Jump to content



Καινούριο τροφοδοτικό με προβλήματα.


cpu king

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους.

Πρόβλημα με τροφοδοτικό με έφερε στην παρέα σας. Συγκεκριμένα εδώ και 15 ημέρες περίπου αγόρασα ένα Seasonic 750W.

Μου βγάζει προβλήματα σε δύο συστήματα που το έχω δοκιμάσει. Αναλυτικά:

 

Σύστημα 1ο (i5-4570 με Ζ87 chipset)

Ξεκινάει κανονικά με την πρώτη (cold boot). Κάνω τερματισμό λειτουργίας. Αν θέλω να το ανοίξω πάλι, δεν κάνει τίποτα σαν να είναι νεκρό. Πρέπει να αφήσω το τροφοδοτικό χωρίς ρεύμα για λίγα λεπτά. Mετά ανοίγει πάλι το PC κανονικά. Το ίδιο συμβαίνει και μετά από αδρανοποίηση η αναστολή λειτουργίας. Πρέπει να μείνει πάλι για λίγο το τροφοδοτικό χωρίς ρεύμα. Ο μόνος τρόπος να μη συμβεί αυτό μετά από αδρανοποίηση μόνο είναι να έχω ενεργοποιήσει το ErP στο BIOS. Με το ErP ενεργοποιημένο ξεκινάει μετά από αδρανοποίηση κανονικά. (Τα φώτα του κάποιος τεχνικός ??? )

 

Σύστημα 2ο (i7-6700 με Ζ170 chipset)

Το αν ξεκινήσει κανονικά με cold boot είναι λαχείο, αλλά συνήθως ξεκινάει (3 στις4). Αν όχι συμβαίνει το εξής: Γυρίζει το fan της CPU αλλά όχι οι ανεμιστήρες της κάρτας γραφικών (ίδια κάρτα και στο 1ο σύστημα). Σήμα video δεν έχω καθόλου αλλά ούτε και από την ενσωματωμένη αν δοκιμάσω χωρίς την κανονική. Για να επανέρθει θα πρέπει να ανοιγοκλέισω το τροφοδοτικό όσες φορές χρειαστεί, μέχρι 4-5 φορές είναι αρκετές, χωρίς να χρειάζεται να περιμένω για λίγα λεπτά κρατώντας το κλειστό συνεχώς όπως στο σύστημα 1. Το ίδιο πρέπει να κάνω και μετά από αδρανοποίηση ή αναστολή - αν αποτύχει - .

 

Έχω δοκιμάσει και τα δύο συστήματα χωρίς τίποτα επάνω, μόνο με τον επεξεργαστή και τις μνήμες. Τα ίδια.

Όταν όμως ξεκινήσει να λειτουργεί δεν κολλάει πουθενά. Κάνεις οτιδήποτε όσο θέλεις.  Μπορεί να μείνει και 20 ώρες ανοιχτό.

 

Προβληματικό σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές αλλά με διαφορετικά συμπτώματα. Φυσικά το επέστρεψα εκεί που το αγόρασα αλλά δεν του βρήκαν κάτι. Δεν ξέρω μήπως οι δοκιμές γίνονται σε τίποτα παλαιά συστήματα 10ετίας++ και χαμηλών απαιτήσεων. Το δοκίμασαν μία φορά και μπροστά μου, ατυχώς δούλεψε όσο το δοκιμάζαμε. Για να το πάρουμε πίσω θα πρέπει να το παρουσιάσει και σε μας, είπαν.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει με αυτό το τροφοδοτικό;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο κάποια ασυμβατότητα και δεν πρόκειται να τη βρουν.

Είχα παρόμοια θέματα με ένα Tagan παλαιότερα, δεν έβρισκαν τίποτα και τελικά ο διευθυντής του καταστήματος, ανέλαβε την ευθύνη και μου το άλλαξε (αφού είχα πάει 10 φορές).

Αν το έχεις λιγότερο από 14 μέρες και το πήρες Online, η καλύτερη λύση να το επιστρέψεις χωρίς δικαιολογία και ή να πάρεις άλλο, ή τα χρήματά σου πίσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά ποιο τροφοδοτικό είναι και από που το πήρες?

Δοκίμασες άλλο τροφοδοτικό αν έχεις τα ίδια προβλήματα και στα 2 pc?

Πήγαινε ένα pc στο κατάστημα και να δοκιμάσουν σε αυτό και το Seasonic και κάποιο άλλο τροφοδοτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό είναι αυτό: http://www.e-shop.gr/psu-seasonic-m12ii-750-bronze-edition-750w-p-PER.640374

Δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό έχει γίνει μόνο στο 1ο PC. Κανένα πρόβλημα.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα κι αυτά τα post που έχουν παρόμοιο πρόβλημα με Seasonic βάλε-βγάλε από το ρεύμα :

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το πρόβλημα στο είναι στο Seasonic. 

On 2/12/2016 at 6:36 PM, pasjohn said:

Πήγαινε ένα pc στο κατάστημα και να δοκιμάσουν σε αυτό και το Seasonic και κάποιο άλλο τροφοδοτικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.