Jump to content



Windows 8.1 - Πρόβλημα με default πρoγραμματα για κάποιους τύπους αρχείων


Recommended Posts

Χρονια πολλα σε ολους και ολες!

 

Ενα προβλημα που μου προεκυψε τον τελευταιο καιρο, ειναι οτι τα Windows επαψαν να "βλεπουν" τα default προγραμματα που ανοιγουν καποια αρχεια...

 

Το προβλημα εντοπιζεται - μεχρι στιγμης - στα .torrent καθως επισης και στα .smc (τα συγκεκριμένα ειναι αρχεια παιχνιδιων Super Nintendo για χρηση με emulator).

Κανενας γνωστος τροπος δημιουργιας default προγραμματος ανοιγματος αυτων των αρχειων δεν λειτουργει...

 

1) το Open With αρχικα εδειχνε το προγραμμα που ηθελα, αλλα οσες φορες και να το επελεγα δεν το "καταλαβαινε"... Απο χθες, δεν υπαρχει στο Open With τιποτα, εκτος απο το Look in the Store. Εχει βεβαια και το More Options, αλλα οτι και να του "δειξω" εγω, δεν το "καταλαβαινει"...

2) Μεσω Control Panel, το Set your Default Programs δεν εμφανιζει τις εφαρμογες που θα ηθελα να ανοιγουν απο default τα αρχεια που προανεφερα, ενω το Associate a file type or protocol with a program δεν εμφανιζει τις επεκτασεις των αρχειων που θελω να κανω associate...

 

Υπάρχει κάποιος αλλος τροπος που δεν γνωριζω? Επαναλαμβανω οτι το προβλημα εντοπιζεται μονο στα προαναφερθεντα αρχεια, τουλαχιστον αυτα εχω διαπιστωσει μεχρι στιγμης...

(εχω Windows 8.1 Enterprise με ολα τα προσφατα updates)

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και ευχομαι μια καλη χρονια!!!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από stabill
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.