Jump to content



Radeon X850XT Vs Geforce 6800 Ultra benchmarks


Vasot

Recommended Posts

Η Elite bastards εκανε ενα ενδιαφερον συγκριτικο μεταξυ του Χ850ΧΤ (Ειναι σχεδον ολοιδιο με το Χ800ΧΤ-PE εκτος του Cooler και οτι προκειται για PCi Express λυση)

και της Geforce 6800 Ultra

Aπο τα τεστ απο οτι φαινεται η λυση της ΑΤΙ ειναι ο νικητης στα περισσοτερα απο αυτα αλλα οχι με τεραστια διαφορα...

http://www.elitebastards.com/page.php?pageid=9452&head=1&comments=1

Note: Προκειται για το Χ850ΧΤ (520\540) το απλο και οχι το Χ850ΧΤ-PE που αναμενεται να ειναι ακομα λιγο πιο γρηγορο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 11:29]

αν και ειμαι φαν της vidia ωφειλο να ομολογησω οτι η x850xt ειναι πιο καλη καρτα απο την

6800ultra.:(

Eνταξει δεν υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα

Εξαλλου η Nvidia εχει και αυτη τα προτερηματα της

1) το SLI ( τωρα το ποιος θα δωσει λεφτα για να αγορασει 2 καρτες γραφικων ειναι αλλο θεμα)

2) οτι εχει υποστηριξη Shader 3.0 ενω το Χ800\Χ850 δεν εχει

Eγω δεν ειμαι Fan καμιας εταιριας

Απλως αγοραζω απο την εταιρια που θεωρω οτι εχει την καλυτερη λυση απο αποδοση\τιμη

Αμα αυτη ειναι η ΑΤΙ η Nvidia δεν με ενδιαφερει

Αμα η επομενη λυση της Nvidia ειναι οτι καλυτερο σε σχεση με το συναγωνισμο δεν κολλωνω να την αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχναμε οτι η Χ850 ειναι νεοτερη απο την 6800ultra. Χωρις κι εγω να υποστηριζω καμια οι διαφορες ειναι τις πιο πολλες φορες πολυ μικρες οπως και εδω γιαυτο και η Nvidia δεν εβγαλε κατι νεο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι τα νούμερα που βγάζει.

Μόνο μια ένσταση έχω , οτι πριν 2-3 μέρες βγήκε patch για το NFSU2 που βελτιώνει πολύ έντονα την απόδοση των geforce 6 (30%+) , οπότε δεν υπάρχει πια τέτοια διαφορά.

Σε 1-2 μήνες προβλέπω να παίρνει φωτιά το θέμα "ati vs nvidia".

Τουλάχιστον αν το demo του splinter cell 3 είναι αντιπροσωπευτικό του τελικού προϊόντος.

Ακόμα χειρότερα αν ακολουθήσουν και άλλα παιχνίδια στον ίδιο δρόμο.

Για την ιστορία , το splinter cell 3 παρέχει μόνο 2 paths : shaders 1.1 και shaders 3.0 (guess what's missing)....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse [Χθες, στις 17:36]

Λογικά είναι τα νούμερα που βγάζει.

Μόνο μια ένσταση έχω , οτι πριν 2-3 μέρες βγήκε patch για το NFSU2 που βελτιώνει πολύ έντονα την απόδοση των geforce 6 (30%+) , οπότε δεν υπάρχει πια τέτοια διαφορά.

Kαλα το NFSU2 προκειται μονο για ενα απο τα λιγα παιχνιδι και δεν ειναι και το αγαπημενο ολων μας για να μας νοιαζει και τοσο....ουτε καν το παιχνιδι της Χρονιας

Αρχική απάντηση από apocalypse [Χθες, στις 17:36] Σε 1-2 μήνες προβλέπω να παίρνει φωτιά το θέμα "ati vs nvidia".

Τουλάχιστον αν το demo του splinter cell 3 είναι αντιπροσωπευτικό του τελικού προϊόντος.

Ακόμα χειρότερα αν ακολουθήσουν και άλλα παιχνίδια στον ίδιο δρόμο.

Για την ιστορία , το splinter cell 3 παρέχει μόνο 2 paths : shaders 1.1 και shaders 3.0 (guess what's missing)....

Πραγματι

Και εχει γινει σαλος στα official forum της Ubisoft για αυτο το θεμα...

Με πολλους Ατι xρηστες να εχουν κανει φασαρια και να κατηγορουν την UBISOFT οτι τα εκανε πλακακια με την Nvidia και επιτηδες δεν εβαλαν PS 2.0 (η PS 2.0b) υποστηριξη :(

Μπορει να ειναι και ετσι μιας και το παιχνιδι exει την υπογραφη "Nvidia and the way it's meant to be played"

Βεβαια το αστειο ειναι απο την αλλη υπαρχουν και παιχνιδια που εχουν αυτην την υπογραφη και τρεχουν καπως πιο γρηγορα σε ΑΤΙ καρτες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stakid [Χθες, στις 17:28]

Και μην ξεχναμε οτι η Χ850 ειναι νεοτερη απο την 6800ultra. Χωρις κι εγω να υποστηριζω καμια οι διαφορες ειναι τις πιο πολλες φορες πολυ μικρες οπως και εδω γιαυτο και η Nvidia δεν εβγαλε κατι νεο.

