Jump to content



Windows 10 infinite restart loop


Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Σημερα εντελως ξαφνικα παω να ανοιξω το λαπτοπ μου και μου βγαζει την μπλε οθονη που εχω στην εικονα, με μηνυμα οτιτο προβλημα ειναι στο ntfs/ fat file system. Δεν ξερω τι να κανω γιατι η αυτοματη επιδιορθωση δε λειτουργει, και συμβαινει ενα αεναο restart. Mονο στα bios μπορώ να μπω. Δενξερω απο που προκληθηκε. Μπορει να βοηθησει καποιος; 

Ευχαριστω

(Ειμαι απο κινητο)

IMG_20161117_014107.jpg

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Dark Scizor said:

Μπορείς να μπείς με το dvd ή usb που εγκατέστησες τα 10 και να κάνεις έλεγχο του δίσκου με το chkdsk

Τα 8.1 ειχε εξαρχης και τα 10 τα  εβαλα με update. Dvd\ usb δεν ειχε κ δεν εφτιαξα μετα. 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να μπεις στη λειτουργία επαναφοράς, γίνεται κι από 'κει.

 

Αν ούτε αυτό δουλεύει, βγάλε το δίσκο και βάλε τον σ' ένα σταθερό και τον τσεκάρεις από 'κει.

Έγινε επεξεργασία από Dark Scizor
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stm00192 said:

Τσεκαρε την υγεια του σκληρου σου δισκου με hirens boot cd!

Πως ακριβως να το κανω; μπηκα στην σελιδα αλλα δεν βγαζω ακρη..

4 minutes ago, Dark Scizor said:

Αν μπορείς να μπεις στη λειτουργία επαναφοράς, γίνεται κι από 'κει.

 

Αν ούτε αυτό δουλεύει, βγάλε το δίσκο και βάλε τον σ' ένα σταθερό και τον τσεκάρεις από 'κει.

Το προσπαθησα αλλα δεν το επιτρεπει.. 

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος είναι στα τελευταία του ή κοντεύει προς τα 'κει. Το Short DST συνήθως αυτό υποδεικνύει όταν αποτυγχάνει.

 

Φτιάξε σε κάποιον άλλο ένα στικάκι ή dvd και μετά δοκίμασε μέσω της επιδιόρθωσης  να τρέξεις το chkdsk από τη γραμμή εντολών, ή με το TestDisk ή κάποιο από τα εξειδεικευμένα ανα κατασκευαστή εργαλεία από το Hiren's.

Έγινε επεξεργασία από Dark Scizor
Link to comment
Share on other sites

Από το Hiren's BootCD, με το SelfImage ή το Raw Copy ή το Shadow Copy. Εναλλακτικά, με κάποιο linux livecd ή να το βάλεις σε κάποιο σταθερό και να κάνεις από εκεί την αντιγραφή.

Έγινε επεξεργασία από Dark Scizor
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα μου εβγαλε κ αυτο..

14793819786052032509833.jpg

5 minutes ago, Dark Scizor said:

Από το Hiren's BootCD, με το SelfImage ή το Raw Copy ή το Shadow Copy. Εναλλακτικά, με κάποιο linux livecd ή να το βάλεις σε κάποιο σταθερό και να κάνεις από εκεί την αντιγραφή.

Διαβασα τωρα οτι υπαρχει περιπτωση τα drivers να εχουν δημιουργησει προβλημα και την τελευταια φορα πριν τον κλεισω μου εβγαλε οτι υπηρχε ενα προβλημα στα driver.. Δεν ξερω, ολο προβληματα αυτο το win10 μετα το νεο update...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Dark Scizor έγραψε:

Αν ούτε αυτό δουλεύει, βγάλε το δίσκο και βάλε τον σ' ένα σταθερό και τον τσεκάρεις από 'κει.

 

Κάνε το παραπάνω αν μπορείς. Όπως σου είπαν τα παιδιά, αν ο δίσκος είναι στα τελευταία του, δεν έχει νόημα να προσπαθείς να τον ανοίξεις. Κι εννοώ πως αν είναι να τα φτύσει, το μόνο που σε νοιάζει είναι να πάρεις από μέσα ό,τι προλάβεις. Αν δεν έχεις άλλο pc να τον βάλεις μέσα, βρες ένα από τα καλώδια που συνδέουν sata με usb εξωτερικά. Αν είναι οκ σε υγεία, μετά κάνεις ένα repair την εγκατάστασή σου κάπως... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν καμία σχέση τα windows... o δίσκος σου είναι νεκρός δυστυχώς.....  δύσκολα θα σώσεις τα δεδομένα σου..... 

