Jump to content



vdroop


gijo

Recommended Posts

καλησπερα σε ολουσ επιδη ειμαι νεοσ και δεν ξερω πολαθελω να ρωτησ\ω το εξησ.ειναι λογικο μετα πο αλλαγη επεξεργαστη να αλλαξει το vdroop?το τονιζω μονο επεξεργαστη αλαξα.ειχα ενα 6850.εδινε χηροκινητα 1,63 και ηενδιξη απο το bios ηταν 1,61 σε παραθυρα με ορθοσ και cpu z μου εδιχνε απο 1,61 μεχρι 1,58.τωρα εβαλα εναν 8400 και δινω απο βιοσ 1,6 για να παρω 1,4 και απο βιοσ και απο cpu z ειναι λογικο αυτο?ξεχασα ολα αυτα γινονται με μια αβιτ π35

Link to comment
Share on other sites

ο 8400 ειναι άλλος επεξεργαστής.....θελει πολυ λιγότερο ρευμα για να δουλέψει !

δεν είναι σαν τους παλιούς 6χχχ .... θα τον πάρεις στο χερι.....

+ 1

Oχι πολλα Vol-τια σε αυτο το CPU.

Αντε Max Vcore=1.4 και Max VTT= 1.17-1.21..

Απο εκει και πανω Degrade.

:brille007:

Ποιο ΒΙΟS και ποια εκδοση CPUz εχεις?

Παιζει να διαβαζει λαθος.

Link to comment
Share on other sites

καλο νερακι με αυτα τα ρευματα και 445 *9 σε idle 25 kai 40 πηρηνεσ.38 σε full με 58-60

vtt μου διαβαζει το εβερεστ 1,18 και εχω δοσει 1,25.γιατι τοσο πεσημο ρε πεδια απο την αλλαγη του cpu?

Link to comment
Share on other sites

καλο νερακι με αυτα τα ρευματα και 445 *9 σε idle 25 kai 40 πηρηνεσ.38 σε full με 58-60

vtt μου διαβαζει το εβερεστ 1,18 και εχω δοσει 1,25.γιατι τοσο πεσημο ρε πεδια απο την αλλαγη του cpu?

Κανε Update με το Latest ΒΙΟS..;)

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο αλλα σχετικο με το topic:

Το vdroop είναι = Τάση που βλέπω στο bios - (μείον) Τάση που δινω στο bios

Ειμαι σωστος ;

Κάπως έτσι ..αν η ένδειξης του Bios είναι σωστή φυσικά..;)(μην ξεχνάς ότι στο ΒΙΟS έχεις ~70% Load).

Γι'αυτό συνήθως παρατηρείτε Under Load...(η μεγάλη πτώση)..:p

Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβλημα βελτιοθηκε παρα πολυ μετα απο αλλαγη του βιοσ με το τελευετεο 17αρι

πλεων δινω 1,45 και περνω 1,39 και σε παραθυρα στηγμιεα ειδα να πευτει στο 1,38

Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβλημα βελτιοθηκε παρα πολυ μετα απο αλλαγη του βιοσ με το τελευετεο 17αρι

πλεων δινω 1,45 και περνω 1,39 και σε παραθυρα στηγμιεα ειδα να πευτει στο 1,38

Mια χαρά είσαι.;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.