Jump to content



Χτίσιμο και αγορά PC v2


Recommended Posts

φιλε, εχω την αισθηση οτι βιαζεσαι, και οποιος βιαζεται σκονταφτει...!! 

 

αυριο (19/4)  ξεκινανε οι πωλησεις των Ryzen 2 και παραλληλα θα ξεκινησουν και οι νεες μητρικες AM4.   δεν μπορεις να κανεις υπομονη λιγες μερες, να δεις τι θα παιξει απο AMD πλευρας? 

η intel πλεον δεν εχει να προσφερει κατι ουσιαστικα νεο.  παρα μονο εξελιξη των υπαρχοντων επεξεργαστων-τσιπσετ, και καθε επεξργαστης θελει το δικο του τσιπσετ..!   ΗΜΑΡΤΟΝ ΔΛΔ.....!!! 

 

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, δεν θα πηγαινα απο R5 1600 σε 8400....!!!! δεν θα αφηνα τα 6c/12t, για 6c/6t.   αλλα... εσυ αποφασιζεις ..! 

 

αν δεν ασχοληθεις με OC, μην τρελενεσαι με τις μνημες.  οσοι ασχολουνται με το OC, το ψαχνουν τοσο πολυ...!!  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος katsaroulhs έγραψε:

Ωραία. Τότε i5 8400 με b360 pro 4.

 

Μαζί με την GTX 1060 νομίζω ότι θα έχω ένα γερό PC για κάμποσα χρόνια.

 

Με RAM δεν νομίζω να έχω θέμα έτσι? 

Υπόψιν ότι η μητρική που σου έβαλα (b360m) έχει 4 slots για μνήμες. Συνεπώς μπορείς να προσθέσεις αργότερα κι άλλη ram.

Το αυτό ισχύει και για τη b360. Βέβαια, υποστηρίζουν μέχρι 2666mhz, αλλά νομίζω ότι θα είσαι μια χαρά και με αυτή την ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Υπόψιν ότι η μητρική που σου έβαλα (b360m) έχει 4 slots για μνήμες. Συνεπώς μπορείς να προσθέσεις αργότερα κι άλλη ram.

Το αυτό ισχύει και για τη b360. Βέβαια, υποστηρίζουν μέχρι 2666mhz, αλλά νομίζω ότι θα είσαι μια χαρά και με αυτή την ταχύτητα.

Η m ειναι πιο μικρή από ATX.  Τέτοια έχω τώρα και μου την σπάει από θέμα χώρου. Όλα ειναι κολλητά και με νευριάζει. Θα πάρω την κανονική άμα είναι.

 

 

9 minutes ago, cabdik said:

φιλε, εχω την αισθηση οτι βιαζεσαι, και οποιος βιαζεται σκονταφτει...!! 

 

αυριο (19/4)  ξεκινανε οι πωλησεις των Ryzen 2 και παραλληλα θα ξεκινησουν και οι νεες μητρικες AM4.   δεν μπορεις να κανεις υπομονη λιγες μερες, να δεις τι θα παιξει απο AMD πλευρας? 

η intel πλεον δεν εχει να προσφερει κατι ουσιαστικα νεο.  παρα μονο εξελιξη των υπαρχοντων επεξεργαστων-τσιπσετ, και καθε επεξργαστης θελει το δικο του τσιπσετ..!   ΗΜΑΡΤΟΝ ΔΛΔ.....!!! 

 

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, δεν θα πηγαινα απο R5 1600 σε 8400....!!!! δεν θα αφηνα τα 6c/12t, για 6c/6t.   αλλα... εσυ αποφασιζεις ..! 

 

αν δεν ασχοληθεις με OC, μην τρελενεσαι με τις μνημες.  οσοι ασχολουνται με το OC, το ψαχνουν τοσο πολυ...!!  

 

Φίλε εγώ τον Ryzen είχα παραγγείλει αλλά με φόβησες :p. Δεν ξέρω και πάρα πολλά πάνω στο θέμα. Βέβαια το προηγούμενο PC μόνος μου το έχτισα και κράτησε τόσα χρόνια και τόσα games στα ultra για χρόνια.

 

Δεν βιάζομαι καθόλου. Μόνο την κάρτα γραφικών έχω  πάρει, η οποία δεν έχει σχέση.

 

Δεν έχω κανένα θέμα να παω σε AMD, μην νομίζεις ότι είμαι κανά fanboy της intel.

 

Και τέλος, δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με OC ποτέ. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Έγινε επεξεργασία από katsaroulhs
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είχα κι εγώ microatx και ξέρω. Αξιοπρεπέστατη, αλλά σε κανονικό κουτί φαίνεται λίγη.

