Jump to content



Χαμηλος συγχρονισμός Forthnet


Recommended Posts

Καλησπερες κυριοι και καλη σας χρονια με υγεια και παντα επιτυχιες..... Εχω ένα θεματακι με το internet που εχω στο σπιτι μου και είμαι σε αδιέξοδο ... από τον περασμενο Σεπτέμβριο , η γραμμη παρουσιάζει χαμηλό συγχρονισμό, ειχα 9,5 mb και τωρα εχω 4.5 mb!! wtf!!  , εχω παρει την τεχνικη υποστηριξη 3 φορες για να ρωτησω το τι γινεται και τι συμβαινει και ισσαριθμες φορες εχουν στειλει τεχνικο από το τοπικο υποκατάστημα για να ελενξουν την γραμμη, σε ένα από αυτά τα ραντεβού ο τεχνικος ηρθε μαζι με τεχνικο του οτε (συνδιαστικό ραντεβού). Στην τελευταια επίσκεψη ο τεχνικος μου ξεφουρνισε το εξης: Να μην ξαναμπω στον κοπο να δωσω βλαβη διοτι ο ΟΤΕ εχει κανει ''καποια'' αναβαθμιση στην περιοχη μου , εχουν χαλασει οι γραμμες και δεν είναι θεμα της Forthnet να κανει κατι.. δεν ανεφερα ότι είμαι σε πολυκατοικία (3ος) και η ταχητυτα που φτανει στο κτηριο είναι 5,5mb (μου το ειπε ο τεχνικος που ηρθε)

Πριν από λιγο μιλουσα παλι με τους τεχνικους από την Αθηνα(μενω Μυτιλινη) και δηλωσα παλι βλαβη , τους περιμενω παλι να ερθουν να δουν την γραμμη αυριο ή το Σαββατο αλλα ξερω ότι παλι θα μου πουν το ιδιο πραγμα! Καλεσα επισης και το τμημα πωλήσεων της forthnet για να τους ζητησω καποια καλυτερη προσφορα σε δορυφορικο internet και εφυγα σβηστος!!

Ένα φιλαρακι με συμβουλεψε να τους πω να μου κατεβασουν το SNR για να ανεβει ο συγχρονισμος με ανταλλαγμα να γινει πιο ασταθής η γραμμη ή να πω στον τεχνικο να μου δωσει την γραμμη αμέσως από το κουτι (θα κερδισω 1 mb....κλαιν) ... πραγματικα δεν υπαρχει το χάλι της γραμμής ... εδώ η μανα μου που είναι 150 μετρα παραπερα πιανει 11mb... ελεος!

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστηκε το ρουτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικιας;

oxi , ο τεχνικος ειπε ότι αλλαξανε κατανεμητή οι του ΟΤΕ, kai ξανα μετρησε και ειδε τα ιδια χαλια (5,5 mb)

Αφου ειναί τοσο κοντα, Κλέψε σήμα από το ίντερνετ της μάνας σου!

Αλλιώς, κάνε αυτά που πολύ σωστά λέει ο φίλος από πάνω

xaxa πες ότι κανεις πλακα! όχι ότι δεν το σκεφτηκα μεσα στην απελπισία μου.

Link to comment
Share on other sites

oxi , ο τεχνικος ειπε ότι αλλαξανε κατανεμητή οι του ΟΤΕ, kai ξανα μετρησε και ειδε τα ιδια χαλια (5,5 mb)

Μέτρησε τον συγχρονισμο στο κουτι στην εισοδο της πολυκατοικιας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησε τον συγχρονισμο στο κουτι στην εισοδο της πολυκατοικιας;

πιστευω ναι , αν και δεν είμαι σιγουρος, σιγουρα μετρησε την γραμμη που ερχεται στο σπιτι μου, γενικα ειπε ότι η περιοχη εχει θεμα μετα την ''αναβαθμιση'' του (Π)ΟΤΕ.

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

πιστευω να , αν και δεν είμαι σιγουρος, σιγουρα μετρησε την γραμμη που ερχεται στο σπιτι μου, γενικα ειπε ότι η περιοχη εχει θεμα μετα την ''αναβαθμιση'' του (Π)ΟΤΕ.

Οι υπόλοιποι στην πολυκατοικία τι ταχύτητες έχουν;

Link to comment
Share on other sites

τωρα μολις εκανα εισβολή σε ένα σπιτι που κατά τυχη εχει επισης Forthnet και μετρησα και ειδα τα ιδια χαλιααααααααα

Kαι με αλλους παρόχους τα ίδια ή μονο με Forthnet; Αν ναι τοτε ειναι θεμα είτε στο καφάο, είτε καλωδιακο.

Link to comment
Share on other sites

Kαι με αλλους παρόχους τα ίδια ή μονο με Forthnet; Αν ναι τοτε ειναι θεμα είτε στο καφάο, είτε καλωδιακο.

αυτό δεν προκειτε να το μαθω μαλλον.. δεν παιζει να αρχησω να βαραω πορτες στο ξεκαρφωτο και να ρωταω και να κανω μετρήσεις....

καφαο ειπες ή καλωδιακο... in geek plz

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν προκειτε να το μαθω μαλλον.. δεν παιζει να αρχησω να βαραω πορτες στο ξεκαρφωτο και να ρωταω και να κανω μετρήσεις....

καφαο ειπες ή καλωδιακο... in geek plz

Να είναι ειτε προβλημα στο καφάο (το κουτι απο οπου παιρνεις τηλεφωνια/ιντερνετ) ειτε προβλημα στο καλώδιο που συνδέει το σπιτι σου με το καφαο.

Link to comment
Share on other sites

Να είναι ειτε προβλημα στο καφάο (το κουτι απο οπου παιρνεις τηλεφωνια/ιντερνετ) ειτε προβλημα στο καλώδιο που συνδέει το σπιτι σου με το καφαο.

το καφαο είναι εκτος κτηριου πολυκατοικίας .. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

ωραια ναι και τι κανω?.... το τυλιγω με γκαζάκια , το ανατινάζω και ερχονται περνανε καινουριο??

Θα σου έλεγα να το ξαναδηλώσεις βλάβη, αυτή τν φορά στον ΟΤΕ, σε στυλ "Με ειπαν απο την Forthnet να μιλήσω με εσας".

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να το ξαναδηλώσεις βλάβη, αυτή τν φορά στον ΟΤΕ, σε στυλ "Με ειπαν απο την Forthnet να μιλήσω με εσας".

θα με εξηπηρετησουν ?? ή θα φαω φολα? είναι υποχρεωμένοι ή θα το κανουν λογω καλης θέλησης? Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

θα με εξηπηρετησουν ?? ή θα φαω φολα? είναι υποχρεωμένοι ή θα το κανω λογω καης θέλησης?

Το δίκτυο ειναι του ΟΤΕ, οποτε θα πρεπει να σε εξυπηρετησουν. Αν θα το κανουν (επειδη δεν εισαι πελάτης τους) ειναι άλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.