Jump to content



Κάμερα ή κάμερες ασφαλείας


Recommended Posts

Χρειάζεται να παρακολουθώ -καταγράφω ΔΙΚΟ μου χώρο που θεωρητικά δεν πρέπει να υπάρχει- κυκλοφορεί   κανείς εκεί .

Ο χώρος δεν έχει internet ούτε τηλέφωνο , μόνο ρεύμα . Η καταγραφή πρέπει να γίνετε ημέρα και κυρίως νύχτα . Συνολικά θέλω 4 κάμερες ανθεκτικές στις εξωτερικές συνθήκες , που να μπορούν να συνδεθούν σε καταγραφικό ασύρματα (λόγο απόστασης μεταξύ τους γύρω στα 50 μέτρα ) αλλά μπορώ να απλώσω και καλώδια αν χρειάζεται . 

Είδα και αυτού του τύπου κάμερες https://www.banggood.com/KALOAD-PR-100-Wildlife-Trail-Hunting-Camera-Outdoor-1080P-Scouting-Infrared-Night-Vision-Security-p-1215995.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN  αλλά μιας και δεν έχω ιδέα από αυτά σκέφτηκα να ρωτήσω  .

Πρέπει να το εγκαταστήσω μόνος μου και βοηθάτε μιας και δεν έχω ιδέα από αυτά .

Μιας και το χρειάζομαι για κανα δίμηνο μόνο θα ήθελα να είναι όσο οικονομικότερο γίνετε , αλλά να δουλεύει .

Link to comment
Share on other sites

https://www.gearbest.com/ip-cameras/pp_315355.html?wid=1433363

Δες και εδω.Προσεξε να επιλεξεις τροπο αποστολης (μεσω Ευρωπαικης ενωσης) για να μην εχεις τελωνια

 

θα χρειαστεις επιπλεον ενα δισκο sata εστω 1TB, 4 μετασχηματιστές 12v 2Amper, 4 x video balun και 4 ετοιμα 50μετρα utp(εφοσον θες 50 μετρα αποσταση)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, l3ft3ris said:

Νομίζω καλύτερα να χρησιμοποιήσει καλώδιο RG59 μιας και η απόσταση είναι μεγάλη

 

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα. Μπορεις να δωσεις καποιες παραπανω πληροφοριες, οσο αφορα την διαφορα RG59 με Utp+balun ?

 

Πανω απο ποσα μετρα βαζεις rg59 και οχι utp?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω το UTP+balun που αναφέρεις απλά το RG59 έχει μεγαλύτερης διατομής καλώδιο τροφοδοσίας και το καλώδιο εικόνας είναι θωρακισμένο ομοαξονικό κεραίας οπότε θεωρώ ότι θα έχει καλύτερη απόδοση. Πιθανόν βέβαια αυτό στις ψηφιακές κάμερες να μην έχει και τόσο σημασία στην εικόνα. Μου έχει τύχει βέβαια σε έτοιμο σετ καταγραφικού με κάμερες και απλά καλώδια να αδυνατεί να τροφοδοτήσει τα Irled την νύχτα, σε αποστάσεις λιγότερες τον 10 μέτρων τα καλώδια, και να αναβοσβήνουν λόγο μικρής διατομής στα καλώδια τροφοδοσίας. Άλλαξα σε RG59 και έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.