Jump to content



KAV60 ,Μπαταρία 10.8 γίνεται 11.1 ;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω ένα λάπτοπ KAV60 Acer Aspire One,

 

Με μπαταρία UM08A51 με 10.8 volt

 

Βρήκα τον ίδιο τύπο πιο χοντρή μέν αλλά ίδιο σχέδιο , UM08A51 αλλά με 11.1 λόγω ότι είναι 4400mah αντί για 2200mah.

 

Θα έχω κάποιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω ένα λάπτοπ KAV60 Acer Aspire One,

 

Με μπαταρία UM08A51 με 10.8 volt

 

Βρήκα τον ίδιο τύπο πιο χοντρή μέν αλλά ίδιο σχέδιο , UM08A51 αλλά με 11.1 λόγω ότι είναι 4400mah αντί για 2200mah.

 

Θα έχω κάποιο θέμα;

Όχι, απλά χρησιμοποιεί νέου τύπου cells των 3,7 Volts αντί για τα παλιά που ήταν στα 3,6 Volt.

Λογικά η προηγούμενη μπαταρία σου αποτελούνταν από 3 κελιά σε σειρά των 2200 mAh έκαστο. Η νέα μπαταρία χρησιμοποιεί 6 κελιά (ανά 3 παράλληλα) ίδιας χωρητικότητας (2200mAh), και η συνολική χωρητικότητα οφείλεται στην παραλληλία τους.

Στην πραγματικότητα θα διαθέτεις περισσότερη από διπλάσια ενέργεια πάνω στο laptop καθώς θα εκμεταλλευτεί και το έξτρα 0.1 Volt. Συγκεκριμένα:

Παλιά μπαταρία:

Ενέργεια = V*I*t = 10.8V * 2200 mA * 1h = 23.76Wh

Νέα μπαταρία:

Ενέργεια = V*I*t = 11.1V * 4400 mA * 1h = 48,84Wh

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά χρησιμοποιεί νέου τύπου cells των 3,7 Volts αντί για τα παλιά που ήταν στα 3,6 Volt.

Λογικά η προηγούμενη μπαταρία σου αποτελούνταν από 3 κελιά σε σειρά των 2200 mAh έκαστο. Η νέα μπαταρία χρησιμοποιεί 6 κελιά (ανά 3 παράλληλα) ίδιας χωρητικότητας (2200mAh), και η συνολική χωρητικότητα οφείλεται στην παραλληλία τους.

Στην πραγματικότητα θα διαθέτεις περισσότερη από διπλάσια ενέργεια πάνω στο laptop καθώς θα εκμεταλλευτεί και το έξτρα 0.1 Volt. Συγκεκριμένα:

Παλιά μπαταρία:

Ενέργεια = V*I*t = 10.8V * 2200 mA * 1h = 23.76Wh

Νέα μπαταρία:

Ενέργεια = V*I*t = 11.1V * 4400 mA * 1h = 48,84Wh

 

 

είσαι ωραίος και μετράς ακόμα και για την εξήγηση που μου έδωσες,έφυγε παραγγελία μην σε πώ ότι θα πάρω και 5500mah αφού και εκείνη είναι με 11.1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.