Jump to content



Σύννεφο??


Recommended Posts

Είμαι σε αναζήτηση κάποιου σύννεφου προκειμένου να ελαφρυνω λιγάκι το λάπτοπ μου το οποίο στερηται ελεύθερου χώρου και επίσης να μην έχω την έννοια αν θα μου κρασαρει ο σκληρός και θα με αφήσει κάγκελο.Εχω όλες τις φωτό του μωρού από την πρώτη μέρα του και όποτε καταλαβαίνετε.... Δοκιμασα το onedrive της micosoft αλλά αυτό απαιτεί να έχεις τα αρχεία επίσης σε ένα δικό σου αποθηκευτικό μέσο. Εγώ θέλω απλά να τα ανεβαζω σε ένα "σύννεφο" και να είμαι ξεγνοιαστος και θα προτιμούσα την φήμη και την αξιοπιστία της micosoft ή του μήλου και όχι μιας εταιρίας που σήμερα ειναι και αύριο γεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι γνωστές λύσεις cloud storage δίνουν και δυνατότητα πρόσβασης από web (και το Onedrive). Η τοπική αποθήκευση σε κάποια συσκευή για συγχρονισμό τοπικών/απομακρυσμένων αρχείων είναι πρόσθετη ευκολία.

Μπορείς για παράδειγμα να μην εγκαταστήσεις την εφαρμογή του Onedrive στον φορητό και να βλέπεις τα αρχεία σου μόνο από το browser για να γλιτώσεις χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι γνωστές λύσεις cloud storage δίνουν και δυνατότητα πρόσβασης από web (και το Onedrive). Η τοπική αποθήκευση σε κάποια συσκευή για συγχρονισμό τοπικών/απομακρυσμένων αρχείων είναι πρόσθετη ευκολία.
Μπορείς για παράδειγμα να μην εγκαταστήσεις την εφαρμογή του Onedrive στον φορητό και να βλέπεις τα αρχεία σου μόνο από το browser για να γλιτώσεις χώρο.

Δηλαδή να ανεβαζω τα αρχεία μόνο μέσω browser?
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, skepasti21 said:

Δηλαδή να ανεβαζω τα αρχεία μόνο μέσω browser?

Εάν κατάλαβα σωστά, είπες ότι δεν θέλεις να τα έχεις στον τοπικό δίσκο, αλλά μόνο στο cloud. Επομένως η πρόσβαση μέσω browser είναι η μόνη σου επιλογή.

Προφανώς, καλό θα ήταν σε κάποια άλλη συσκευή (σταθερό υπολογιστή?) να τα έχεις και κατεβασμένα... Το ίδιο βέβαια ισχύει και για κάποιο backup (πχ σε εξωτερικό δίσκο).

 

Link to comment
Share on other sites

Παρε μωρε εναν καλο εξωτερικο δισκο και ασε αυτες τις βλακειες . Ναι μεν ακουγεται γλυκο " σας δινουμε ΧΧ δωρεαν χωρο για να ανεβαζετε φωτο ακομα και με τα κατσικια σας" αλλα απο την στιγμη που δεν τα εχεις στα χερια σου , να το βρασω .  Μπορει αυριο να ριξουν ακυρο , μπορει να τους γινει καμια στραβη , μπορει να τους υποκλεψουν τα δεδομενα , μπορει να παθεις αλσχαιμερ και να ξεχασεις τον κωδικο ..... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χα χαχα χα χα χα χα χαχα αα ωραίος.

Εάν κατάλαβα σωστά, είπες ότι δεν θέλεις να τα έχεις στον τοπικό δίσκο, αλλά μόνο στο cloud. Επομένως η πρόσβαση μέσω browser είναι η μόνη σου επιλογή.
Προφανώς, καλό θα ήταν σε κάποια άλλη συσκευή (σταθερό υπολογιστή?) να τα έχεις και κατεβασμένα... Το ίδιο βέβαια ισχύει και για κάποιο backup (πχ σε εξωτερικό δίσκο).
 


Εγώ το διατυπωσα ελλιπώς... Με συμπληρωσες :) και με καλυψες
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.