Jump to content



Custom καλύπτρα τροφοδοτικού,τα φώτα σας...


raziel

Recommended Posts

Με αφορμή την αγορά νέου κουτιού και του παρακάτω λινκ που είδα κατά τύχη σκέφτηκα να φτιάξω καλύπτρα για το psu με σχέδιο και φωτισμό και όχι μόνο μία πλάκα όπως έχει ο τύπος.
Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως έσκαψε πιθανόν σε λέιζερ το κομμάτι γύρω από το σχέδιο αν και στην φωτό του άβαφου κομματιού δείχνει το αντίθετο στην φωτό που πέρασε τη μπογιά δείχνει αυτό που λέω.
Τα προβλήματα που βλέπω να έρχονται είναι τα εξής:
Α)Που μπορώ να βρώ στη Θεσσαλονίκη λέιζερ ή cnc να σκάβει τόσο πολύ.
Β)Αφού περαστεί η μπογιά σε όλα τα κομμάτια πως θα ενωθούν?Με ειδική κόλλα(χλωροφόρμιο ή άλλο) ή καλύτερα να γίνει βιδωτή η ένωση των κομματιών μιας και θα έχει ήδη μπογιά επάνω?

https://linustechtips.com/main/topic/47066-how-to-make-an-awesome-midplate/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπάρχει αρκετά πιο εύκολη λύση χώρις να ψάχνεις cnc

Αφού βρεις τα απαραίτητα κόμματια για την καλύπτρα πας και κάνεις αυτοκόλλητο βυνιλιο και απλά το κολλάς επάνω στο plexi

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Αν δεν το έχει φτιάξει από τον 9το του 2017?

Είχα καιρό να μπω και δεν κοίταξα ημερομηνία καν το έβγαλε στα πρώτα σχετικά,

γράψτε λάθος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/13/2019 at 3:21 PM, evolution said:

Υπάρχει αρκετά πιο εύκολη λύση χώρις να ψάχνεις cnc

Αφού βρεις τα απαραίτητα κόμματια για την καλύπτρα πας και κάνεις αυτοκόλλητο βυνιλιο και απλά το κολλάς επάνω στο plexi

Αφού κέρδισες το χρυσό φτυάρι για το ξέθαμα κέρδισες και την πληροφόρηση.
Δεν βρήκα cnc router που να μου κάνει τη δουλειά χωρίς να μου ζητάει ένα νεφρό.Δοκίμασα με μασκάρισμα με βυνίλιο και βάψιμο αλλά όταν πήγα να ξεκολλήσω το βυνίλιο πετούσε συνέχεια το χρώμα στις ακμές και το αποτέλεσμα ήταν ένα ξερατό(ίσως να φταίει που δεν είχα βάλει primer αλλά έχω δει την ίδια τεχνική χωρίς primer να είναι μια χαρά,μάλλον μάπα το σπρέυ).
Δεν θέλω να είναι το σχέδιο σε κολλημένο βυνίλιο γιατί θα είναι απλά διαφανές το πλέξι εκεί και θα φαίνεται άσχημα η πηγή του φωτός και όχι ομοιόμορφα.
Περιμένω μία άκρη που βρήκα για cnc και ίσως να κάνω ακόμη μία προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος raziel έγραψε:

Αφού κέρδισες το χρυσό φτυάρι για το ξέθαμα κέρδισες και την πληροφόρηση.
Δεν βρήκα cnc router που να μου κάνει τη δουλειά χωρίς να μου ζητάει ένα νεφρό.Δοκίμασα με μασκάρισμα με βυνίλιο και βάψιμο αλλά όταν πήγα να ξεκολλήσω το βυνίλιο πετούσε συνέχεια το χρώμα στις ακμές και το αποτέλεσμα ήταν ένα ξερατό(ίσως να φταίει που δεν είχα βάλει primer αλλά έχω δει την ίδια τεχνική χωρίς primer να είναι μια χαρά,μάλλον μάπα το σπρέυ).
Δεν θέλω να είναι το σχέδιο σε κολλημένο βυνίλιο γιατί θα είναι απλά διαφανές το πλέξι εκεί και θα φαίνεται άσχημα η πηγή του φωτός και όχι ομοιόμορφα.
Περιμένω μία άκρη που βρήκα για cnc και ίσως να κάνω ακόμη μία προσπάθεια

Θα κοψεις το βυνιλιο στο σχεδιο που θελεις (σε μηχανημα οχι με το χερι) αναλογα το αποτελεσμα που θελεις ειτε αφηνεις το διαφανο το πλεξι (αναλογα ποσο εντονα θελεις να φωτιζει) ειτε μπορεις να το τριξεις με ενα γιαλοχαρτο για να θολωσει , αλλιως μετα πας σε ημιδιαφανο ασπρο

