Jump to content



Πρόβλημα με οθόνη όταν προσθέτω ίδια δεύτερη μνήμη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Καθώς προσπαθώ να στήσω σιγά σιγά ένα desktop καινούργιο, μου παρουσιάστηκε πρόβλημα όταν εγκαθιστώ τις 2 μνήμες. Αγοράστηκαν μαζί και είναι πανομοιότυπες, σε μια συσκευασία. Όταν προσθέτω τη δεύτερη μνήμη,  η οθόνη δεν ανοίγει. Περιγράφω το σύστημα:

 

motherboard: Asus strix z270e gaming

cpu: i7 7700k

Gpu: Asus r7 370 4gb

ram: 2x 16 gb ddr4 crossair vegeance lpx 2666Mhz

τροφ: deer 600w

 

Αργότερα θα αλλάξω τροφοδοτικό και gpu. 

Αρχικά λειτουργούσε με τι μία, μετά με καμία, καθώς όταν αφαίρεσα τη δεύτερη δεν άνοιγε η οθόνη ούτε με τι μία, και την αντάλλαξα με την δεύτερη και ξανά άνοιξε. Σκέφτηκα μήπως φταίει το τροφοδοτικό καθώς deer, αλλά αφαίρεσα gpu και χρησιμοποίησα onboard, έβγαλα έξτρα δίσκους και τα ίδια. Το άλλο που σκέφτομαι είναι αναβάθμιση τα bios, αλλά δε είδα και κάποια συγκεκριμένη διόρθωση στη σελίδα της asus. Παρακαλώ τα φώτα σας μήπως και δεν τον κάψω σήμερα...

Έγινε επεξεργασία από orestisv
Link to comment
Share on other sites

Παίζει μόνο με μια στο πρώτο slot. Όταν βάζω τη δεύτερη δεν ανάβει η οθόνη. Δοκιμάζω κανονικά στο τρίτο slot,  αλλά σε ποιο και να τη βάλω τίποτα. Το τροφοδοτικό το έχω κι εγώ άγχος. Αρχές του επόμενου μήνα θα αντικατασταθεί

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τελικά πως έχει πρόβλημα η μια μνήμη αν και καινούργια. Έπειτα από αρκετές προσπάθειες παρατήρησα πως η οθόνη ανάβει μόνο όταν βάζω τη συγκεκριμένη μια στη πρώτη θέση. Αν βάζω την άλλη και μόνη της στην πρώτη δεν ανάβει. Είναι πολύ σπάνιο να είναι χαλασμένη από το εργοστάσιο? Μου φαίνεται το πιο πιθανό

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.