πριν 3 λεπτά, το μέλος katsaroulhs έγραψε:

Φίλε εγώ τον Ryzen είχα παραγγείλει αλλά με φόβησες :p. Δεν ξέρω και πάρα πολλά πάνω στο θέμα. Βέβαια το προηγούμενο PC μόνος μου το έχτισα και κράτησε τόσα χρόνια και τόσα games στα ultra για χρόνια.

 

Δεν βιάζομαι καθόλου. Μόνο την κάρτα γραφικών έχω  πάρει, η οποία δεν έχει σχέση.

 

Δεν έχω κανένα θέμα να παω σε AMD, μην νομίζεις ότι είμαι κανά fanboy της intel.

 

Και τέλος, δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με OC ποτέ. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

1) Μπορείς να περιμένεις. Βέβαια, δεν ξέρω αν, για τη χρήση που θέλεις να κάνεις, έχει νόημα να πας στους ryzen 2xxxx. Ίσως στον 2600. Αλλά θα πρέπει να περιμένεις να πέσουν κάπως οι τιμές. Διαφορετικά, όπως προείπα, οi 1600/1600x τιμολογούνται εξαιρετικά. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να περιμένεις να πέσουν κι άλλο ελέω 2xxxx.

2) Οι κάρτες είναι δυσεύρετες και σε άθλιες τιμές. Μια 1060 σε αξιοπρεπή τιμή θα σε βγάλει 2 χρόνια μέχρι να δεις τι θα κάνεις.

3)  Προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε. Καλά κάνει ο @cabdik και θέτει την παράμετρο της αναμονής. Αύριο κυκλοφορούν οι ryzen+.

4) Καλά, όταν λέμε oc, εννοούμε αλλάγή στη συχνότητα και πείραγμα (λίγο, όχι πολύ) του ρεύματος. Που μπορεί να μην χρειαστεί κιόλας. Δεν λέμε να βάλεις υγρό άζωτο;).

Link to comment
Share on other sites

Το όλο πρόβλημα ξεκίνησε με την RAM. Αν μπορώ να πάρω Ryzen με 3000/3200MHz 16GB RAM χωρίς θέμα, ξαναγυρνάω στην αρχική μου σκέψη με Ryzen 5 1600 και Asus Prime B350 Plus .

 

Φοβάμαι όμως ότι σας έχω ζαλίσει πολύ και θα με στείλετε στον αγύριστο σε λίγο :D

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εγινα αντιληπτος.   οταν λεω να περιμενεις το λεω κυριως για τις μητρικες, και λιγοτερο για τους επεξεργαστες.  

 

δλδ να προτιμησεις να παρεις μια μητρικη με Β450 chip και να βαλεις τον 1600 επανω.    πιστευω οτι θα εχουν λιγοτερα θεματα με μνημες. γι αυτο σου λεω υπομονη.... 

 

οχι για να πας σε 2600....!! 

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδή βάλω ότι RAM ναναι σε B350, τι θέματα μπορεί να έχει. Αυτό πρόσπαθω να καταλάβω. Διότι αν έχει να κάνει μόνο με το overclocking τότε δεν έχει νόημα να περιμένω.

 

Και επίσης, μπορεί να βγαίνουν σε μερικές μέρες αλλά πόσο θα κάνουν να έρθουν στις ίδιες τιμές. Να περιμένω μερικές μέρες, ίσως και μερικές εβδομάδες, αλλά όχι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν νομίζω ότι θα περιμένεις μήνες για μια b450.

Οι μνήμες παρουσιάζουν κάποια θεματάκια στην am4 πλατφόρμα. Οι corsair, ας πούμε, δεν πήγαιναν πάνω από 3000mhz. Οι ryzen επωφελούνται ιδιαιτέρως από τις γρήγορες μνήμες. Όσο πιο γρήγορες, τόσο το καλύτερο.

Έχουν επιλυθεί τα περισσότερα, αλλά πάντα παρουσιάζονται κουλά προβλήματα.

Πιθανολογείται ότι αυτά τα ζητήματα θα έχουν επιλυθεί στις x470/b450 μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει καεί ο εγκέφαλος ψάχνοντας RAM χαχαχαχα.

 

Έχω δει QVL από 10 μητρικές και δεν έχω ταιριάξει ούτε μία 3200 MHz.

 

Θα τρελαθώ... Τίποτα δεν μπορεί να λειτουργήσει πια?

