Jump to content



δεν κλεινει το pc


Recommended Posts

Καλησπέρα εχω το πιο κατω pc στην υπογραφη μου με καποιες αλλαγες προσπαθησα να τις διορθωσω αλλα δεν μπορω !

 Case:Spire pinfarina Winndows :  7 Ult. 64-bit Mobo: MSI Trinergy(MS-7580) big bang Cpu: Intel i5 660 3.33Ghz Ram: 4x2GB Kingston DDR3 1333MHz Gpu: Sapphire R9 380 4GB NITRO OC

Sound: Creative SB X-Fi Titanium Hdd: 250GB + 2TB seagate Psu Xilence 750W series Monitor:LG M2362Dπ

πριν απο κανα χρονο βραχυκυκλωσε η μητρικη απο μια θυρα στη πισω προσοψη (αυτη που εχω στο κυκλο)  προσπαθουσα να συνδεσω ενα usb αλλα πηγε σε λαθος θυρα και εγινε το μπαμ!!! απο τοτε το pc δουλευει σε OC προσπαθω να το απενεργοποιησω και απο την μητρικη απο το μπουτον που εχει και απο την οθονη που εχει για να κανεις ρυθμισεις και OC απο εκει αλλα τιποτα δουλευει ο επεξεργαστης με 1.39 - 1.40 V συνεχεια και που και που κολαει και δεν σβηνει ενω δηλαδη σβηνει η καρτα γραφικων οταν κανω τερματισμο τα υπολοιπα λειτουργουν και σταματανε μονο αν κλεισω απο το μπουτον και τον διακοπτη του τροφοδοτικου αυτο το κανει καθε 4 μηνες μετα απο το format που κανω για να ξαναερθει στα καλα του το PC ! Επειδη βαρεθηκα τα format συνεχεια μπορει να φταει τιποτα αλλο ; Σκεφτηκα να κανω αναβαθμιση σε μητρικη cpu και μνημες αλλα δεν περισευουν λεφτα πια για τετοια απο ενα υπολογισμο που εκανα θελει γυρα στα 600 - 700 ευρωπουλα !! Αν φταει η μητρικη επισκευαζεται και αν ναι συμφερει ;!:unsure:

600.png.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας εχεις τον θαυμασμο μου που καταφερεις να χωρεσεις usb σε firewire υποδοχη . 

 

Και μονο που λες οτι οταν κανεις format , στρωνει η λειτουργεια ή πως πατωντας το κουμπι ΟΝ/OFF κλεινει , παει να πει πως το προβλημα σου δεν εχει να κανει με το hardware  (στο site λεει οτι τα usb εχουν προστασια , μαλλον μπορουμε να υποθεσουμε και το ιδιο για το firewire ) 

 

Εγω θα αρχιζα με το να βαλω αλλη εκδοση windows και ενα σενιαρισμα στο pc 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Καταρχας εχεις τον θαυμασμο μου που καταφερεις να χωρεσεις usb σε firewire υποδοχη . 

 

Και μονο που λες οτι οταν κανεις format , στρωνει η λειτουργεια ή πως πατωντας το κουμπι ΟΝ/OFF κλεινει , παει να πει πως το προβλημα σου δεν εχει να κανει με το hardware  (στο site λεει οτι τα usb εχουν προστασια , μαλλον μπορουμε να υποθεσουμε και το ιδιο για το firewire ) 

 

Εγω θα αρχιζα με το να βαλω αλλη εκδοση windows και ενα σενιαρισμα στο pc 

εμ δε χωρεσε το μονο που εγινε ηταν να στραβωσει ενα λαμακι απο αυτο εγινε το μπαμ !απο βαρεμαρα για να μην μετακινησω το κουτι εψαχνα στα τυφλα για θυρα και την πατησα! πισω απο την θυρα που εγινε το βραχυκυκλωμα εχει καψει ενα τσιπακι παντος του αλλαξε τα φωτα ! για αλλη εκδοση δοκιμασα τα 10αρια οταν ηταν free αλλα κολλαγε το συμπαν και εβγαζε συνεχεια μπλε οθονες οποτε ξαναγυρισα στα 7αρια και εστρωσε τι αλλο σενιαρισμα να κανω στο pc ;

πριν 26 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Ρώτα σε κανένα irepair στην περιοχή σου αν έχει

 

:huh: τι ειναι το irepair ; με πιασες αδιαβαστο !

