Jump to content



ερώτηση για κάρτα firewire


Recommended Posts

χαιρετώ όλους,

 

προτίθεμαι να αγοράσω το mackie onyx firewire audio interface και από τι έχει μάθει δεν συνεργάζεται με όλες τις κάρτες firewire (pci / pcie)

 

έχω μια παλιά κάρτα firewire pci τις sunix αλλα δεν ξέρω εάν είναι η κατάλληλη

 

από την mackie μου έχουνε πει ότι το interface τους έχει το chipset τις dice

 

γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν όντως θα έχω κάποιο πρόβλημα με την firewire κάρτα που έχω

 


δεν είμαι σίγουρος αλλα η sunix που έχω γραφει πάνω via (φαντάζουμε ότι θα πρέπει να είναι το chipset)

 

από την άλλην ξέρω ότι οι κάρτες firewire με chipset τις texas instruments είναι οι καταλληλότερες για σύνδεση για audio αλλα είναι ακριβές


 

Link to comment
Share on other sites

Το Mackie Onyx θα το πάρεις έτσι κι αλλιώς ή έχεις άλλες επιλογές;

Αν δεν έχεις, απλά δοκιμάζεις με την κάρτα σου κι αν δεν παίξει, τότε ψάχνεις να βρεις μια συμβατή, οπότε υπολόγισε την ενδεχόμενη αύξηση του κόστους.

Αν έχεις άλλες επιλογές, δες ποιό είναι συμβατό με την κάρτα σου. Αν είναι κάποιο ακριβότερο, δες μήπως είναι οικονομικότερο από Mackie+firewire card, που ίσως πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που μέχρι πρόσφατα είχα FireWire interface , μου δούλεψε καλυτερα με καινούργιες καρτουλες πάντως, και με via και με ti

(Εννοώ φτηνές καρτουλες του εμπορίου ).

Το έδωσα και ησυχασα από τον καρκίνο το firewire.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους και ευχάριστο για τις απαντήσεις σας

 

φιλε wizard! στην τιμή τον 400 euros που έχει το mackie onyx δεν βρίσκω καλύτερο
 
ίσος η φτηνή τιμή του mackie να έχει σχέση με το το θέμα ασυμβατότητας με τις περισσότερες κάρτες firewire
 
η κάρτα firewire που έχω είναι παλιά ίσος να είναι 2006 οποτε ίσος αυτός να είναι ο λόγος που δεν συνεργάζεται με συσκευές audio firewire αφού δεν υπήρχανε τότε τέτοιες συσκευές
 
σίγουρα μπορώ να αγοράσω καινούργια κάρτα firewire αλλα είπα πρώτα να το ψάξω λίγο το θέμα
 
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα μπορώ να αγοράσω καινούργια κάρτα firewire αλλα είπα πρώτα να το ψάξω λίγο το θέμα

Πάντως, αν βασιστείς στο γεγονός ότι όλες αυτές οι λύσεις παίζουν καλύτερα με Mac, θα σου πρότεινα, αν δε μπορείς να βρεις κάποια θέματα σε ανάλογα forums για συμβατότητα με κάρτες, ή αν δεν αναφέρονται κάποια μοντέλα ενδεικτικά στο manual του Mackie Onyx, η πιό ασφαλής λύση είναι να δεις ποιό chip φοράνε τα iMac και να πάρεις μία που έχει το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

φιλε  wizrd! 

 

σε χαιρετώ
 
δεν έχω mac, είναι pc με intel celeron g530
 
αυτό πω έχω βρει είναι ότι οι κάρτες firewire με το chip τις texas instruments έχουνε πλήρη συμβατότητα με τις συσκευές audio που έχουνε firewire
 
έχω βρει και άλλους που έχουνε πρόβλημα με τις παλιές κάρτες firewire (στο internet)
 
ευχάριστο πάντως για τις υποδείξεις σου
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.