Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα σας θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος εαν ξέρει, βοηθώ έναν φίλο σε ένα καινούργιο eshop που έχει φτιάξει το lastixas.gr και εχω ενα συγκεκριμένο πρόβλημα που μου βγαίνει σε συγκεκριμένο σημείο όταν προσπαθώ να αγοράσω κάτι, μόλις βάλω τα στοιχεία επιβεβαίωσης και προχωρήσω δεν μου ανοίγει καθόλου το πλαίσιο της τράπεζας να βάλω την πιστωτικη και μου βγάζει ένα σφάλμα αυτής της μορφής //paycenter.piraeusbank.gr/Redirection/(S(hfnlt2ee5i1jz5ajbv21k4rl))/ResultPages/Results.aspx?Failure  δείχνοντας μου αυτό

 

 

11111.jpeg

 

στην αρχή νόμιζα ότι έχω πρόβλημα στο pc μου με κάποιο software, δοκίμασα και τα 2 λειτουργικά που έχω 7 και 8 τα 'ιδια προβλήματα λεω καμμια 10αρια φίλους ανα την χώρα να μπούν και να προσπαθήσουν να αγοράσουν τα ίδια προβλήματα εκτός απο έναν που προχώρησε ρωτώ λεπτομέρειες του συστήματος του και η διαφορά ήταν οτι είχε 10αρια , ένας φίλος τεχνικός υπολογιστών που και αυτός δεν μπόρεσε να προχωρήσει του έβγαλε ένα άλλο σφάλμα που του έγραφε αυτό το μήνυμα:

Microsoft VBScript runtime error '800a01a8' Object required /basket_checkout2.asp, line 245

και μου λέει οτι είναι πρόβλημα του προγραμματιστή της σελίδας, εγώ μετά την επικοινωνία μου με τον προγραμματιστή αφού τον μίλησα είπε ότι θα μιλήσει με την τράπεζα, μετά από αρκετές μέρες και επικοινωνίες το πόρισμα είναι οτι δεν φταίει αυτός, αλλά ούτε και η τράπεζα που του είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε αυτούς, εγώ δεν έχω γνώσεις για να καταλάβω ποιός φταίει αλλα όπως το βλέπω εγω αντιλαμβάνομαι οτι σίγουρα φταίει κάποιος απο τους 2 και δεν λένε αλήθεια, μπορεί να μου πει κάποιος όντως ποιός φταίει ή και πού υπάρχει πρόβλημα εαν μπορεί? 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

100% θέμα προγραμματιστή είναι.

Λογικά, ο λογαριασμός της Πειραιώς, ανήκει στο φίλο σου που έχει το lastixas.gr.

Οπότε, με κάποια εξουσιοδότηση, μπορείς να μιλήσεις με την τράπεζα να σου πει τι ακριβώς συμβαίνει.

Το σφάλμα που βλέπεις είναι 99% λάθος αποστολή στοιχείων στην τράπεζα, είτε στοιχεία συναλλαγής, είτε στοιχεία επικοινωνίας και επαλήθευσης με την Πειραιώς.

Ακόμα κι αν υποθέταμε ότι το πρόβλημα το έχουν κάποιοι με Windows10, θα έπρεπε ο "προγραμματιστής" να βρει τρόπο να παίξει.

 

Βέβαια, ότι πληρώσεις παίρνεις... Αν κρίνω από το αρχείο, "basket_chekout2.asp", είναι τεχνολογία που έχει ξεπεραστεί εδώ και 15 χρόνια...

Μάλλον ο φίλος σου τσιγκουνεύτηκε να πληρώσει κάποια σοβαρή εταιρία και τώρα εισπράτει την ανάλογη συμπεριφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2016 at 4:55 ΜΜ, το μέλος Wizard! έγραψε:

100% θέμα προγραμματιστή είναι.

Λογικά, ο λογαριασμός της Πειραιώς, ανήκει στο φίλο σου που έχει το lastixas.gr.

Οπότε, με κάποια εξουσιοδότηση, μπορείς να μιλήσεις με την τράπεζα να σου πει τι ακριβώς συμβαίνει.