υπαρχει κανενα σε Βέροια ή Θεσσαλονίκη ;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος martin40 έγραψε:

Σκεφτηκα να κανω αναβαθμιση σε μητρικη cpu και μνημες αλλα δεν περισευουν λεφτα πια για τετοια απο ενα υπολογισμο που εκανα θελει γυρα στα 600 - 700 ευρωπουλα !! Αν φταει η μητρικη επισκευαζεται και αν ναι συμφερει ;!

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις disable το firewire στο bios (κουλό αλλά δοκίμασε το),

επίσης αφαίρεσε ότι καλώδιο usb έχεις πάνω στην που είναι για τις μπροστά θύρες του κουτιού.

 

Αν φταίει η μητρική κοιτάς σε αγγελίες για κάποια άλλη (αν δεν επισκευάζεται ή σου ζητήσουν αρκετά λεφτά).

 

Με 200€→cpu-mb-ram {g4560 80€ / μητρική 80€ / ram ddr4 8gb 80€}

 

*extra → βάζεις κι έναν ssd 250gb παίζουν στα 80€ (έχουν ανέβει οι τιμές) ή περιμένεις κάποια προσφορά στα 60-70€

αυτά όσον αφορά την αναβάθμιση, δεν χρειάζεται τόσα πολλά χρήματα αν έκανες την δουλειά σου τόσο καιρό με το υπάρχον σύστημα

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις disable το firewire στο bios (κουλό αλλά δοκίμασε το),

επίσης αφαίρεσε ότι καλώδιο usb έχεις πάνω στην που είναι για τις μπροστά θύρες του κουτιού.

 

Αν φταίει η μητρική κοιτάς σε αγγελίες για κάποια άλλη (αν δεν επισκευάζεται ή σου ζητήσουν αρκετά λεφτά).

 

Με 200€→cpu-mb-ram {g4560 80€ / μητρική 80€ / ram ddr4 8gb 80€}

 

*extra → βάζεις κι έναν ssd 250gb παίζουν στα 80€ (έχουν ανέβει οι τιμές) ή περιμένεις κάποια προσφορά στα 60-70€

αυτά όσον αφορά την αναβάθμιση, δεν χρειάζεται τόσα πολλά χρήματα αν έκανες την δουλειά σου τόσο καιρό με το υπάρχον σύστημα

θα δοκιμασω αν και δεν εχω προσεξει αν εχει τετοια ρυθμιση !

βασικα το pc το εχω για παιχνιδια περισοτερο γι αυτο υπολογιζα τετοια τιμη αν ηταν για γραφειο η να μπαινω μονο στο νετ αυτο που προτεινεις θα ηταν οκ!

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος martin40 έγραψε:

θα δοκιμασω αν και δεν εχω προσεξει αν εχει τετοια ρυθμιση !

βασικα το pc το εχω για παιχνιδια περισοτερο γι αυτο υπολογιζα τετοια τιμη αν ηταν για γραφειο η να μπαινω μονο στο νετ αυτο που προτεινεις θα ηταν οκ!

o g4560 είναι σε επιδόσεις i3-6100, 2C/4T με ΗΤ, οπότε αν παίζεις μ'αυτόν που έχεις θα παίζεις και με τον pentium, αργότερα βρίσκεις από μεταχειρισμένα i7/i5 και τον κουμπώνεις όταν πλέον δεν θα σου κάνει τα κέφια ο 4560.

Τέλος θα έχεις μια αναβαθμίσιμη πλατφόρμα (θα έχεις τα usb3, m.2 slot κτλ.)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή κίνηση (δοκιμή) είναι να κλείσεις την θύρα firewire που βραχυκύκλωσε (όπως σου πρότεινε ο idonthave).

