Jump to content



Media PC


spH3RiCal

Recommended Posts

Θελω να στησω ενα νεο pc για την τηλεοραση, μοναδικος σκοπος του θα ειναι αναπαραγωγη video (ταινιες, σειρες κτλ) 1080p. Δισκοι, κουτι, τροφοδοτικο, μνημες υπαρχουν. Επισης υπαρχει και μια XFi Gamer pci καρτα ηχου.

 

Οποτε παω για μητρικη και cpu. Οι μοναδικοι περιορισμοι που υπαρχουν ειναι οτι η mobo πρεπει να ειναι ΙΤΧ με ddr3 ram. Budget 150-170e που προφανως δε χρειαζεται να ξοδευτει ολο.

 

Αρχικα ελεγα να κινηθω προς AMD σε καποιον A6-Α8 αλλα οι ΙΤΧ μητρικης για FM2+ κοστιζουν παραπανω απο οσο περιμενα. Επισης βρηκα αυτη http://www.skroutz.gr/s/5605234/Gigabyte-H81N-D2H-rev-1-0.html η οποια με καλυπτει μια χαρα (δε χρειαζομαι και τιποτα ιδιαιτερο ουτως η αλλως) και εχει και PCI οποτε μπορω να εκμεταλευτω και την καρτα ηχου.

 

Η βασικη ερωτηση ειναι σχετικα με τον επεξεργαστη. Εχω στο ματι τον i3-4130 αλλα δε ξερω αν ειναι overkill για τη δουλεια που τον θελω. Απο την αλλη οι pentium απο οτι βλεπω εχουν πανω Intel HD graphics καρτα και απο οτι θυμαμαι παρα ειναι generic.

 

 

Disclaimer: Ξερω οτι ειναι πιο ευκολο/φθηνο κτλ να παρω media player/stick pc/συνδεσω την TV στο δικτυο κτλ αλλα δεν με ενδιαφερει. Eιμαι παραδοσιακος, θελω ολοκληρωμενο, αυτονομο tower :p

Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου της έχω itx με pentium haswell και ένα ssd, και με την igpu παίζει μια χαρα ταινίες μέχρι και ψιλοgaming σε low ρυθμίσεις.

Πιστεύω οι σημερινοί pentium με την πιο φτηνή itx ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΣΕΣ SATA ΘΥΡΕΣ ΘΕΛΕΙΣ (παραλίγο να καω[emoji14])σε καλύπτουν μια χαρα.

Επίσης αν θα δουλεύει με wifi, θα προτιμούσα πιο ακριβή μητρική να το έχει πάνω, γιατί το usb stick (καλής ποιότητας ) που είχα για το wifi όλο κόλπα μου έκανε και τραβηξα καλώδιο .

Τώρα αν εχεις το κασέρι για i3, σίγουρα ανεβάζει τον πήχη ΚΑΙ στην igpu, και φυσικά σε ισχύ .

Διπλή τιμή βεβαία για το cpu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έκανε κόλπα το USB device αλλά το WiFi στο σπιτι σου. Αν συνδέονται και άλλες συσκευές WiFi θα σου κάνει σίγουρα σπασιματα.

Εγώ είχα έναν g1610 και έπαιζε άνετα ότι του εβαζα. Τώρα το mobo αυτό το έκανα nas και παίζω με raspberry σε 2 τηλεοράσεις.

Την κάρτα ήχου και την extra vga τι την θέλεις; Θα παίξεις dts ήχο σε 5.1 και κάνα game?

Link to comment
Share on other sites

Ότι βρεις ποιο φτηνό θα βάλεις. Κάρτα ήχου γιατί; Θα συνδέσεις ηχεία ή θα παίξεις τον ήχο μέσω του HDMI στην TV?

Vga γιατί; Θα παίζεις παιχνίδια;

Ξαναλεω έχω g1610 και κάνει χρέη και nas και plex. Έδινε σε δύο συσκευές μέσω plex 720p μέσω δικτύου χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έκανε κόλπα το USB device αλλά το WiFi στο σπιτι σου. Αν συνδέονται και άλλες συσκευές WiFi θα σου κάνει σίγουρα σπασιματα.

Εγώ είχα έναν g1610 και έπαιζε άνετα ότι του εβαζα. Τώρα το mobo αυτό το έκανα nas και παίζω με raspberry σε 2 τηλεοράσεις.

Την κάρτα ήχου και την extra vga τι την θέλεις; Θα παίξεις dts ήχο σε 5.1 και κάνα game?

Δεν κοβόταν το ιντερνετ, σταματαγε να δουλεύει σε αυτή η μια συσκευή, όχι τα κινητά, οχι τα λαπτοπ .
Link to comment
Share on other sites

Δεν κοβόταν το ιντερνετ, σταματαγε να δουλεύει σε αυτή η μια συσκευή, όχι τα κινητά, οχι τα λαπτοπ .

Τα data που χρειάζεται για internet με το stream video είναι σαφώς λιγότερα. Αν δεν μπορούσε να τραβήξει με αρκετή ταχύτητα ώστε να κάνει buffer το βίντεο λογικό να στο έκοβε και να μην έκοβε το internet. Αν έβλεπες όμως και YouTube 480p παράλληλα από το κινητό και ταινία stream και τα δύο θα είχαν θέμα.

Επειδη καπου εχω μπερδευτει με τους pentium (haswell), εχουν ολοι την ιδια gpu και η μονη διαφορα ειναι στη συχνοτητα?

Οι pentium ναι. Αλλά σε καλύπτει για video. Ξαναλεω κάνει stream το raspi 1080 ανετα ο pentium είναι υπεραρκετος αν δεν θες 4k που και πάλι μάλλον θα καλύψει Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Τα data που χρειάζεται για internet με το stream video είναι σαφώς λιγότερα. Αν δεν μπορούσε να τραβήξει με αρκετή ταχύτητα ώστε να κάνει buffer το βίντεο λογικό να στο έκοβε και να μην έκοβε το internet. Αν έβλεπες όμως και YouTube 480p παράλληλα από το κινητό και ταινία stream και τα δύο θα είχαν θέμα.

Οι pentium ναι. Αλλά σε καλύπτει για video. Ξαναλεω κάνει stream το raspi 1080 ανετα ο pentium είναι υπεραρκετος αν δεν θες 4k που και πάλι μάλλον θα καλύψει

Επιμένεις στο τι πρόβλημα είχα ,lol.

Το pc έμενε χωρίς ίντερνετ,τελεία.

Δεν είπα κατι για buffer βίντεο και σουξου μουξου.

Το άλλο pc με Ethernet, το κινητο ,και το laptop είχανε ιντερνέτ.

Το ιντερνετ εμείς το έχουμε και για αλλα πραγματα οχι μονο για YouTube .

Αν ήξερα ότι δε σε πειθω θα τραβουσα ένα βιντεακι ρε μάστορα, χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις στο τι πρόβλημα είχα ,lol.

Το pc έμενε χωρίς ίντερνετ,τελεία.

Δεν είπα κατι για buffer βίντεο και σουξου μουξου.

Το άλλο pc με Ethernet, το κινητο ,και το laptop είχανε ιντερνέτ.

Το ιντερνετ εμείς το έχουμε και για αλλα πραγματα οχι μονο για YouTube .

Αν ήξερα ότι δε σε πειθω θα τραβουσα ένα βιντεακι ρε μάστορα, χαχαχα

Ρε συ δεν ανέφερε ότι δεν είχες ιντερνετ. Ανέφερες ότι είχες θεματα γενικα και μιλάμε για media pc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.