Jump to content



Cookie consent banner


Recommended Posts

Γεια σας πρώτη δημοσίευση και μπαίνω στο θέμα:  Έχω ένα πρόβλημα με ένα site, προσπαθώ να χώσω ένα cookie consent banner, αλλά δεν με αφήνει ο σχεδιασμός της πλατφόρμας (portfoliobox.net). έχω ένα field που μπορώ να βάλω HTML σε footer, ένα άλλο που μπορώ να θέσω custom CSS rules κι ένα τρίτο για javascript. Το θέμα κολλάει στο html field γιατί αν βάλω πχ
    

    <script type="text/javascript">
         window.cookieconsent_options = {"message":"This website  uses cookies to ensure you get the best experience on our website","dismiss":"Got it!","learnMore":"More info","link":null,"theme":"dark-bottom"};
        </script>
        <script type="text/javascript" src="//cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/cookieconsent2/1.0.9/cookieconsent.min.js"></script>

 η πλατφόρμα μετά το save μου το αλλάζει σε
   

    <span class=ng-scope window.cookieconsent_options = {"message":"This website  uses cookies to ensure you get the best experience on our website","dismiss":"Got it!","learnMore":"More info","link":null,"theme":"dark-bottom"};


Δεν έχω γνώσεις να το φτιάξω αυτό, υπάρχει κανένα workaround?

Έγινε επεξεργασία από Jukie
formatting
Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται να στο αλλάζει επειδή δεν έχεις βάλει κάποιο html element μέσα στον κώδικα αλλά μόνο scripts. Επίσης σίγουρα η συγκεκριμένη πλατφόρμα επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις εξωτερικά javascript αρχεία?

 

Δοκίμασε να βάλεις το παρακάτω

<div class="cookie_container"></div>

<script type="text/javascript">

window.cookieconsent_options = {"message":"This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website","dismiss":"Got it!","learnMore":"More info","link":null,"theme":"dark-bottom"}; </script>

<script type="text/javascript" src="//cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/cookieconsent2/1.0.9/cookieconsent.min.js"></script>

Δυστυχώς την πλατφόρμα που αναφέρεις δεν την έχω δουλέψει. Απο την άλλη μπορείς να απευθυνθείς στο support τους για βοήθεια σχετικά με αυτό που θες να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα και μετά το save το μετατρέπει σε

 

<div class="cookie_container ng-scope"></div>

και σβήνει τα υπόλοιπα αφήνοντας κενές γραμμές.

 

16 minutes ago, nucleus said:

 Επίσης σίγουρα η συγκεκριμένη πλατφόρμα επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις εξωτερικά javascript αρχεία?

Όχι, δεν είμαι σίγουρος.  Δοκίμασα και το support και μου είπαν απλά να βάλω μια απλή σημείωση στο footer. Αλλά θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 edit: Eυχαριστώ πάντως!

 

βρήκα και αυτό μήπως είναι σχετικότερο;

 

 

Έγινε επεξεργασία από Jukie
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όπως το βλέπω το site σου αν χρησιμοποιεί cookies τότε και μόνο τότε έχει νόημα να υπάρχει το consent.

 

Αν δεν χρησιμοποιείς καν cookies και έχεις φτιάξει ένα απλό portfolio με κάποιες φωτογραφίες είσαι καλυμένος ακόμα και αν δεν υπάρχει το consent.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ρώτα πως μπορείς να βάλεις external javascript files και το consent που θες. Τα google analytics και το social media integration υποστηρίζονται από την πλατφόρμα.

 

Αυτό που σου είπαν να βάλεις κάποιο notice πως ακριβώς θα δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.