Μπες στο BIOS -> Integrated Peripherals -> Onboard IEEE 1394 Controller, το βάζεις "Disabled".  Δοκίμασε και reset BIOS μήπως σταματήσεις το "αυτόματο" OC και τα (μάλλον) ψηλά ρεύματα στον επεξεργαστή. Έχε υπόψη σου οτι μετά το reset θα πρέπει να ξαναβάλεις τις ρυθμίσεις που χρειάζεσε (π.χ. τους δίσκους σε AHCI mode κτλ).

Το να ψάξεις για μεταχειρισμένη μητρική socket 1156 δεν είναι καλή ιδέα γιατί είναι σπάνιες και πανάκριβες. Άλλωστε η 1156 πλατφόρμα "έζησε" μόνο ενάμιση χρόνο! :p

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Μια καλή κίνηση (δοκιμή) είναι να κλείσεις την θύρα firewire που βραχυκύκλωσε (όπως σου πρότεινε ο idonthave).

Μπες στο BIOS -> Integrated Peripherals -> Onboard IEEE 1394 Controller, το βάζεις "Disabled".  Δοκίμασε και reset BIOS μήπως σταματήσεις το "αυτόματο" OC και τα (μάλλον) ψηλά ρεύματα στον επεξεργαστή. Έχε υπόψη σου οτι μετά το reset θα πρέπει να ξαναβάλεις τις ρυθμίσεις που χρειάζεσε (π.χ. τους δίσκους σε AHCI mode κτλ).

Το να ψάξεις για μεταχειρισμένη μητρική socket 1156 δεν είναι καλή ιδέα γιατί είναι σπάνιες και πανάκριβες. Άλλωστε η 1156 πλατφόρμα "έζησε" μόνο ενάμιση χρόνο! :p

θα το κοιτάξω  για την 1394 παντος και reset που εκανα οταν μου παρουσιασε το προβλημα την 1η φορα στην μητρικη παλι δουλευει το OC ! Μητρικη δεν λεει κοιταξα στο ebay πριν κανα χρονο περιπου και εβγαινε 150 ευρω 260 ειχε καινουρια ,αλλα το '10 που εκανα την αναβαθμιση ημουν αναμεσα στην 1156 και1366 η δευτερη ηταν ακριβοτερη και οι cpu  γιαυτη οποτε πηρα την 1156 ! Βασικα μεχρι πριν το βραχυκυλωμα μια χαρα επαιζε ολα τα games, και ειχα βρει και τον i-7 880 για να βαλω αλλα απο μια βλακεια πανε ολα !! Μακαρι να γινει κατι οταν απενεργοποιησω την θυρα firewire.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παλι τα ιδια κανει το pc εκανα disable την θυρα και reset το bios αλλα δεν κλεινει με τον τερματισμο ! Μονο με το power και τον διακοπτη του τροφοδοτικου τερματιζει .  Δεν το γλυτωνω το format παλι απ΄ οτι φαινεται !!!:angry:

Έγινε επεξεργασία από martin40
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο από έμενα, έλεγξε οπτικά την θύρα αν κάποιο έλασμα έχει λυγίσει/τσακίσει (ή έμεινε μέσα) και ακουμπάει κάπου

και σου προκαλεί βραχυκύκλωμα.

Δες αν σου φαίνεται κάτι περίεργο και με την ευκαιρία έλεγξε και τις υπόλοιπες θύρες (και τις μπροστά.)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Κάτι τελευταίο από έμενα, έλεγξε οπτικά την θύρα αν κάποιο έλασμα έχει λυγίσει/τσακίσει (ή έμεινε μέσα) και ακουμπάει κάπου

και σου προκαλεί βραχυκύκλωμα.

Δες αν σου φαίνεται κάτι περίεργο και με την ευκαιρία έλεγξε και τις υπόλοιπες θύρες (και τις μπροστά.)

ΟΚ ! θα το κοιταξω αν και νομιζω ισιωσα το λαμακι που εκανε το βραχυκυλωμα . 

Ευχαριστω παντος για τις συμβουλες σας :)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.