Jump to content



Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600MHz σε Quad channel


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Εχω τις μνημες του τίτλου.

Ειχα απο παλια (4ετια ? ) ενα σετ 2χ4 , και ειχα τη φαεινή ιδέα να αγοράσω προσφατα αλλο ενα ιδιο σετ (ιδιος κωδικός , προφανώς αλλο revision).

Στην αρχή εβαλ συμπληρωματικά το νεο σετάκι και το πισι εκανε boot loops.

Την ψιλιάστηκα , εβγαλα τα παλιά , εβαλα τα νέα , και μετά τα παλιά στις παλιες αδειες θέσεις και ανοιξε.

Σε standard timings παιζει να ειχαν ελαφρως διαφορετικα setting. (το 1Τ που ειχα εγινε πλεον 2Τ , αλλα δεν με απασχολει καθόλου)

 

Για σιγουριά , θα ήθελα να μου προτείνετε ενα προγραμμα να κανω ελεγχο της μνημης απο τα win ετσι ωστε να ξέρω οτι οι μνημες παιζουν σωστά (στο συνολο τους) και δεν θα φαω καμμια μπλε οθονη στα ξαφνικά , οπως και μου προτείνετε fail sfe ram settings για να βαλω στο bios.

Η μητρική ειναι παλιά Gigabyte z68 ap d3 αν θυμαμαι καλά αλλα εχει ολες τις ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

εχω την ιδια mobo-μνημες z68apd3+2500k+16gb corsair.

κατα καιρους κανει διαφορα τρελα εχει ενα θεμα γενικα.bootloops πριν τα windows. (το εχουν πολλα ατομα αυτο και εχω φαει απειρες ωρες να διαβαζω forums)

τωρα τελευταια που εβαλα το bios FD ειμαι οκ. επισης ασε ρευμα μνημης default. αυτη τη στιγμη ειμαι οπως βλεπεις τις φωτο.

οταν πειραζω κατι εκει στις μνημες αρχιζουν παλι τα bootloop(και γω για χρονια 1Τ τις ειχα τωρα τις εβαλα default.

 

20160216_230455.jpg

20160216_230510.jpg

Έγινε επεξεργασία από overclocked
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ.

 

Με τις μνημες στα 1333 /standard/2T ολα παιζουν καλά.

Ακομα και με τις ιδες ρυθμισεις αν τις παω 1600 μου βγαζουν σφαλμα τα windows μετα απο κάποια ώρα.

Θα δοκιμάσω και με το profile 1 γιατι το εχω στο default.

 

H F8 δεν ειναι η τελευταία εκδοση του bios ?Εχεις καποιο λινκ για πιο πρόσφατη?

 

edit:Εχεις την rev b , εγω την a ...

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

χμμ σφαλμα μεσα στα windows ποτε δεν ειχα..μαλλον κατι παιζει με τις μνημες σου.. κανε μια δοκιμη να τους δωσεις και λιγο ρευμα παραπανο ,κακο δε κανει.

δοκιμασε και

http://www.memtest86.com/download.htm

 

dram voltage  1.560

QPI/VTT 1.200

 

αν σου κανει τα ιδια και με μονο τις παλιες μνημες πανω μπας και ειναι τπτ αλλο ?cpu? ριξε ενα καθαρισμα ψυκτρα/νεα παστα. αν το κανει μονο με τις 4 μνημες πανω δοκιμασε με ρευματα.

Link to comment
Share on other sites

Tο κανει μονο με τις 4 μνημες.Το καθε ζευγάρι παιζει αψογα μονο του.

Προφανώς φοράνε και διαφορετικα ηλεκτρονικά μετα απο τόσα χρονια.

Θα δοκιμασω με τα ρευματα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.