Το σφάλμα που βλέπεις είναι 99% λάθος αποστολή στοιχείων στην τράπεζα, είτε στοιχεία συναλλαγής, είτε στοιχεία επικοινωνίας και επαλήθευσης με την Πειραιώς.

Ακόμα κι αν υποθέταμε ότι το πρόβλημα το έχουν κάποιοι με Windows10, θα έπρεπε ο "προγραμματιστής" να βρει τρόπο να παίξει.

 

Βέβαια, ότι πληρώσεις παίρνεις... Αν κρίνω από το αρχείο, "basket_chekout2.asp", είναι τεχνολογία που έχει ξεπεραστεί εδώ και 15 χρόνια...

Μάλλον ο φίλος σου τσιγκουνεύτηκε να πληρώσει κάποια σοβαρή εταιρία και τώρα εισπράτει την ανάλογη συμπεριφορά.

Αν και πολλα χρονια με τους υπολογιστές δεν μπορω να αντιληφθω πως μπορω να ξεχωρισω τις σωστες εταιρειες κατασκευης σελιδων και σιγουρα οχι ο φιλος μου, ξερω σίγουρα οτι ειναι δυσκολος ο συγκεκριμενος χωρος εγω θα πρεπει να μαθω απο εσας που ειστε καθηγητες και να τον βοηθησω . Τι μου προτεινετε να κανω? Εγω οπως το αντιλαμβανομαι θα πρεπει να βρω μια αλλη εταιρεια που για αρχη θα πρεπει να κανει ελεγχο για να αποδειξω οτι φταιει ο τωρινος προγραμματιστης. Και μετα να βρω αλλη εταιρεια. Εφοσον τον εχω ενοχλησει τον προγραμματιστη και μου λεει οτι δεν φταιει αυτος και οτι εχει μιλησει με τραπεζα μπορω να θεωρησω οτι υπαρχει είτε. δολος ειτε μη γνωση;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να γνωρίζω γιατί σου λέει ψέμματα. Αυτά που γνωρίζω είναι τα εξής:

- Συνεργαζόμουν με την Πειραιώς χωρίς πρόβλημα για >10 χρόνια. Το να στηθεί το σύστημα πληρωμών τους είναι 1-2 μέρες δουλειά για κάποιον που γνωρίζει. Επίσης παρέχουν το πιό σωστό εγχειρίδιο σε σχέση με τις άλλες (Εθνική, Eurobank, Alpha).

- Αν είχε πρόβλημα η τράπεζα, θα είχε γίνει βούκινο. Καθημερινά, στην προηγούμενη εταιρία μου, κάναμε > 1000 συναλλαγές. Όταν είχα φτιάξει τις πληρωμές της Aegean, έκαναν >10.000.

- Η Πειραιώς, προμήθεια παίρνει, γιατί να σου κάνει τη ζωή, δύσκολη;

- Ο κώδικάς του, είναι αρχαίος (σε υπολογιστική ηλικία). Προφανώς και βαριέται να τον αλλάξει για πάρτη σας.

- Δε θα βρεις κανέναν αξιόλογο προγραμματιστή, να πιάσει τα σκουπίδια κάποιου άλλου και να ασχοληθεί. Αν βρεις, θα είναι πάλι κάποιο παιδάκι που θα το βρει ευκαιρία για χαρτζιλίκι

- Αν βρεις άλλη εταιρία, είτε φθηνή, είτε σοβαρή, θα σου προτείνει να φτιάξετε νέο site, με ότι συνεπάγεται αυτό. Καμία δε θα δεχθεί να αναλάβει συντήρηση ενός site που δεν έχει ιδέα τι κάνει. Λογικά, δε θα δεχθεί ούτε να κρατήσει το ίδιο design.

