Jump to content



Πρόβλημα με intel 82579v gigabit network


Recommended Posts

Γεια σε όλους !!!!!
Από τότε που έβαλα στο PC μου τα Windows 10, έχω το εξής πρόβλημα...
Κατά την έναρξη των Windows ή την έναρξη μετά από αναμονή, δεν λειτουργεί η κάρτα δικτύου της μητρικής.
Σαν να "χάνει" τους Drivers.
Για να λειτουργήσει, πατάω "Ανίχνευση για αλλαγές υλικού" (προφανώς κάνει ξανά εγκατάσταση τους Drivers) και μετά λειτουργεί κανονικά.
Με τα Windows 7 δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Δοκίμασα διάφορες εκδόσεις Windows 10 και πάντα είχα το ίδιο πρόβλημα.

Η μητρική μου (Asus P8Z77V-PRO) έχει και ξεχωριστή WIFI κάρτα. Είτε με την WIFI κάρτα επάνω, είτε όχι, δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά το πρόβλημά μου. 

Δοκίμασα επίσης και με ξεχωριστή κάρτα δικτύου χωρίς αποτέλεσμα.

Drivers LAN για Windows 10 δεν υπάρχουν στο site της Asus. Μόνο για 8.1, τα οποία δοκίμασα να βάλω μπας και διορθωθεί το πρόβλημά μου, αλλά μάταια...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει...

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος makisko έγραψε:

Γεια σε όλους !!!!!
Από τότε που έβαλα στο PC μου τα Windows 10, έχω το εξής πρόβλημα...
Κατά την έναρξη των Windows ή την έναρξη μετά από αναμονή, δεν λειτουργεί η κάρτα δικτύου της μητρικής.
Σαν να "χάνει" τους Drivers.
Για να λειτουργήσει, πατάω "Ανίχνευση για αλλαγές υλικού" (προφανώς κάνει ξανά εγκατάσταση τους Drivers) και μετά λειτουργεί κανονικά.
Με τα Windows 7 δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Δοκίμασα διάφορες εκδόσεις Windows 10 και πάντα είχα το ίδιο πρόβλημα.

Η μητρική μου (Asus P8Z77V-PRO) έχει και ξεχωριστή WIFI κάρτα. Είτε με την WIFI κάρτα επάνω, είτε όχι, δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά το πρόβλημά μου. 

Δοκίμασα επίσης και με ξεχωριστή κάρτα δικτύου χωρίς αποτέλεσμα.

Drivers LAN για Windows 10 δεν υπάρχουν στο site της Asus. Μόνο για 8.1, τα οποία δοκίμασα να βάλω μπας και διορθωθεί το πρόβλημά μου, αλλά μάταια...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει...

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Βλέπει 82579LM αντί για 82579V. Για αυτό δεν το αναγνωρίζει αμέσως.

Η μητρική μου έχει 82579V.

Καταγραφή.PNG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ισχύει αυτό που έγραψες  [Drivers LAN για Windows 10 δεν υπάρχουν στο site της Asus. Μόνο για 8.1, τα οποία δοκίμασα να βάλω μπας και διορθωθεί το πρόβλημά μου, αλλά μάταια...]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.