Jump to content



Μπουταρει απο αλλο δισκο???


Recommended Posts

Χαιρετω παιδες, εχω θεμα και χρειαζομαι τα φωτα σας γιατι αντιμετωπιζω μια πρωτογνωρη κατασταση οσο καιρο ανακατευομαι με την πληροφορικη, 

Εχω ενα pc με mobo την P7P55D και συνδεδεμενους πανω της 2 δισκους WD 750GB και 1TB αντιστοιχως εναν ssd 120 GB ,ολοι τους συνδεδεμενοι με SATA,  και ειπα να του κανω ενα φορματ γιατι ειχα καποια,,,,χρονια να του κανω, τεσπα, με ενα usb boot περναω τα windows 10 pro και αφου τελειωσε η εγκατασταση και ολα φαινοταν καλως σκεφτηκα και ενα bios update.To εκανα και αυτο αφου εκανα reset defaults, μολις τελειωσε ομως και πηγε να μπουταρει,μου πετουσε το γνωστο μυνημα insert boot media in selected boot device and press a key, να δεις λεω οτι αλλαξε ο δισκος απο το boot priority μεσα στα bios, το τσεκαρα και ορθως ηταν επιλεγμενος ο ssd και καπου εκει με επιασε ενας μικρος πανικος(!).

Μετα απο σενεχες googlaρισματος δεν βρηκα καποιο παρομοιο προβλημα με το δικο μου και στην απελπισια μου ειπα να επιλεξω καποιον αλλο δισκο και τοτε εγινε το αδυνατο! Μπουταρε απο τον 1TB kanonika, και αφου φορτωθηκανε τα windows πηγα καρφι στην διαχειριση δισκων και εμεινα αναυδος(παραθετω εικονα παρακατω) Παρελλειψα να αναφερω οτι στο set up στην εγκατασταση των WINDOWS 10 και συγκεκριμενα εκει που επιλεγεις δισκο να εγκατασταθει το λογισμικο,αρχικως δεν μου εμφανιζοταν ο SSD kai αφου εψαξα λιγο χρησιμοποιησα την εντολη ''CLEAN'' στο DISKPART σε γραμμη εντολων και μετα μου το εμφανισε κανικα και προχωισα στην εγκατασταση του λογισμικου. Παραθετω και φωτογραφιες απο την διαχειριση δισκων και τις ρυθμισεις στα bios.

παρακαλω τα φωτα σας!!!!

IMG_20180225_172726.jpg

IMG_20180225_172757.jpg

IMG_20180225_172813.jpg

IMG_20180225_172821.jpg

IMG_20180225_172831.jpg

IMG_20180225_172908.jpg

IMG_20180225_172917.jpg

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Για 10000000000η φορά: Όταν εγκαθιστούμε λειτουργικό σύστημα, έχουμε αποσυνδεδεμένους όλους τους άλλους δίσκους.-
Α ναι ε? Τωφα νιώθω σαν μαθητής δημοτικού που έφαγε σφαλιάρα γιατι έκανε σκανδαλιά για πολλοστή φορά.
Και ο σκληρός που έχει το MBR? Πρέπει να κάνω κάτι , να αφαιρεθεί?

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος skepasti21 έγραψε:

Πρέπει να κάνω κάτι , να αφαιρεθεί?

 

Χμ, ναι. Από μόνο του, μην περιμένεις να πάρει τέτοια πρωτοβουλία... :p

 

https://superuser.com/questions/1045999/make-my-old-hard-drive-not-bootable

Link to comment
Share on other sites

 
Χμ, ναι. Από μόνο του, μην περιμένεις να πάρει τέτοια πρωτοβουλία... [emoji14]
 
https://superuser.com/questions/1045999/make-my-old-hard-drive-not-bootable
Ok κομπλέ πρεπει να γίνει inactive το έπιασα, κάτι άλλο... Ο δίσκος που είναι για το boot , πρέπει ή απλά θα ήταν καλο να είναι ο 0?

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι σε οποιαδήποτε θύρα (του P55), δεν παίζει ρόλο. 
Στην διαχείριση δίσκων λέω , που εμφανίζονται με τη σειρά, ο boot δίσκος πρέπει να είναι ο δίσκος 0?

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.