 

Όποτε την επόμενη φορά θα ξέρεις.... τα ευαίσθητα μη ανακτήσιμα  δεδομένα μας παντα σε τουλαχιστον 2 διαφορετικά αποθηκευτικά μέσα μας.... 

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη κανω αντιγραφα ασφαλειας των αρχειων μου.. Ολα πανε καλα μεχρι τωρα.. Τωρα θα το δω κ αν ο δισκος ειναι στα τελευταια του θα τον αντικαταστησω.. Αν και πιστευω οτι τα drivers εχουν παιξει μεγαλο ρολο εδω γιατι τον τελευταιο καιρο μετα το update αρχισε να μου βγαζει notifications με προβληματα των drivers..

1479389318629-174627527.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mikexox said:

Αυτη την στιγμη κανω αντιγραφα ασφαλειας των αρχειων μου.. Ολα πανε καλα μεχρι τωρα.. Τωρα θα το δω κ αν ο δισκος ειναι στα τελευταια του θα τον αντικαταστησω.. Αν και πιστευω οτι τα drivers εχουν παιξει μεγαλο ρολο εδω γιατι τον τελευταιο καιρο μετα το update αρχισε να μου βγαζει notifications με προβληματα των drivers..

Απο την στιγμή που το quick test της HP εβγαλε fail δεν έχουν καμία σχέση η drivers.... πιο πιθανό ειναι να εβγαζαν πρόβλημα οι drivers λογο προβλήματος του δίσκου...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Delijohn said:

Τι ακριβώς αντιγράφει αυτό; Ποια αρχεία;; Και πώς πήγες εκεί αφού ήσουν σε bootloop;

Μπηκα πατωντας στην αρχη το esc κ με εβαλε στο menu του hp. Απο εκει υπηρχε μια επιλογη να κανω αντιγραφα ασφαλειας. Κ ευτυχως ειχα κενο εναν δισκο μου κ τα εσωσα?. Το μονο μελανο σημειο ειναι οτι δεν εσωσα τα bookmarks απο τα browsers που ειχα σελιδες για την εργασια μου, και εκανα format. Τωρα με βαζει μεσα αλλα απο software crystaldiskinfo ειδα οτι οντως ο σκληρος παει περιπατω αλλα πηρα αυτα που ηθελα απο μεσα. (Αν τωρα ξερετε τπτ για τα bookmarks, αν μπορω καπως να τα ανακτησω θα με χαροποιουσατε ?)

1479407334351-174627527.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχες κάνει login σε κάποιον browser με τα στοιχεία σου ή με κάποιο account; Συνήθως αποθηκεύονται στο cloud αυτά. Θα σου φορτώσουν με το που κάνεις login στο νέο σύστημα. 

Επίσης, όχι πως έχει σημασία, αλλά αν ξανακάνεις boot, δεν κοιτάς και με κάνα άλλο πρόγραμμα για την υγεία του σκληρού; Π.χ. το hd sentinel ή το hdd life.. Δε μου φαίνεται να'ναι ΠΟΛΥ χάλια.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Delijohn said:

Δεν είχες κάνει login σε κάποιον browser με τα στοιχεία σου ή με κάποιο account; Συνήθως αποθηκεύονται στο cloud αυτά. Θα σου φορτώσουν με το που κάνεις login στο νέο σύστημα. 

Επίσης, όχι πως έχει σημασία, αλλά αν ξανακάνεις boot, δεν κοιτάς και με κάνα άλλο πρόγραμμα για την υγεία του σκληρού; Π.χ. το hd sentinel ή το hdd life.. Δε μου φαίνεται να'ναι ΠΟΛΥ χάλια.

Είχα κατεβάσει και το HD Tune 2.55 (Δες στην εικόνα).

Σκέφτομαι να τον αλλάξω όμως.. να πάρω έναν ssd.

Τώρα αυτος αξίζει να τον κάνω εξωτερικό; 

1.PNG

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό στο είπα, 97% δεν το θεωρώ "έτοιμο να χαλάσει". Ψιλονορμάλ μη σου πω αν το'χεις και καιρό. Μήπως να έφτιαχνες το θέμα; Ειδικά και τώρα που έχεις το backup, δε βλέπω το λόγο να τον αχρηστεύσεις άμεσα και να πας σε άλλο δίσκο. Νομίζω θα ζήσει. Δεν έχει κάτι "σοβαρό", δεν τον λες ετοιμοθάνατο. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.