Jump to content



Ram Πληροφορίες για timmings plz advise!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω εδώ και καιρό 2 χ4gb kingston hyper x 1600mhz ram

 

η mobo είναι Gigabyte 970a-d3.

 

H mobo βάζει την ραμ να δουλεύει στο auto στα 1333mhz. Το βιος ειναι  award και δεν υπάχρει χμππροφίλ για εύκολο tune. Πάμε παρακάτω.

 

Στο σιτε της κινγστον λέει οτι η ραμ είναι για να δουλεύει στα 9-9-9-27 και 1.65β. 1600 αλλιώς όπως την έχω εγώ στα 1333 και 1.5β.

 

Πάω λοιπόν στο βιος και βάζω μανυαλ μυλτιπλαιερ χ8 στα 1600 βάζω τιμς 9-9-9-27 και β.ντιμμ 1.65 . 

 

οκ το pc ανοίγει ολα καλα, βεβαια στα windows to vdimm λέει 1.6v . Μετά απο κάποια χρήση (ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΕΩΣ 2 ΜΕΡΕΣ) ερχεται το BSOD. 

 

Εάν έχω τα ραμακια στο auto ολα καλα!! κανένα bsod. 

 

Τελειώνω λοιπόν γιατί μάλλον κούρασα.... θέλω λοιπόν κάποιον εαν εχει την καλοσύνη και τον χρόνο να μου εάν πρέπει να βάλω και άλλες ρυθμίσεις στα βιος όπως πχ κάτι (1t/2t/  , 160ns -90ns)

 

και κατι αλλα 6t-5t-4t η μήπως πρέπει να ανεβάσω ελαφρός το διμμ βολτ να παει 1,63 - 1,64 στα windows. To diagnostic tool το περνάει το μεμ τεστ οχι! (στα 1600) στα 1333 τα περνάει ολα!!!

 

και κατι τελευταίο το vcore tou cpu παίζει ρολο?? Τι θέλω να πω με αυτο. επηδεί ειναι το cpu black edition και καλά δουλεύει στα 1.45 β και το έχω κάνει λίγο down στα 1.32 β.

 

Προλαβαίνω αυτούς που θα μου πουν ότι μπορεί να φταίει το vcore και σας λέω ότι το pc τρεχει από 1.29 μέχρι 1.5 χωρίςθέμα! To freeze το τρώω από τις ραμ!!! 

 


Ευχαριστώ πολύ Συγνώμη για το long post!!!!

Έγινε επεξεργασία από 1853th
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.