Jump to content



Αλλαγή κάρτας γραφικών!


Recommended Posts

Ε ναι αφου δε ξερω χριστο!θα την κοιτάξω κ γω μετα βεβαια..αλλα παω για μια αναβαθμηση για τα επόμενα 5 χρονια ..με την καρτα γραφικων αργότερα οπως ειπαμε..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε αλανια ,για πείτε μου, τι σας χαλάει σε μια τέτοια ας πούμε ; https://www.skroutz.gr/s/7472158/Asus-B150-Pro-Gaming-D3.html

Έβαλα και "gaming " να έχει και τσιριτσαντζουλες.

Και για να μην παρεξηγούμαι ,έχω μια σχέση με το χρημα περίεργη, θεωρώ ότι αν κάποιος δεν έχει το πάθος/κόλλημα/μαλακία στον εγκέφαλο που έχουμε κάποιοι απο εμάς με τα γκατζετ και τα σκάμε σαν να είμαστε πλούσιοι ,έχω χρέος, εγώ που τρωω τα μάτια μου κάθε μέρα με τις χαζομάρες, να μην του μεταδώσω την καπιταλοσυνη που με δέρνει ,αλλά να τον οδήγηση στο τέλειο vfm.

Εκτός αν μου πεις κάποιος ότι τα έχει .

Όπως και έγινε πρόσφατα, έφτιαξαν σε φιλο παραγωγό μουσικής pc 2500€ ,χωρίς gpu και χωρίς οθόνη .

Αλλά δεν προτείνω σε ολους μητρικές των 160€ ,πρώτον γιατί όποιος ξερει δυο πραγματα ξέρει την παραμυθα με το "gaming" ,και δεύτερον, δεν ξέρω πως ξαφνικά το mid- end, πήγε απο τα 80-120

στα 160++++.

Link to comment
Share on other sites

Ο 6600k δεν ειναι mid end και γι αυτο δεν θα τον εβαζα σε mid end μητρικη. Τα 160 ευρω δεν εχουν καμια σχεση με τον καπιταλισμο. Λεει ξεκαθαρα οτι θελει να βγαλει μια 5ετια βαζει ξεκλειδωτο cpu οποτε ακομα και αν δεν κανει τωρα oc ισως καποια στιγμη να το χρειαστει. Το εξτρα κοστος αν το μοιρασεις ανα ετος χρησης, ειναι μηδαμινο. Επισης δες τι επιλογες συνδεσιμοτητας εχει το ενα chipset με το αλλο και θα δεις οτι τελικα ισως αυτη που προτεινεις να βγαινει ακριβοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα! Γραψε λαθος δικο μου! Ναι η k4/d3 ειναι ddr3! Δεν ειναι ακριβως αυτη που βαζεις στο λινκ αλλα παλι εχεις δικιο. Εχω μπερδεψει τα μοντελα μαλλον γιατι οπως σ ειπα δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος! Θα ψαξω να βρω ακριβως ποιαν εννοουσα για να σου πω μοντελο στα σιγουρα αργοτερα!

Link to comment
Share on other sites

η σκετη Κ4 ειναι DDR4 , η D3 που του δειχνατε ειναι η DDR3. Στα ιδια λεφτα ειναι, δε φανταοζαι να εχουθν αλλες διαφορες.

 

Αποκει και περα συμφωνω με τον DAS στο θεμα μητρικης, εχω ακριβως το ιδιο σκεπτικο οτι εφοσον μιλαμε για "ασχετο" (με το συμπαθειο δε το λεω για κακο, απλα εννοω οχι "καμμενο" οπως πολλοι απο εμας) και για OC δε συζηταμε καν, δεν υπαρχει λογος για ουτε καν μετριας τιμης μητρικη.

Επισης το επιχειρημα "χωραει στο budget" δε το δεχομαι γιατι λεφτα ειναι, μπορει καλλιστα να τα φυλαξει για την καρτα γραφικων πχ, ή να τσονταρει και να παει στον i7 , πιο πολυ τοπο θα πιασουν εκει.

Δεν εχω να προτεινω καποια φτηνη γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου με τις Ζ170, απλα σαν λογικη συνμφωνω με τον DAS οτι δε χρειαζεται πολλα πολλα απο τη μητρικη, ουτε OC δυνατοτητες, ουτε εμφανηση ουτε sli-xfire, ουτε 10 δισκους ουτε ανεσεις με onboard buttons κλπ και αλλα πραγματα που κοιταμε εμεις. Απλα μια μητρικη να υποστηριζει αυτα που θα βαλει πανω, οσοι εχετε ασχοληθει προτεινετε την φτηνοτερη-αξιοπρεπη!

