Jump to content



Recommended Posts

Λοιπόν ας το παρω απτην αρχη, εχω το συστημα της υπογραφης με εναν ssd στον οποιο εχω τα win 7 και 3 hdd ως storage. Ολα καλα δουλευαν. Αλλαζω κουτι, χωρις να θυμάμαι αν εχω αλλαξεις θυρες σατα πχ τον ssd απτη sata 1 να πηγε στη 3,μπουταρω,μνμ ntldr is missing.

Απευθειας bios να ελεγξω boot order. Για καποιο λογο ειχε αλλαξει. Βαζω τον ssd number 1 και τους αλλους disable, παιρνω μηνυμα reboot and please select the proper boot device.

Αναθεμα λεω, το εχω παθεις αλλες 10 φορες αυτο το προβλημα και παντα επαιζα με τα sata και λυνοταν. Αποσυνδεω ολους τους hdd, παλι τα ιδια. Βαζω τον ssd στο αλλο pc, bootmgr is missing.

Ριχνω καταρες. Το βαζω παλι πισω, default settings στο bios, μπουταρει κανονικα. Τον κλεινω, συνδεω δισκους, παλι τα ιδια. Ξανα load default, τπτ.

Αποσυνδεω τον εναν δισκο,ανοιγει κανονικα, τον αυνδεω ntldr is missing. Τωρα τον εχω off.

Τι γίνεται εδω?

Να πω οτι δε θυμάμαι αν ειχα αυνδεδεμους τους hdd οταν εκανα εγκατάσταση τα win 7.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι.. με λίγο ψάξιμο, θα βρεις κι οδηγούς ώστε να το κάνεις χωρίς cd ή bootable usb

Θα πρότεινα να μην συνδέσεις τους δίσκους μέχρι να σιγουρευτείς ότι το έφτιαξες.. και πάρε κ κάνα backup πριν :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά είναι φυσιολογικό, απλά έπρεπε να το έχουν διορθώσει. Στην ουσία, όταν δεν ξεκινάς με τον δίσκο το σωστό, πάει να γράψει σε άλλον δίσκο το boot sequence.. αν θυμάσαι είναι εκείνο το μικρό partition των 100-150 mb που έχουν οι δίσκοι με το λειτουργικό. Έχει μέσα πληροφορίες για τα partitions και από εκεί ξεκινούν να φορτώνουν τα windows.. 

Όταν έβαλες λοιπόν αλλιώς τη σειρά των δίσκων, "χάλασε" το partition αυτό κ μετά έψαχνε το σωστό. Αν δεις κι οι εντολές τι κάνουν... 

 

/Fixmbr Master Boot Record has been repaired.

/FixBoot  Writes a boot sector onto the system partition to start Windows
/RebuildBcd. Scans all disks for Windows installations and prompts you to pick the ones you want to add to the BCD.
 

εδώ τα λέει πιο αναλυτικά.. 

http://www.tomshardware.co.uk/win7-windows-7-mbr,news-33163.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικά. Όταν εγκαθιστάς νέο λειτουργικό, πάντα γράφει στο δίσκο και mbr, οπότε δεν θα'χεις πρόβλημα. Όταν υπάρχουν dual ή multiboot λύσεις μπορείς να υπάρξει θέμα. 

Ψυχολογικά μόνο, για ασφάλεια, εγώ καμιά φορά τους βγάζω για να νιώθω πιο ασφαλής :p

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.