Oxi

Βασικα δεν προκειται για καινουργια λυση

Ειναι το Χ800 αλλα με λιγο καλυτερα χαρακτηριστικα

Για παραδειγμα

-Το Χ850ΧΤ(520\540 16 pipelines) ειναι σχεδον ολοιδιο σε το Χ800ΧΤ-Platinum (520\560 16 pipelines)

μαλιστα το λιγο παλιοτερο Χ800ΧΤ-platinum εχει λιγο μεγαλυτερο Memory Clock

Η κυρια διαφορα μεταξυ του Χ800 Series και του Χ850 series ειναι στο cooler και οτι το δευτερο ειναι μονο PCI-express (για την ωρα)

Η διαφορα τους στην ταχυτητα στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι μικρη ως μηδαμινη (Ενα 5% με 10% μιλαμε για τριχες...)

Η ΑΤΙ κυκλοφορησε το Χ850 κυριως γιατι ειχε προβληματα με την παραγωγη του Χ800

Το Χ850 προκειται για Refresh λυση και οχι για καινουργια λυση

Για αυτο και ονομαστικε και Χ850 και οχι Χ900 εξαλλου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 12:51]

Βεβαια το αστειο ειναι απο την αλλη υπαρχουν και παιχνιδια που εχουν αυτην την υπογραφη και τρεχουν καπως πιο γρηγορα σε ΑΤΙ καρτες

Αν κρίνω από αυτά που βλέπω τρέχοντας το demo στις δικές μου (6800@GT & X800XTPE) και το splinter cell 3 θα τρέχει γρηγορότερα , πολύ γρηγορότερα , σε ATI.

Δεν είναι και πολλά τα παιχνίδια οπου η διαφορά τους φτάνει το x2.

Γι'αυτό γίνεται ενδιαφέρον το θέμα.

Η nvidia έχει όλα τα εφφέ , που όντως είναι πολύ όμορφα , αλλά με τεράστιο κόστος σε fps και χωρίς AA (είναι ασύμβατο με το HDR).

Η ATI πάλι είναι πολύ γρηγορότερη στις μέγιστες κοινές ρυθμίσεις , τραγικά γρηγορότερη αν ανάψω όλα τα extras των geforce , οπότε μπορεί να προσφέρει ανώτερη ανάλυση και AA.

Αν κέρδιζε αυτόματα η μια από τις 2 δεν θα είχε ενδιαφέρον , ενώ τώρα θα γίνει σφαγή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot

Μπορει να ειναι και ετσι μιας και το παιχνιδι exει την υπογραφη "Nvidia and the way it's meant to be played"

Βεβαια το αστειο ειναι απο την αλλη υπαρχουν και παιχνιδια που εχουν αυτην την υπογραφη και τρεχουν καπως πιο γρηγορα σε ΑΤΙ καρτες

το ΧΙΙΙ με εντυπωσιασε γιατι εβγαζε στην αρχη το λογκο της nvidia και...μου το εδωσαν δωρο με την msi x800xl...χεχε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Χθες, στις 11:29]

Ένα πινακάκι για τις Χ800...

Ναι σωστα

Μονο που εγω μιλουσα για το Χ800ΧΤ-PE (Platinum Edition 520\560) σε σχεση με το απλο Χ850ΧΤ (520\540 )

Ειναι σχεδον ολοιδιες λυσεις

και οχι για το απλο Χ800ΧΤ

[Αν κρίνω από αυτά που βλέπω τρέχοντας το demo στις δικές μου (6800@GT & X800XTPE) και το splinter cell 3 θα τρέχει γρηγορότερα , πολύ γρηγορότερα , σε ATI.

Δεν είναι και πολλά τα παιχνίδια οπου η διαφορά τους φτάνει το x2.

Γι'αυτό γίνεται ενδιαφέρον το θέμα.

Η nvidia έχει όλα τα εφφέ , που όντως είναι πολύ όμορφα , αλλά με τεράστιο κόστος σε fps και χωρίς AA (είναι ασύμβατο με το HDR).

Η ATI πάλι είναι πολύ γρηγορότερη στις μέγιστες κοινές ρυθμίσεις , τραγικά γρηγορότερη αν ανάψω όλα τα extras των geforce , οπότε μπορεί να προσφέρει ανώτερη ανάλυση και AA.

Αν κέρδιζε αυτόματα η μια από τις 2 δεν θα είχε ενδιαφέρον , ενώ τώρα θα γίνει σφαγή

Σωστη η παρατηρηση σου :)

οποτε οι Radeon Χ800-Χ850 καρτες γραφικων μπορει να μην υποστηριζουν το Shader 3.0 για το συγκεκριμενο παιχνιδι αλλα πιθανοτατα θα το τρεχουν πιο γρηγορα σε μεγαλες αναλυσεις με ΑΑ\ΑF απο τις αναλογες Geforce 6800 λυσεις

Στα περισσοτερα παιχνιδια σε Μεγαλη αναλυση με Αnisotropic και Αντιalliasing η ΑΤΙ συνηθως εχει το προβαδισμα

Βεβαια αυτο δεν ειναι και απολυτα σιγουρο παντα

Υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως το DOOM3 οπου σε οτι αναλυση και να το παιξεις και με ΑΑ\ΑF η Geforce καρτες εχουν παντα το προβαδισμα σε σχεση με τις Radeon

Θα δειξει...

[το ΧΙΙΙ με εντυπωσιασε γιατι εβγαζε στην αρχη το λογκο της nvidia και...μου το εδωσαν δωρο με την msi x800xl...χεχε...

Μια συμβουλη

Μην πιστευεις στα Logo τις καθε εταιριας απο δω και περα

Οπως το "Nvidia and the way it's meant to be played" η το "Best played with INTEL"

Ειναι περισσοτερο για Μαρκετινγκ και δεν αντικατοπτιζoyn την αληθεια παντα ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.