 

Για το cpu συμφωνουμε ολοι τον i5, σε παλιοτερες εποχες μπορει να σου ελεγα να τσονταρεις για τον i7 επειδη δεν αλλαζεις μηχανημα συχνα αλλα επειδη εχουν ανεβει οι τιμες γενικα δεν αξιζει τωρα.

 

Μνημες ομοιως με τη μητρικη, παρε τις "φτηνοτερες" DDR4 και ας ειναι και 2133 εκτος αν μιλαμε για διαφορες 2-3 ευρω στο να πας σε μεγαλυτερη ταχυτητα, εκει ναι δωστα.

Link to comment
Share on other sites

Και ο 6600k απο μια αποψη overkill του ειναι. Σιγα μη δει τη διαφορα αναμεσα στον 6400 και τον 6600k αφου προερχεται απο i5 πρωτης γενιας.. Να τον βγαλουμε κι αυτον να πεσει κι αλλο το κοστος; Να βγαλουμε και ρα 8gb ram? Σιγα μωρε τι να τα κανει; Αυτες τις ερωτησεις δεν τις θετω ειρωνικα μιας και οντως αν στησεις 2 τετοια συστηματα διπλα διπλα το ματι δεν προκειται να δει διαφορες. Αλλα οταν καποιος εχει τη θεληση, τη διαθεση και το μπατζετ να φτιαξει κατι καλο, γιατι να μην το κανει; Γιατι για 50 ευρω διαφορα να μην ψωνισει απο το πανω ραφι; Ειναι τοσο τραγικη διαφορα για ενα συστημα που θα το χαρει για μια 5ετια; Χωρις να θελω να φανω φανατικος εγω προτεινα και εξακολουθω να προτεινω μια συνθεση βασισμενη πανω στη λογικη τη δικη μου(φαινεται και απο την υπογραφη μου) :

Cpu : http://www.skroutz.gr/s/7289835/Intel-Core-i5-6600K-Box.html270 ευρω

Mobo : http://www.skroutz.gr/s/7411884/Asrock-Fatal1ty-Z170-Gaming-K4.htmlστα 170

Ram : http://www.skroutz.gr/s/7380435/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-2400MHz-F4-2400C15D-16GVR.htmlστα 110.

550 συνολο χοντρικα. Απο το αρχικο 1000αρικο που σκοπευε να διαθεσει περισσευουν 450 η 600 αν καταφερει να φυγει και η 280 του. Μεχρι και gtx 980 χωραει.. Και εχει ενα συστημα πανισχυρο, ισορροποημενο, vfm, futureproof.

In my point of view παντα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχήν να σε ευχαριστήσω Γιωργο για τον χρόνο που μου αφιέρωσες,και τα αλλα παιδια εννοειται..μου αρέσουν παρα πολυ τα games!δεν ειμαι και κανενας πιτσιρικάς ειμαι 34 χρόνων,θελω να καθομαι τον χρόνο που εχω (που ειναι λίγος),και να παιζω τα games μου και να τα απολαμβάνω στο μέγιστο..ολα στα ultra..να παιζω project cars με την τιμονιέρα μου και assetto και να λιώνω με την εικονα χωρις να εχω fps drops κτλ..

Την καρτα την εβαλα δοκιμαστικά αγγελία και φεύγει σφαιρα στα 150€ ,τουλαχιστον αυτήν την στιγμη.αλλα δεν θα την δοσω τωρα γιατι δεν με περνει οικονομικά με την παραπάνω αλλαγή.θα γινει απο το καλοκαιρι και μετα οπως ειπαμε..

Τωρα με την τοποθέτηση τι κανω;

Εχω βάλει μονος μου τροφοδοτικο και SSD..