 

Ο προγραμματιστής, θα πρέπει να σου δώσει μια επίσημη αιτιολογία, εγγράφως, ποιό είναι το πρόβλημα. Το ίδιο θα κάνει και η Πειραιώς. Με το SupportID που φαίνεται παραπάνω, μπορούν να σου πούν τι ακριβώς πήγε λάθος και σε ποιό ακριβώς βήμα. Μάζεψε τις πληροφορίες και αν θέλεις, βάλτα εδώ να τα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Δε μπορώ να γνωρίζω γιατί σου λέει ψέμματα. Αυτά που γνωρίζω είναι τα εξής:

- Συνεργαζόμουν με την Πειραιώς χωρίς πρόβλημα για >10 χρόνια. Το να στηθεί το σύστημα πληρωμών τους είναι 1-2 μέρες δουλειά για κάποιον που γνωρίζει. Επίσης παρέχουν το πιό σωστό εγχειρίδιο σε σχέση με τις άλλες (Εθνική, Eurobank, Alpha).

- Αν είχε πρόβλημα η τράπεζα, θα είχε γίνει βούκινο. Καθημερινά, στην προηγούμενη εταιρία μου, κάναμε > 1000 συναλλαγές. Όταν είχα φτιάξει τις πληρωμές της Aegean, έκαναν >10.000.

- Η Πειραιώς, προμήθεια παίρνει, γιατί να σου κάνει τη ζωή, δύσκολη;

- Ο κώδικάς του, είναι αρχαίος (σε υπολογιστική ηλικία). Προφανώς και βαριέται να τον αλλάξει για πάρτη σας.

- Δε θα βρεις κανέναν αξιόλογο προγραμματιστή, να πιάσει τα σκουπίδια κάποιου άλλου και να ασχοληθεί. Αν βρεις, θα είναι πάλι κάποιο παιδάκι που θα το βρει ευκαιρία για χαρτζιλίκι

- Αν βρεις άλλη εταιρία, είτε φθηνή, είτε σοβαρή, θα σου προτείνει να φτιάξετε νέο site, με ότι συνεπάγεται αυτό. Καμία δε θα δεχθεί να αναλάβει συντήρηση ενός site που δεν έχει ιδέα τι κάνει. Λογικά, δε θα δεχθεί ούτε να κρατήσει το ίδιο design.

 

Ο προγραμματιστής, θα πρέπει να σου δώσει μια επίσημη αιτιολογία, εγγράφως, ποιό είναι το πρόβλημα. Το ίδιο θα κάνει και η Πειραιώς. Με το SupportID που φαίνεται παραπάνω, μπορούν να σου πούν τι ακριβώς πήγε λάθος και σε ποιό ακριβώς βήμα. Μάζεψε τις πληροφορίες και αν θέλεις, βάλτα εδώ να τα δούμε.

Σε ευχαχριστώ παρα πολύ εισαι απιστευτα κατατοπιστικός, να σε καλά

Link to comment
Share on other sites

Και μια που σε βρήκα, πως μπορω να ζητησω κατι τεχνολογικα εξελιγμενο ειτε απο αυτον τον προγραμματιστη ειτε απο καποιον αλλον? εννοω πως θα το ονομασω?θα τον πω θελω να μου κανεις ενα eshop με καινουργια γλωσσα προγραμματισμου? ή καινούργιο κώδικα?

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να το ζητήσεις έτσι... Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να βρεις 2-3 αξιόπιστες εταιρίες, να πάρεις προσφορά και να δεις το πελατολόγιό τους. Από τη δουλειά τους θα καταλάβεις πόσο σωστοί είναι. Η νέα τεχνολογία, δεν είναι απαραίτητα σημάδι ότι κάποια εταιρία είναι αξιόπιστη, αλλά η πολύ παλιά είναι δείγμα αδιαφορίας.

Υπάρχουν επίσης εταιρίες που δεν "κατασκευάζουν" eshops, αλλά έχουν αγοράσει μια πλατφόρμα και την παραμετροποιούν βάσει των αναγκών κάθε πελάτη (white label sites). Αυτές συνήθως είναι φθηνότερες και γρηγορότερες. Μπορείς δηλαδή να έχεις έτοιμο site σε 1-2 μήνες.

Το βασικό σου κριτήριο είναι το πελατολόγιό τους, σε συνδυασμό με την τιμή. Να είναι value for money δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.