Jump to content



Προβληματα με Com Port


Recommended Posts

Εχω καποιο εξοπλισμο που επικοινωνει με υπολογιστη μεσω bleutooth Και σειριακης. Επειδη σειριακη ειναι uber legacy, ακολουθεω τον οδηγο απο την εταιρεια για να επιτυχω σειριακη συνδεση μεσω bluetooth, αλλα σκαλωνω στο κομματι που οταν φτιαχνω ενα εικονικο Modem δε μου δινει στις πειλογες την com Που επικοινωνει το οργανο (Ειμαι Win10, ο νεοτερος οδηγος που εχουν ειναι Win7)

 

http://www.trimble.com/EC_receiverHelp/v4.43/en/ReceiverSettings_ConfiguringUsingWebBrowser_Windows7.html

 

Βημα 1-7, ενεργοποιεις μονο την serial com3 Και διπλα σου βγαζει σε ποια αντιστοιχει πχ σε εμενα λεει com13. Υστερα ομως στο 2-6 δε μου την εμφανιζει στις επιλογες. Απο οτι εχω καταλαβει μου δινει επιλογη μονο για Incoming connections και οχι για την Outgoing Που χρειαζομαι. Και καπως ετσι πατωνει το ολο εγχειρημα

 

5aab765a8e89c_2018-03-15155504.thumb.jpg.d76150992c51e285c11e751556f89f2f.jpg5aab766241567_2018-03-15155711.thumb.jpg.f767b8425f58f4b44d57984693ef1369.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μήπως έχει κανονική σειριακή ο Η/Υ σου, έστω και σαν header στο board μπας και συνδέσεις κάνα adaptor (μπορεί και να έχω να σου δώσω κάνα ξεχασμένο) και παίξει στην COM1.

Τέοιοιες παλιές συσκευές όμως συνήθως χρειάζονται drivers (για 10) αλλιώς αναγκαστικά ξαναγυρίζεις στα 7. :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.