Jump to content



ssd ερώτηση


Recommended Posts

καλήμερα επειδη τα έχω μπερδέψει λίγο ποια είναι η διάφορα ανάμεσα σε έναν ssd που συνδέεται πάνω στην μητρική με m2 pci-e link 1 

σε σχέση με αυτούς που συνδέονται πάνω σε ανταπτορα στην pci-e θύρα link 2

υπάρχει διάφορα στη ταχύτητα??? 

 

 

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-sm951-128gb-pcie-m2-2280-d3-m-ngff-bulk-p-PER.306122

 

 

 

http://www.e-shop.gr/ssd-kingston-shpm2280p2h-480g-hyperx-predator-480gb-m2-2280-pci-e-with-hhhl-adapter-p-PER.345861

 
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά που πρέπει να γραφτούν. Ποια μητρική έχεις? Γενικά ποιο είναι το σκεπτικό σου?

το σκεπτικό είναι η διάφορα τιμής και ποιος ο λόγος να αγοράσεις με pci κάρτα  

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν μητρική που δεν υποστηρίζει Μ.2 ή όπως στην δικιά μου περίπτωση που ναι μεν έχει Μ.2 αλλά έχει περιορίσμό στην ταχύτητα (μέχρι 10 Gb/s). Πήρα μια pcie x4 αντάπτορα και έβαλα πάνω τον Μ.2 για να μπορέσω έτσι να πιάσω τις μέγιστες ταχύτητες του M.2 ή τουλάχιστον μεγαλύτερες ανάλογα τι pci-e έχει η μητρική σου. Δες φωτό. Σημαντικό επίσης παίζει σε ποια πλατφόρμα είσαι, τι chipset έχεις και ποιον Μ.2 θέλεις να κουμπώσεις στην μητρική σου.

 

post-64777-0-31327300-1451925491.jpg

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν μητρική που δεν υποστηρίζει Μ.2 ή όπως στην δικιά μου περίπτωση που ναι μεν έχει Μ.2 αλλά έχει περιορίσμό στην ταχύτητα (μέχρι 10 Gb/s). Πήρα μια pcie x4 αντάπτορα και έβαλα πάνω τον Μ.2 για να μπορέσω έτσι να πιάσω τις μέγιστες ταχύτητες του M.2 ή τουλάχιστον μεγαλύτερες ανάλογα τι pci-e έχει η μητρική σου. Δες φωτό. Σημαντικό επίσης παίζει σε ποια πλατφόρμα είσαι, τι chipset έχεις και ποιον Μ.2 θέλεις να κουμπώσεις στην μητρική σου.

 

attachicon.gifM.2_pcie.jpg

ty

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.