Jump to content



Asus PG279Q πρόβλημα


Recommended Posts

Καλημέρα, πήρα επιτέλους την απόφαση να αγοράσω την συγκεκριμένη οθόνη παρόλο που διάβασα ότι είναι λίγο λόττο να πέσεις σε καλό κομμάτι. Για αυτό αποφάσισα να την αγοράσω από μαγαζί που θα μπορούσα να την πάω πίσω και να μου δώσουν τα λεφτά μου και έτσι την πήρα από το E-shop χθες.

Δυστυχώς η οθόνη έχει όπως διακρίνεται και στις φωτογραφίες, ένα σημαδάκι, το οποίο δεν είμαι και 100% σίγουρος αν είναι καμένο pixel ή κάποια σκιά στα φιλμ της οθόνης εσωτερικά. Όπως και να έχει δοκίμασα, διάφορες τεχνικές που βρήκα στο ίντερνετ, προγράμματα, απαλή πίεση κτλ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα ?

Επίσης έχω την εντύπωση ότι το backlight bleed της ίσως είναι λίγο παραπάνω από τον μέσω όρο. 

Οπότε το ερώτημα μου είναι, τι να κάνω ρε παιδιά? Με την λογική ότι δεν έχω και καμία εγγύηση ότι η επόμενη θα είναι καλύτερη, να την κρατήσω έτσι όπως είναι ή να μπω στην διαδικασία επιστρέφω και παραγγέλνω άλλη έως ότου μου κάτσει καλύτερη? 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και ήμουν και εγώ στο ίδιο δίλημμα πριν λίγο καιρό με παρόμοια οθόνη άλλη μάρκα ίδιο panel (AOC AG271QG) είχε backlight bleed

Γνώμη μου είναι να τη στείλεις πίσω και να κανεις τη διαδικασία  όσες φορες χρειαστεί μέχρι να σου τύχει κάτι αποδεκτό η μέχρι να τελειώσει η υπομονή σου  μπορεί να σου στείλουν καλο κομμάτι με την πρώτη έτσι έτυχε σε εμενα μπορεί και να χρεαστεί να κανεις  επιστροφή περισσότερες φορες
 όπως και να έχει η τιμή της οθόνης δεν δικαιολογεί τέτοια

Ok το blb είναι κάτι που το panel πάντα θα το έχει αλλα αυτό δεν σημαίνει panel πορτατιφ όσο για το σημάδι - καμένα pixel ή ότι είναι δεν δικαιολογείται

Link to comment
Share on other sites

Το bleed θα υπάρχει πάντα, όσες οθόνες και να αλλάξεις, επίσης σε σκοτάδι η φωτογραφία το ενισχύει. Για το pixel άμα μπορείς να την αλλάξεις έχει καλώς, αλλά η ASUS και όλοι οι άλλοι εκτός της LG σε ορισμένα μοντέλα δικαιολογούν 3-5 καμμένα/κολλημένα pixel, άρα πρέπει να τους πιέσεις για να την αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2018 at 8:52 ΠΜ, το μέλος Deus έγραψε:

Μιας και ήμουν και εγώ στο ίδιο δίλημμα πριν λίγο καιρό με παρόμοια οθόνη άλλη μάρκα ίδιο panel (AOC AG271QG) είχε backlight bleed

Γνώμη μου είναι να τη στείλεις πίσω και να κανεις τη διαδικασία  όσες φορες χρειαστεί μέχρι να σου τύχει κάτι αποδεκτό η μέχρι να τελειώσει η υπομονή σου  μπορεί να σου στείλουν καλο κομμάτι με την πρώτη έτσι έτυχε σε εμενα μπορεί και να χρεαστεί να κανεις  επιστροφή περισσότερες φορες
 όπως και να έχει η τιμή της οθόνης δεν δικαιολογεί τέτοια

Ok το blb είναι κάτι που το panel πάντα θα το έχει αλλα αυτό δεν σημαίνει panel πορτατιφ όσο για το σημάδι - καμένα pixel ή ότι είναι δεν δικαιολογείται

Την έστειλα πίσω και περιμένω νέο κομμάτι. Τώρα δεν ξέρω αν θα το κάνω και τρίτη φορά ή θα δεχτούν τρίτη φορά. Συμφωνώ, με τέτοια τιμή έπρεπε να ήταν τέλεια σε όλα.

 

On 4/4/2018 at 9:56 ΠΜ, το μέλος HellhammeR έγραψε:

Το bleed θα υπάρχει πάντα, όσες οθόνες και να αλλάξεις, επίσης σε σκοτάδι η φωτογραφία το ενισχύει. Για το pixel άμα μπορείς να την αλλάξεις έχει καλώς, αλλά η ASUS και όλοι οι άλλοι εκτός της LG σε ορισμένα μοντέλα δικαιολογούν 3-5 καμμένα/κολλημένα pixel, άρα πρέπει να τους πιέσεις για να την αλλάξουν.

Δεν διαφωνώ ότι λίγο BLB θα υπάρχει πάντα, αλλά η περίπτωση μου, μάλλον είχε περισσότερο από το αποδεχτό. Ο λόγος που την πήρα από το E-shop και όχι από κάποιο άλλο μαγαζί, ήταν επειδή έχει την πολιτική, ότι μπορείς να επιστρέψεις το οτιδήποτε μέσα σε 14 ημέρες, στην συσκευασία του και σε άριστη κατάσταση φυσικά και να πάρεις ακόμα και τα χρήματα σου πίσω, χωρίς να δικαιολογηθεί αυτή η πράξη. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.