Jump to content



S-ATA σε Plextor DVD+/-RW


nickstamat

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω (επιτέλους) ένα DVD+/-RW και ενδιαφέρομαι για Plextor PX-716. Θα ήθελα να μάθω αν η έκδοση με SerialATA προσφέρει καλύτερες επιδόσεις ή θα μου προκαλέσει προβλήματα ασυμβατότητας. Έχω το σύστημα που φαίνεται στην υπογραφή μου με το chipset Intel 875P. Να προσθέσω ότι το drive θα συνδεθεί στο S-ATA του chipset και όχι του controller Silicon Sil3112.

Σκέφτομαι μάλιστα να το κάνω RAID 0 με το σκληρό δίσκο (πλάκα κάνω φυσικά, το ξέρω ότι δε γίνεται!)

Link to comment
Share on other sites

σε επιδόσεις δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ pata και sata

το μόνο επιχείρημα είναι η μελλοντική συμβατότητα (αλλά πάλι πόσο θα το κρατήσεις για να αντιμετωπίσεις τέτοιο πρόβλημα...........; )

(άσε που δεν θυμάμαι να έχει έρθει ακόμα εδώ το 716 σε sata - μόνο το 712)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 16:32]

1. Σε επιδόσεις δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ pata και sata

2. Το μόνο επιχείρημα είναι η μελλοντική συμβατότητα (αλλά πάλι πόσο θα το κρατήσεις για να αντιμετωπίσεις τέτοιο πρόβλημα...........; )

3. ’σε που δεν θυμάμαι να έχει έρθει ακόμα εδώ το 716 σε sata - μόνο το 712

Συμφωνώ με το 3ο. Το 1ο το παραδέχομαι. Το 2ο δεν το κατάλαβα... Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

ότι έχει νόημα μόνο για εγκατάσταση σε μολλοντικά m/b όπου τα ide σιγά-σιγά εξαφανίζονται (πχ intel 9XX)

αλλά πάλι μέχρι να εξαφανιστούν τελείως, μάλλον θα το έχεις αλλάξει το dvd rw

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψες και παραπανω... το ριχνεις ενα raid0 και... ξεχνας το nero! ολα πια θα γινονται με copy/paste στον file explorer! Ασε που το dvd extraction δε θα παιρνει πανω απο 2 λεπτα! :p

lol........ ακομα γελαω......:D :clap: :hehe: :hehe:

σοβαρα τωρα... μονο το καλωδιο ειναι η διαφορα... η εξοικονομιση χωρου... και η λειτουργια hotplug, αν την υποστηριζει το plex... (δεν ειμαι σιγουρος)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνω NEC γιατί... έτσι! Δεν ξέρω γιατί, αλλά δε μου αρέσει.

Το οικονομικό δε με νοιάζει και πολύ (εμένα προσωπικά, τον πατέρα μου μπορεί!). Θα είναι το δώρο μου για το Proficiency! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.