Αυτα τα εχω η θα χρειαστώ βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την τοποθετηση αν πιανουν εστω και λιγο τα χερια σου, μια χαρα θα τα καταφερεις. Ολα τα parts κουμπωτα μπαινουν και μαλιστα το καθε part εχει μονο μια θεση που πηγαινει και κουμπωνει μονο με τη σωστη κατευθυνση. Αν δηλαδη πας να τα βαλεις αναποδα απλα δεν θα μπαινουν στις υποδοχες οποτε θα καταλαβεις οτι κατι κανεις λαθος. Αλλα και παλι εδω ειμαστε για να βοηθησουμε. Μην ευχαριστεις καθολου, ολοι μας γραφουμε εδω απλα γιατι γουσταρουμε να γραφουμε για τετοια πραγματα! Μη βιαζεσαι πολυ παντως. Μπορει καποιος να γραψει καμια προταση που να σ αρεσει ακομα περισσοτερο απο τη δικη μου η να ειναι σωστοτερη!

 

P.S. Ολα ultra ε; Πολυ γκαζωμενο σε βλεπω. Να ξερεις οτι το "ολα ultra" απαιτει κορυφαια καρτα γραφικων και πολλες φορες ακομα και τοτε μπορει να μην δουλευει σωστα μονο και μονο λογω των κακογραμμενων παιχνιδιων! 

Link to comment
Share on other sites

Το μικρόβιο για την αναβαθμηση μου την εδοσε ενας τύπος που παρακολουθώ στο ytube ο οποίος ανεβάζει βιντεάκια απο Pcars ,assetto ,κτλ.λοιπον έβλεπα το σύστημα του και πως έπαιζε και πραγματικά τον ζήλεψα;

Το σύστημα του ειναι αυτο:

8305fb1dae8a711d55044bc83beed490.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι κ γω τωρα με το σύστημα που εχω παιζω το pcars χαλια ..ολα στο ultra ειναι εκτός το antialiasing..αλλα εχω fps drops , ειμαι απο 40-61.

Έγινε επεξεργασία από Xristos asim
Link to comment
Share on other sites

Και ο 6600k απο μια αποψη overkill του ειναι. Σιγα μη δει τη διαφορα αναμεσα στον 6400 και τον 6600k αφου προερχεται απο i5 πρωτης γενιας.. Να τον βγαλουμε κι αυτον να πεσει κι αλλο το κοστος; Να βγαλουμε και ρα 8gb ram? Σιγα μωρε τι να τα κανει; Αυτες τις ερωτησεις δεν τις θετω ειρωνικα μιας και οντως αν στησεις 2 τετοια συστηματα διπλα διπλα το ματι δεν προκειται να δει διαφορες. Αλλα οταν καποιος εχει τη θεληση, τη διαθεση και το μπατζετ να φτιαξει κατι καλο, γιατι να μην το κανει; Γιατι για 50 ευρω διαφορα να μην ψωνισει απο το πανω ραφι; Ειναι τοσο τραγικη διαφορα για ενα συστημα που θα το χαρει για μια 5ετια; Χωρις να θελω να φανω φανατικος εγω προτεινα και εξακολουθω να προτεινω μια συνθεση βασισμενη πανω στη λογικη τη δικη μου(φαινεται και απο την υπογραφη μου) :

Cpu : http://www.skroutz.gr/s/7289835/Intel-Core-i5-6600K-Box.html270 ευρω

Mobo : http://www.skroutz.gr/s/7411884/Asrock-Fatal1ty-Z170-Gaming-K4.htmlστα 170

Ram : http://www.skroutz.gr/s/7380435/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-2400MHz-F4-2400C15D-16GVR.htmlστα 110.

550 συνολο χοντρικα. Απο το αρχικο 1000αρικο που σκοπευε να διαθεσει περισσευουν 450 η 600 αν καταφερει να φυγει και η 280 του. Μεχρι και gtx 980 χωραει.. Και εχει ενα συστημα πανισχυρο, ισορροποημενο, vfm, futureproof.

In my point of view παντα...

καταλαβαινω τι λες και οντως αμα μπει καποιος σε αυτο το τριπακι μπορεις να κοψεις απο παντου. Απλα εγω εστιασα στη μητρικη επειδη ειναι ενα κομματι που πραγματικα δε θα χασει τιποτα και δε θα δει καμια διαφορα ενας αρχαριος.

Δεν προτεινω να παρει τη φτηνοτερη, πχ μια z170 στα 120€ ειδα οτι εχει και asus και asrock....και ειναι ηδη κομπλε και εχει και τη δυνατοτητα για ενα ελαφρυ oc του 6600 μεθαυριο. ειναι ηδη δηλαδη πανω απο τις αναγκες του χωρις να παιρνει κατι χαλια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.