Jump to content



Πρόβλημα στα win7 (corrupted registry?)


Recommended Posts

Εδώ και κάμποσο καιρό ένα μηχάνημα με win7 παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: Δεν δέχεται τις ενημερώσεις από το update των windows 7, δεν μπορεί να αναβαθμίσει προγράμμα π.χ. skype, MS office κτλπ. Ο νους μου πάει ότι κάτι τρέχει με την registry αλλά δεν έχω ιδέα πως μπορώ να το λύσω. 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Delijohn said:

τι σφάλμα πετάει; Έχει κάποιο κωδικό να ψάξεις/ουμε;;

Η registry γιατί να'ναι corrupt; Το κλείνετε τραβώντας το από την πρίζα ή είχε ιούς; 

Και τα 2 παίζουν. Πρέπει να έκλεισε απότομα από διακοπή ρεύματος + δεν λειτουργήσε το ups για κάποιο λόγο. Για ιο δεν είμαι 100% αλλά δεν το αποκλείω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος denz έγραψε:

Εδώ και κάμποσο καιρό ένα μηχάνημα με win7 παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: Δεν δέχεται τις ενημερώσεις από το update των windows 7, δεν μπορεί να αναβαθμίσει προγράμμα π.χ. skype, MS office κτλπ. Ο νους μου πάει ότι κάτι τρέχει με την registry αλλά δεν έχω ιδέα πως μπορώ να το λύσω. 

Τι εννοείς δεν δέχεται τις ενημερώσεις? Αν πας απο Control Panel -> Windows Update βρίσκει ενημερώσεις αλλά δεν τις εγκαθιστά με κάποιο error? Δεν βρίσκει καν ενημερώσεις?

 

Μπορείς να ανοίξεις μια με Notepad (η όποιον άλλον text editor έχεις) το αρχείο C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts και δες μήπως έχεις εκεί τίποτα εγγραφές για τα addresses που αναφέρονται στο παρακάτω https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc708605(v=ws.10).aspx
 

Παράθεση

 

windowsupdate.microsoft.com
 

*.windowsupdate.microsoft.com
 

*.windowsupdate.microsoft.com
 

*.update.microsoft.com
 

*.update.microsoft.com
 

*.windowsupdate.com
 

download.windowsupdate.com
 

download.microsoft.com
 

*.download.windowsupdate.com
 

wustat.windows.com
 

ntservicepack.microsoft.com

 

να δείχνουν σε κάποια άσχετη ip ή την 127.0.0.1

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.