Έγινε επεξεργασία από katsaroulhs
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος katsaroulhs έγραψε:

Μου έχει καεί ο εγκέφαλος ψάχνοντας RAM χαχαχαχα.

 

Έχω δει QVL από 10 μητρικές και δεν έχω ταιριάξει ούτε μία 3200 MHz.

 

Θα τρελαθώ... Τίποτα δεν μπορεί να λειτουργήσει πια?

 

αυτο που μπορει να σου τυχει με τις μνημες, δεν ειναι κατι που μπορει να εξηγηθει και λογικα. 

 

ΠΧ σε ενα θεμα που ειχε ανοιξει ο gdp77 για την δικη του αναβαθμιση,  επρεπε απλα να αλλαξει θεσεις στις μνημες για να ανεβασει χρονισμους...!!   Αντε βγαλε ακρη....!! 

 

 

γι αυτο σου ειπα κανε λιγες μερες υπομονη.  απο αυριο αρχιζουν επισημα οι πωλησεις. δωσε λιγο χρονο να δεις τι παιζει, και μετα ψωνισε....!! 

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται (και θέλω να πιστεύω) ότι οι παιδικές ασθένειες της am4 πλατφόρμας έχουν επιλυθεί σε ποσοστό άνω του 90%. Αναμένεται καλύτερη υποστήριξη και περισσότερες επιλογές στις μνήμες. 

Μ' αυτά και μ' αυτά, αναμένονται σήμερα τα πρώτα reviews των νέων ryzen. Διάβασέ τα και αποφάσισε. Χαμένος, αφού έφτασες ως εδώ, δεν θα βγεις;).

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακούγεται για τον Ryzen 5 2600x να κοστίζει 30 δολάρια παραπάνω. Τα οποία μάλλον αξίζουν γιατί θα έχει και καλύτερη ψύκτρα μαζί.

 

Το βασικό είναι οι μητρικές όμως. Θέλω να δω τιμές και το κυριότερο, τι θα γίνει με τις RAM  που είναι πονοκέφαλος αυτή την στιγμή.

 

Θα περιμένω 1-2 βδομάδες ακόμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Π.Χ.  τι θα μπορεις να παρεις σε λιγες μερες.......    ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ τα βαζω, δεν λεω να πας να παρεις τα συγκεκριμενα.....!!!!!!!

 

R5 2600 --> https://www.skroutz.gr/s/14650949/AMD-Ryzen-5-2600.html

X470   --->  https://www.amazon.com/Gigabyte-X470-AORUS-ULTRA-GAMING/dp/B07BZ239Z2/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1524118837&sr=8-5&keywords=x470+motherboards&refinements=p_n_shipping_option-bin%3A3242350011

 

https://www.asus.com/microsite/motherboard/AMD-X470/

 

https://www.asrock.com/mb/index.asp

 

πολλες απο αυτες, θα βγουν και σε εκδοσεις με B450 chipset και πιο φθηνες...!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω για 2600Χ άμα είναι. Και Χ470, όχι Β450. Εξάλλου τα ίδια λεφτά με intel setup βγαίνει, και η wraith ψύκτρα είναι αξιοπρεπέστατη νομίζω. 

 

Θα περιμένω την μητρική να μπει στο σκρουτζ, και όχι από Amazon. Θέλω να την πάρω απο εδώ για την εγγύηση.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από katsaroulhs
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπω πάνε τα πράγματα, θα φτάσω στα 1250 άνετα χαχαχα....

 

:hehe:

 

Palit GeForce GTX 1060 6GB Dual 338 euro

Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz 175 euro

Corsair CX Series CX650M 80 euro

Samsung Evo 500GB 135 euro

WD Caviar Blue 1TB 45 euro

Το κουτί παίζεται, γύρω στα 50 euro

 

CPU + MBoard επίσης όπως γνωρίζετε παίζεται. Χωρίς αυτά είμαι κάπου  στα 823.

 

H X470 που λέει ο cabdik από amazon στα 140 δολάρια (112 ευρω) πόσο να έχει εδώ όταν θα έρθει α΄ραγε? Πολύ παραπάνω?

 

 

Έγινε επεξεργασία από katsaroulhs
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, icy20 said:

Λογικα 140 ευρω

Ε κομπλέ. Αν είναι έτσι, 140 + 260 ο Ryzen = 400 + 820 που είναι όλα τα άλλα είμαστε στα 1220.

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Εντάξει, δεν πάει στα κομμάτια. Θα τα δώσω τώρα και δεν θα ξανα ασχοληθώ για 5-6 χρονάκια πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.