Jump to content



ελάχιστες απαιτήσεις για NV GTX 1050 Ti (παλιό pc)


Recommended Posts

χαίρετε, συγγενής μου θέλει να πάρει την κάρτα Nvidia 1050 Ti GTX

ξέρω τα βασικά από hardware αλλά επειδή έχει παλιό σύστημα κι εγώ δεν το ξέρω καλά φοβάμαι μήπως ξεχάσω να ελέγξω κάτι

νομίζω είναι εύκολο για σας, θα βάλετε ένα χεράκι;

 

α) PSU

- ισχύς και ποιότητα μας υπεκαλύπτουν (hi end 700w+) αλλά είναι παλιό και δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει οι προδιαγραφές

- πχ έχει εξάπινα για κάρτες γραφικών (ένδειξη PCI-E), αυτό μας αρκεί 100% ή πρέπει να ελέγξω κάτι πιο συγκεκριμένο;

- δεν έχω τώρα το μοντέλο αλλά από ότι θυμάμαι μοιράζει σε 4 rails το ρεύμα, δεν είμαι σίγουρος

 

β) PCI-E

- αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι χ16 lanes σε χ16 slot, PCI-E Gen 2

- αν κάνω λάθος (μάλλον όχι) παίζει να είναι x8 lanes σε x16 slot, PCI-E Gen 2

- υπάρχει θέμα εδώ;

 

γ) OS

- προς το παρόν έχει Windows 7 x64 Pro και υπάρχει μια δυσκολία για αναβάθμιση, τι προβλήματα θα χει; κυρίως OGL τον ενδιαφέρει αλλά καλό θα ήταν να ξέρουμε τι γίνεται και με το DX, χρειάζεται πιο νέο OS για καλύτερες επιδόσεις λόγω νέου DX;

 

δ) monitor

- τον ενημέρωσα ότι πρώτα πρέπει να αλλάξει οθόνη γιατί διάβασα ότι δεν δίνουν αναλογικό σήμα και νομίζω ούτως ή άλλως έχει παραγγείλει καινούργια οθόνη

 

ε) δεν μου ρχεται κάτι άλλο, έχει full tower, η κάρτα είναι μικρή, bottleneck λογικά δεν θα πρεπε να τρώει ειδικά στα προγράμματα που χρησιμοποιεί γιατί παίζει να μην εμπλέκεται ο επεξεργαστής -  ότι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε να το κοιτάξουμε

 

ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από grabtex
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μας πεις τι σύστημα έχει ή τι χρήση θέλει να κάνει. Είδα προγράμματα κι όχι παιχνίδια... είδα οθόνη, αλλά όχι ανάλυση. Δεν πάμε σιγά σιγά να μας βοηθήσεις, να σε βοηθήσουμε κι εμείς; Αν δεν βρίσκεις άκρη, δοκίμασε το Speccy και ρίξε screenshot ή copy-paste τα δεδομένα εδω :)

(καλώς μας ήρθες)

 

υ.γ.: ως εδώ, με όσα είπες, συμβατό σύστημα ακούγεται.. αλλά μας είπες λίγα 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ,

δεν το έκανα αρκετά σαφές αλλά δεν ψάχνω το αν κάρτα είναι κατάλληλη επιλογή από πλευράς επιδόσεων για τη χρήση που θέλει, αυτό το γνωρίζει και ο ίδιος ούτως ή άλλως

αυτό που απασχολεί εμένα είναι η παλαιότητα του μηχανήματος και πιθανά θέματα συμβατότητας, πχ να μην παίζει σε PCI-E κάτω από 2.1+ (λέμε τώρα) ή σε Win 7, οτιδήποτε μπορεί να ξέχασα να ελέγξω, κάτι που να δημιουργεί ξεκάθαρο πρόβλημα

το λέω γιατί ρώτησες για ανάλυση και προγράμματα που λογικά δεν προκαλούν τέτοια θέματα

υποθέτω πως σκέφτεσαι για επιδόσεις, αν είναι έτσι το αφήνουμε αυτό

anyway, αν υπάρχει κάποια πληροφορία που λείπει, θα επιστρέψω αύριο με αναλυτικές λεπτομέρειες

 

ευχαριστώ και πάλι

Έγινε επεξεργασία από grabtex
Link to comment
Share on other sites

Εσύ μίλησες για bottleneck, πού να ξέρω τι θα τρέχει για να σου πω αν θα'χει bottleneck; Αν μας πεις χαρακτηριστικά, ευχαρίστως να σου πούμε και για bottleneck.. όσο παλιό κι αν είναι το σύστημα, αν παίζει lol ή παιχνιδάκια στο fb, δεν θα'χει bottleneck.. να παίζει κάτι άλλο δεν ξέρω.. κι αναλόγως την ανάλυση αν τώρα τρέχει προγράμματα μόνο, εκεί δεν ξέρω τι ρόλο παίζει η κάρτα γραφικών και η ύπαρξη bottleneck. Δε νομίζω να κάνει επεξεργασία βίντεο.

