Jump to content



Oφέλη(;) από cable management


Recommended Posts

Παραθέτω ένα βίντεο με ...επιστημονικές μετρήσεις για τα οφέλη του cable management.

To βάζω ως αφορμή για συζήτηση γύρω από το θέμα.

 

Σύμφωνα με το βίντεο δε φαίνεται να υπάρχουν θερμικά οφέλη μεταξύ καλού και ανύπαρκτου (κοτέτσι) cable management σε ένα ευρύχωρο (mid και άνω) κουτί.

Πρακτικά ούτε εγώ είδα μετρήσιμες διαφορές μεταξύ ατακτοποίητου/τακτοποιημένου εσωτερικού κουτιού, αλλά δεν περίμενα οι cpu/vga να είναι τόσο αναίσθητες σε τόσο μεγάλες (οπτικά) αλλαγές.

 

Στις διάφορες μετρήσεις σε άρθρα στο internet συχνά βλέπουμε ότι ακόμα και έναν ανεμιστήρα να αλλάξεις, μπορεί να παρατηρήσεις διαφορές στα temps. Σε αυτό το βίντεο ακόμα και αποθήκη να κάνεις το εσωτερικό του κουτιού, οι θερμοκρασίες παραμένουν ίδιες (χωρίς να υπάρχει thermal throttling ή κάτι αντίστοιχο). :unsure:

 

Τελικά τι συμβαίνει; Είναι τόσο μηδαμινές οι διαφορές στο airflow; Δεν επηρεάζονται οι cpu/vga από καλό/κακό airflow; Είναι πιωμένος ο Linus και το team του;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείσεις κάρτα γραφικών που δεν βγάζει τον αέρα από πίσω θα δεις διαφορές ευκολότερα αλλά σαν αυτή που έχουν στο βίντεο δύσκολα.

Επίσης άλλο να είναι οι ανεμιστήρες στα 12v και άλλο στα 5v[emoji14]

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το βίντεο κανουν εξωφρενικά πραγματα μέχρι να ανέβει ελάχιστα η θερμοκρασία, το παλεύει μια ωρα ο άλλος .

Αυτά ειναι κατάλοιπα απο παλιά με τους amd που ήταν υψικαμινοι, με κουτιά του τοτε με κατι 80αρια ανεμιστηρακια που ακούγονταν σαν τρένο .

Τα παλιά κουτιά ως επι το πλείστον είχαν μηδενική μελέτη για airflow, πιαναμε όλοι και κάναμε τρύπες και κοψίματα και ψυγεία αυτοκίνητου και δεν ξέρω και γω τι.

Πιστεύω μας εχει μείνει σύνδρομο απο τοτε.

Τα κουτιά ειναι λες και ειναι 100 χρόνια μπροστά απο τοτε, τα fan δεν ακούγονται οπότε έχουμε και μπόλικα αμα λάχει ,και οι cpu καταναλώνουν πολυ λιγότερο ρεύμα.

Δεν ήξερα ότι η διαφορά δε θα υπάρχει ,αλλά πραγματικά, σε ένα μεσαίο κουτί, ότι και να κάνεις δε μασάει τίποτα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπολογίζεται κάτι. Το κουτί έχει ελάχιστο intake και 3 ανιστηρες exhaust.

Επίσης οι μετρήσεις σε 10 λεπτά δεν είναι και πολύ σωστές.

Δεύτερον το cable management έχει εμφανισιακους λόγους κυρίως πια. Οι διάφορες ήταν πάντα για περιπτώσεις με μεγαλύτερο θερμικό φορτίο. Όταν έχεις γαϊδούρι ψυκτρες που πια είναι 70% το θέμα απαγωγή από το υλικό και λιγότερο από αέρα.

Αν κάνω λάθος διορθωστε με

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις γαϊδούρι ψυκτρες που πια είναι 70% το θέμα απαγωγή από το υλικό και λιγότερο από αέρα.

 

Δεν θα εχεις ομως 1~2 ανεμηστηρες ωστε αυτη την θερμοτητα να την βγαζουν εξω?(σορυ αν καταλαβα κατι αλλο)

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών η συγκεκριμένη και όπως όλες οι καινούργιες γενιές έχουν exchaust από το pci bracket. Γενικά βγάζει θερμότητα. Και αν δείτε στον επεξεργαστή δημιούργησε πρόβλημα όταν του κάλυψε για τα καλά και τους 2 ανεμιστήρες.

 

 

Άσχετο αλλά: 

 

Παραθέτω ένα βίντεο με ...επιστημονικές μετρήσεις για τα οφέλη του cable management.

 

Μην τρελαθούμε κιόλλας αν αυτές είναι επιστημονικές μετρήσεις. Ο seafalco δηλαδή θα νιώσει άσχημα και μόνο με την ιδέα.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όποια διαδικασία γίνεται μεθοδικά με σκοπό τη διεξαγωγή συμπεράσματος ,και τα αποτελέσματα ειναι μετρήσιμα, καταγράφονται και ειναι συγκρίσιμα ,ειναι επιστημονική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαφορετικά στο μυαλό μου το επιστημονικά τότε.

Έπρεπε να μετρήσουν airflow στο case. Να γράψει μετρήσεις για 15+ λεπτά. Να βγάλει όλα τα καλώδια όπως πχ το 24pin atx και όχι απλά να πετάξει μέσα τα υπόλοιπα καλώδια από το τροφοδοτικό του μέσα και να εξηγήσει ίσως γιατί γίνεται αυτό;

 

Το όλο βίντεο μου έδειξε ποιότητα 0. 
"Lukas πρέπει να φτιάξεις βίντεο αλλιώς σήμερα δε θα πληρωθείς."

"Όχου το μαλέα άρχισε πάλι. Τι βλακία θα κάνω σήμερα να κοροιδέψω τον κόσμο? Α τι θέλει εδώ αυτό το σίδερο και ο ξεχασμένος Άγιος Βασίλης;"

"Δε τα βάζω μέσα στο κουτί μου να δώ τι θα γίνει;"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.