Jump to content



Χάος από καλώδια


mer

Recommended Posts

Συμμαζευτηκε καπως το πραγμα με τα παραπανω που παρηγγειλα. Καλυτερα θα ηταν δυο απο αυτα , λογω του οτι εχω 2 pc στο ιδιο γραφειο, αλλα δε βαριεσαι...  .Και τα πιο λεπτα ειναι καλα για να ξεχωριζεις τα καλωδια και να μη τα εχεις ολα μαζι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θέμα καλώδια το έλυσα με ίσως τον ποιο φτηνό τρόπο που μπορούσα να σκεφτώ.

Βίδωσα 2 σωλήνες από απορροφητήρα στην πίσω μεριά του κάθετου ξύλου, με ποτηροτρύπανο έκανα  3 διαφορετικές τρύπες κατά μήκος μιας και όλα τα καλώδια δεν καταλήγουν στο ίδιο σημείο στο γραφείο. Στο ένα περνάνε τα ρεύματα και στο άλλο τα καλώδια των usb. 
Έχω 2 dyi πολύμπρίζα και αυτά βιδωμένα στην πίσω μεριά το ένα καταλήγει στην πρίζα και έχω υσηχάση. Το μόνο μειον είναι ότι αλλαγές θέλω να κάνω πρέπει να τραβήξω αρκετά έξω το γραφείο από τον τοίχο. Δεν με ενοχλεί τόσο μιας και η αλλαγές πλέον είναι σπάνιες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα ειχα πολυπριζα στον τοιχο και τα τοιαυτα , αν το σπιτι δεν το νοικιαζαμε... 

Και αυτο που ειπες ειναι καλο , εγω εχω καναλια στο γραφειο βιδωμενα, απλα χρειαζομαι προεκτασεις για να μπορω να πω οτι εκανα πραγματικη δουλεια με τα καλωδια μεσω καναλιων. Επισης εχω το pc ψηλα, κατι που δυσκολευει την δρομολογηση (αν ηταν κατω θα ηταν πολυ πιο ευκολα).

 

Καθε τροπος παντως, και καθε προσπαθεια, ειναι μια χαρα :) 

O TS μας ενδιαφερει να παιρνει ιδεες :)

Link to comment
Share on other sites

Τα πολύμπριζα τα έχω και αυτά επίσης βιδωμένα επάνω στο γραφείο δεν υπαρχή τίποτα επάνω στον τοίχο και ο λόγος είναι, αν θέλω να μετακινήσω το γραφείο το μόνο που έχω να κάνω είναι να βγάλω απλά το φις του ένα πολύμπριζου που καταλήγει στην πρίζα και το καλώδιο ethernet. 
Και εγώ το pc το έχω ψηλά δίπλα στο γραφείο επάνω στην συρτάριερα του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα γινεται του πολυπριζου το καγκελο :hehe: 

Ειναι δυο υπολογιστες στο ιδιο γραφειο. Εχω και πολυπριζο ασφαλειας, και τα καλωδια θα αυξηθουν κι αλλο οταν παρω UPS σε καποια φαση... Οποτε μαλλον αυτο που θα κανω ειναι κατι παρομοιο με εσενα :) 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν παλεύονται τα καλώδια είναι ο καρκίνος κάθε ηλεκτρονικής συσκευής. Αν ποτέ το κάνεις βάλε και καρτελάκια με ονομασίες για να μην ταλαιπωρείσαι στο βάλε-βγάλε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άμα απευθύνεσαι σε εμένα δυστυχώς όχι φίλε μου δεν είμαι από Αθήνα. Να σαι καλά όμως

Δες αν κοντά σε σένα έχει αυτά.

Είναι από τα καλύτερα που έχω δουλέψει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμμαζευτηκε καπως το πραγμα με τα παραπανω που παρηγγειλα. Καλυτερα θα ηταν δυο απο αυτα , λογω του οτι εχω 2 pc στο ιδιο γραφειο, αλλα δε βαριεσαι...  .Και τα πιο λεπτα ειναι καλα για να ξεχωριζεις τα καλωδια και να μη τα εχεις ολα μαζι. 

 

 

Εγώ το θέμα καλώδια το έλυσα με ίσως τον ποιο φτηνό τρόπο που μπορούσα να σκεφτώ.

Βίδωσα 2 σωλήνες από απορροφητήρα στην πίσω μεριά του κάθετου ξύλου, με ποτηροτρύπανο έκανα  3 διαφορετικές τρύπες κατά μήκος μιας και όλα τα καλώδια δεν καταλήγουν στο ίδιο σημείο στο γραφείο. Στο ένα περνάνε τα ρεύματα και στο άλλο τα καλώδια των usb. 

Έχω 2 dyi πολύμπρίζα και αυτά βιδωμένα στην πίσω μεριά το ένα καταλήγει στην πρίζα και έχω υσηχάση. Το μόνο μειον είναι ότι αλλαγές θέλω να κάνω πρέπει να τραβήξω αρκετά έξω το γραφείο από τον τοίχο. Δεν με ενοχλεί τόσο μιας και η αλλαγές πλέον είναι σπάνιες.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τη βοήθεια μέχρι τώρα. Αν είναι εύκολο προσθέστε και καμιά εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.