Jump to content



HP N40L vs NAS?


Recommended Posts

Εχω το εν λογω Microserver και καθεται και τωρα που σκεφτομουν να φτιαξω ενα δικτυακο storage με raid αναρωτιεμαι αν αξιζει να προβω σε εξοδα να παρω κανα synology η αν μπορω αξιοπρεπως να χρησιμοποιησω τον HP για υλοποιηση με RAID5.

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη του ειχα 5 χ 2tb WB Μαυρους ΜΕ εναν perc 6 και εναν 30ssd για FreeNAS

 

Αν το θελεις ΜΟΝΟ για αποθηκη τυπου διαβασε/γραψε, ειναι μια χαρα. Αν θες να κανει KAI transcoding η να του φορτvσεις media server το ξεχνας.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι transcoding. μονο προσβαση σε αρχεια, αλλα θελω η ταχυτητες να ειναι καλες για να μπορει να στειλει κατι γρηγορα μεσω gigabit. Δηλαδη πχ αν εχω 4 3TB δισκους σε RAID 5 και εχω ενα share για games, να μπορω να παρω απο το δικτυο 30-50GB και να τα αντιγραψω στον SSD ενος υπολογιστη στο δικτυο με ταχυτητες κοντα στο οριο που σηκωνει

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Με την καρτουλα του δεν τραβαγε καλα. Να παιζει αρχεια 12-18 GB στο medi player. Δεν ξερω αν ηταν θεμα ρυθμισης μου η αλλο.

 

Εγω του πηρα μια Intel Dual gigabit (ερχεται με Low profile bracket) και το ειχα ρυθμισει να κανει load balancing (οχι aggregation) και ετρεχε νερο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως για να βαλω αυτες τις καρτες θα χασω τη usb3 καρτα αφενος και την αλλη με sata 3 που εχω, και μπαινω και σε προσθετα κοστοι συν τις αλλοις. Perc 6 ας πουμε που βιρσκω και σε ποια τιμη

Link to comment
Share on other sites

Ενα λαθος, οxι Perc 6, αλλα HP P410 (κουμπωνει κ παιζει χωρις προβλημα)

 

Controller :

http://www.ebay.co.uk/itm/HP-Smart-Array-P410-1GB-Raid-Controller-462862-B21-462919-001-505908-001-/192298694104?epid=1856598996&hash=item2cc5e535d8:g:2BgAAOSwY71ZrsA1

 

Αν τον παρεις, καλωδιο SFS --> 4sata εχω να σου δωσω ενα (ισως και δευτερο) , γιατι δεν το χρησιμοποιω εδω και 1.5 χρονο

Δες εδω...

 

 

https://forums.freenas.org/index.php?threads/hp-microserver-build.18210/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι 100% σιγουρος, γιατι εχουν περασει καποια χρονια αλλα....

 

Ο 5αρης ΔΕΝ υποστηριζει NCQ και παιρνει επισημα μεχρι 256MB μνημης,

Ο 6αρης εχει υποστηριξη NCQ, μνημη μεχρι 512 

 

ο Ρ410, σιγουρα μεχρι 512 μνημη, ΔΕΝ εχει NCQ 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.