Jump to content



GTX670 Bugcheck 116


Recommended Posts

Δεν μπορώ να βρω περιγραφικό τίτλο για το θέμα.

 

The full story. Πριν απο καμμία εβδομάδα περίπου είχα ανοιχτό το Blade and soul (minimized) και παρακολουθούσα ένα video στο Youtube. Ξαφνικά έβγαλε ειδοποίηση στο notification area ότι "Display driver stopped responding and has been recovered". Να σημειωθεί ότι ήταν η πρώτη φορά που το είδα οπότε αδιαφόρησα. Μετά απο λίγο μαύρισε η οθόνη. Restart και μπλε οθόνη μετά το σηματάκι των windows με το παραπάνω bugcheck 116 από το Nvlddmkm.sys.  Απο εκείνη την στιγμή και μετά με οποιοδήποτε έκδοση των οδηγών της nvidia και να βάλω είτε θα έχω μαύρη οθόνη με πληκτρολόγιο off ή κλασσική μπλέ οθόνη με το bugcheck. Χωρίς nvidia drivers με Standard VGA adapter μπαίνει κανονικά windows και δουλεύει απροβλημάτιστα για ώρες. Θερμοκρασίες είναι ΟΚ. Debug led της μητρικής A0 όπως πρέπει να είναι.

 

Λειτουργικό windows 7 professional 64 bit

GPU: Asus GTX670 Direct CU II 2GB (https://www.asus.com/Graphics-Cards/GTX670DC22GD5/)

Motherboard: Asus Maximus V Gene (https://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS_V_GENE/)

έκδοση BIOS: 0402. Έχουν βγει πιο καινούρια αλλά δεν έκανα αναβάθμιση μιας και με τα windows 7 δεν είχα πρόβλημα και windows 8 ή 10 δεν σκοπεύω να βάλω.

PSU: Corsair AX850

 

Η HD4000 είναι "απενεργοποιημένη". Τα settings από το BIOS

Primary Display :[PCIE]
Allows you to select which of the iGPU/PCIE Graphics device should be the Primary Display.
iGPU Memory [64M]
Allows you to select the amount of system memory allocated to DVMT 5.0 used by the iGPU.
Render Standby [Disabled]
Allows you to enable the Intel Graphics Render Standby support to reduce the iGPU power use when idle.
iGPU Multi-Monitor [Disabled]

 

Δοκιμές και αποτελέσματα με εκδόσεις drivers.

320.18: Αυτούς είχε στην αρχή όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα. Ακόμα και με επανεγκατάσταση με Clean Install απο το ίδιο setup της Nvidia ή με DDU πριν από την εγκατασταση μπλε οθόνη μετά το σηματάκι των windows.

378.78 και 378.92: Μαύρη οθόνη με dead keyboard μετά το σηματάκι των windows. Δεν βλέπω μπλε οθόνη.

353.62: Από το support της Asus για την κάρτα γραφικών.Μαύρη οθόνη με dead keyboard μετά το σηματάκι των windows. Δεν βλέπω μπλε οθόνη.

 

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι format. Έχει κανείς τίποτα άλλο να προτείνει?

Αν πιστεύετε ότι θα βοηθήσουν τα minidumps μπορώ να τα ανεβάσω το απόγευμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει δεύτερο διαθέσιμο PC με PCIExpress :S

Βέβαια σαν standard vga adapter δουλεύει απροβλημάτιστα και στο BIOS αναγνωρίζεται κανονικά σαν GTX670 όπως και στα Gpu-z και Hwinfo64. Οπότε θα προτιμούσα να αποκλείσω το θέμα Software Drivers/Windows αρχικά. Μετά είχε σειρά αυτό ο έλεγχος σε κάποιο άλλο pc. Βέβαια πιο λογικό είναι να ξεκινήσω απο αυτό που πρότεινες.

 

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξες τελικά;

Είχα την ASUS GTX 560 μου έκανε ακριβώς το ίδιο χωρίς drivers έπαιζε κανονικά.. έπειτα από αρκετά τεστ βγήκε το συμπέρασμα ότι έχει πρόβλημα το Chip , μπήκε στο φούρνο (προσοχή τοξικά αέρια κτλ) για 10 λεπτά περίπου και έφτιαξε αν και βέβαια πιο πολύ έγινε για δικό μου πείραμα ώστε να δω αν λειτουργεί η κάρτα μετά , δούλεψε για 2 μήνες περίπου full gaming στο 100% η κάρτα.
Το πρόβλημα που παρουσίασε μετά τους 2 μήνες είναι να δουλεύει χωρίς drivers αλλά με drivers να έχει παντού artifacts.

Και κάπου εκεί την έστειλα για Scrap :p

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το ίδιο πρόβλημα θα έχει κάτι τα έχει δει στην κάρτα τώρα είναι ο πυρήνας μνήμες VRMs δεν έχω ιδέα. Για ψήσιμο δεν το βλέπω μιας και δεν το θεωρώ "αξιόπιστο" ακόμα και αν δουλέψει κανονικά για τώρα δεν ξέρω πότε μπορεί να το ξανακάνει. Οπότε πάω για αναβάθμιση και την GTX670 θα την κρατήσω όπως δουλεύει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.