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, evolution said:

Θα κοψεις το βυνιλιο στο σχεδιο που θελεις (σε μηχανημα οχι με το χερι) αναλογα το αποτελεσμα που θελεις ειτε αφηνεις το διαφανο το πλεξι (αναλογα ποσο εντονα θελεις να φωτιζει) ειτε μπορεις να το τριξεις με ενα γιαλοχαρτο για να θολωσει , αλλιως μετα πας σε ημιδιαφανο ασπρο

Έκοβα βυνίλια παλιότερα,ήταν η δουλειά μου,το τρίψιμο που λες δεν μπορεί να γίνει ειδικά σ'αυτό το σχέδιο γιατί θα φάει και το βυνίλιο,ημιδιάφανο ή γαλακτερό δεν θέλω,θέλω να πάρω το συγκεκριμένο εφέ πάγου που μπορεί να γίνει με το διάφανο.
Αν προσέξεις στις φωτό του λινκ αυτός έχει σκάψει το σχέδιο αρνητικά,δηλαδή προεξέχει το σχέδιο κι έτσι μετά με το παλμικό τρώει και ξεβάφει μόνο το σχέδιο

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος raziel έγραψε:

Έκοβα βυνίλια παλιότερα,ήταν η δουλειά μου,το τρίψιμο που λες δεν μπορεί να γίνει ειδικά σ'αυτό το σχέδιο γιατί θα φάει και το βυνίλιο,ημιδιάφανο ή γαλακτερό δεν θέλω,θέλω να πάρω το συγκεκριμένο εφέ πάγου που μπορεί να γίνει με το διάφανο.
Αν προσέξεις στις φωτό του λινκ αυτός έχει σκάψει το σχέδιο αρνητικά,δηλαδή προεξέχει το σχέδιο κι έτσι μετά με το παλμικό τρώει και ξεβάφει μόνο το σχέδιο

Το τρίψιμο θα γίνει πριν κολλήσεις οι βυνιλιο

το βυνιλιο που λέω να κόψεις θα είναι το "μαύρο" κομμάτι από το σχέδιο του link

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, evolution said:

Το τρίψιμο θα γίνει πριν κολλήσεις οι βυνιλιο

το βυνιλιο που λέω να κόψεις θα είναι το "μαύρο" κομμάτι από το σχέδιο του link

Α κατάλαβα,εννοείς να τριφτεί όλη η επιφάνεια και μετά μασκάρισμα και βάψιμο,το βυνίλιο θα είναι το κομμάτι του σχεδίου έτσι ώστε μόλις βάψω το μάυρο θα είναι όλο το υπόλοιπο και θα μείνει το σχέδιο με frozen effect

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος raziel έγραψε:

Α κατάλαβα,εννοείς να τριφτεί όλη η επιφάνεια και μετά μασκάρισμα και βάψιμο,το βυνίλιο θα είναι το κομμάτι του σχεδίου έτσι ώστε μόλις βάψω το μάυρο θα είναι όλο το υπόλοιπο και θα μείνει το σχέδιο με frozen effect

 

Πάμε από την αρχή

1. Περνεις το πλεξι και το τρίβεις μέχρι να είσαι ευχαριστημένος από το θόλωμα

2. Κόβεις σε κοπτικο το σχέδιο που θέλεις (για την ακρίβεια κόβεις το αρνιτικο του σχεδίου

3. Κολλάς το βυνιλιο

Όταν φωτίσεις το πλεξι σου θα φαίνεται όπως ακριβώς αυτό που έχεις βάλει στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, evolution said:

 

Πάμε από την αρχή

1. Περνεις το πλεξι και το τρίβεις μέχρι να είσαι ευχαριστημένος από το θόλωμα

2. Κόβεις σε κοπτικο το σχέδιο που θέλεις (για την ακρίβεια κόβεις το αρνιτικο του σχεδίου

3. Κολλάς το βυνιλιο

Όταν φωτίσεις το πλεξι σου θα φαίνεται όπως ακριβώς αυτό που έχεις βάλει στην αρχή

Τα ίδια είπα απλά δεν θέλω το βυνίλιο μόνιμο,το θέλω βαμένο το πλέξι,κατανοητό,ευχαριστώ πολύ,θα το δοκιμάσω όταν έρθουν όλα τα συμπράγκαλα και βαφτεί πάλι το κουτί

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.