Σε win7 θα παίζει, τα υποστηρίζει ακόμα η nvidia με drivers. 

Για παραπάνω, κυρίως η μητρική/cpu/ram θα μας βοηθήσει.. 

Link to comment
Share on other sites

λογικά είμαστε ok, δεν βλέπω να αναφέρεις κάτι που να μας έχει διαφύγει

το bottleneck δεν το έθεσα ως ερώτημα, μάλλον δεν έγινε σαφές

δεν έχει νόημα να αναφέρω ένα, ένα τα προγράμματα, πόσο μάλλον χωρίς να αναφέρω τι plugin/engines χρησιμοποιούνται αφού κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι ένα θέμα που γνωρίζεις και για αυτό δεν ζητάω βοήθεια σε αυτό

για αυτό ανέφερα από μόνος μου πως λογικά δεν παίζει να φάει η κάρτα bottleneck από τους επεξεργαστές τη στιγμή που οι τελευταίοι μάλλον δεν εμπλέκονται στην επεξεργασία

ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από grabtex
Link to comment
Share on other sites

Λες πως το προγραμματα χρησιμοποιουν την gpu , οποτε υποθετω θελει cuda cores οπου στην 1050τι υπαρχουν 768

Η φτηνοτερη εχει 165ε και μια νορμαλ ας πουμε της gigabyte παει στα 178ε που υποθετω που προτιμησει καποιος . 

Η φτηνοτερη 1060 3GB ειναι της palit με 2 fans - κομπλε , εχει 223ε και 1152 cuda cores  (η εκδοση με τα 6gb εχει 1280 cuda cores και εκει η τιμη ανεβαινει πολυ )

 

Ετσι οπως το βλεπω εγω , πιο πολυ συμφερει η αγορα μιας 1060 3gb

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ

δεν με απασχολεί και πολύ η επιλογή των καρτών αλλά όντως βλέπω ότι η αναλογία cuda core/ευρώ τουλάχιστον σε αυτό το κόστος, είναι ψηλότερη στην 1060

θα του το πω αν και το πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχουμε λάβει εμείς υπόψιν γιατί από αυτή τη πλευρά το γνωρίζει το θέμα, ξέρει να τα συγκρίνει αυτά

απλά δεν είχε χρόνο να ψάξει αν θα είναι συμβατές οι κάρτες με παλιό σύστημα και μου ζήτησε να το κάνω εγώ

τα χαραχτηριστικά συστήματος δεν μπορεί να μου τα δώσει ακόμη γιατί η μητρική βρίσκεται σε ένα rack σε αποθήκη οπότε δεν το βλέπω να γίνεται...

από ότι κατάλαβα πρέπει να χει καμμιά παλιά workstation μητρική με πολλές pci-e και θέλει να τη γεμίσει με κάρτες γιατί σε κάποια φάση μου πέταξε να ελέγξουμε αν οι pci-e παίρνουν από dmi και αν θα πρέπει να ελέγξουμε το ταβάνι του bandwidth και κάτι τέτοια που με καναν να ψάχνω για παυσίπονα

δεν νομίζω να χρειαστούμε πλήρη χαραχτηριστικά πάντως από τη στιγμή που ξέρει τα βασικά, τηγεννιά pci-e κτλ

για το λειτουργικό μόνο μου πε ότι χρειάζεται 7άρια για άγνωστο λόγο γιατί τον ρώτησα γιατί δεν βάζει 10 αφού το μηχάνημα ουσιαστικά δεν χρησιμοποιείται άρα βάζεις ότι θες πάνω

και για την οθόνη μου είπε ότι δεν θα χει καμμιά οθόνη συνδεδεμένη σε αυτό το μηχάνημα τελικά απλά μπερδεύτηκα εγώ προσπαθώντας να τον προειδοποιήσω μην έχει παλιά οθόνη

αλλά εντάξει εφόσον έχουμε ελέγξει συμβατότητες και δεν υπάρχει θέμα, παίζει και να αξίζει αυτό που πάει να κάνει σε σχέση με το να πάρει από την αρχή board με πολλές pci-e+cpu+ram

 

Έγινε επεξεργασία από grabtex
Link to comment
Share on other sites

για όποιον ενδιαφέρεται για παρόμοια περίπτωση, βρήκα τελικά ότι οι καινούργιες κάρτες της Nvidia απαιτούν UEFI συνήθως και δεν παίζουν σε παλιότερες μητρικές καθόλου, το ίδιο δεν ισχύει για κάρτες της AMD οι οποίες όμως δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.