είναι με ερωτηματικό ή όχι;

Σε άλλη περίπτωση έλεγξε αν έχουν κάποιο πρόβλημα τα ηχεία σου, αν μπορείς συνέδεσέ τα με κάποια άλλη συσκευή να δεις αν κάνουν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όσοι έχετε κάποια σχετικά καλή κάρτα ήχου συνδέετε τα συγκεκριμένα ηχεία ψηφιακά και δεν αφήνετε να κάνει την αποκωδικοποίηση η κάρτα και να στείλετε τον ήχο αναλογικά. Έτσι δεν υπάρχει κανένα νόημα ύπαρξης έξτρα κάρτας ήχου, αφού και η ενσωματωμένη της μητρικής μια χαρά κάνει την δουλειά.....

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

συμφωνο , αλλα πως τα συνδεω αναλογικα και με τι καλοδια ? Δυστηχως την καρτα την αογρασα απο φορουμ και ελειπε ενα καλοδιο βασικο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς απ' ότι βλέπω η κάρτα σου δεν υποστηρίζει πολυκάναλο ήχο από τις αναλογικές της εξόδους. Με τις rca εξόδους που έχει δίνει βάρος σε δικάναλη μουσική. Οπότε μόνο με οπτική για 5.1. Αν θέλεις να εκμεταλευτείς το dac της (το οποίο βασίζεται σε burr brown chip και είναι πολύ καλό) πάρε ένα καλώδιο mini jack σε διπλό rca για να ακούς καλύτερα μουσική. Το μινι jack στο πράσινο των z5500 και τα 2 rca στα l kai r της κάρτας


Kάτι τέτοιο δηλαδή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.